BESKID SĄDECKI - Schroniska PTTK i prywatne
Bacówką nazywa się budowane na przełomie lat 70-80 małych schronisk, składających się z mniej więcej 30 miejsc noclegowych. Inną nazwą bacówek są schroniska turystyki kwalifikowanej.
Schronisko turystyczne - obiekt, który obsługuje ruch turystyczny. Powinno zapewnić miejsce odpoczynkowe, możliwość schronienia się w razie niepogody, miejsca noclegowe oraz bazę gastronomiczną. W obiektach funkcjonują dodatkowe usługi, np. możliwość wypożyczenia sprzętów lub jako baza ratowników
.
Chatka studencka - jak sama nazwa wskazuje, organizatorem obiektu są osoby lub organizacje związane z studentami. Chatki powinny uwzględniać styl oraz zwyczaje życia studentów, którzy preferują turystykę aktywną. Ostatni lata pokazują, iż nazwa jest nadużywana, gdyż wiele prywatnych obiektów nosi nazwę chatka studencka, a ma mało wspólnego z środowiskiem żaków.
Beskid Sądecki obfituje w przepiękne, urozmaicone i pełne uroku krajobrazy górskie. Należą do nich fragmenty pierwotnej puszczy bukowo-jodłowej, rozległe i widokowe hale górskie, niepowtarzalne przełomy Dunajca i Popradu, strome i zerwiste zbocza górskie, oryginalne formy wychodni skalnych. Po górach i dolinach rozsiane są osiedla, wsie i miasteczka, a wśród nich słynne uzdrowiska: Krynica Zdrój, Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Piwniczna-Zdrój i Szczawnica.
Zagospodarowanie turystyczne Beskidu Sądeckiego jest stosunkowo dobre. Liczne znakowane szlaki turystyczne biegną po najładniejszych partiach tych gór. W rejonie tym znajduje się kilka schronisk i Domów Wycieczkowych PTTK.
Przez Beskid Sądecki biegnie Główny Szlak Beskidzki, prowadzący z Wisły w Beskidzie Śląskim poprzez całe Polskie Karpaty aż na Rozsypaniec w Bieszczadach.
Przy schronisku na Jaworzynie Krynickiej znajduje się drugi w górach polskich Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK wraz ze stałą ekspozycją muzealną. Pozwala ona bliżej poznać Beskid Sądecki i jego bogatą historię turystyki górskiej.
Schroniska Beskidu Sądeckiego