Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Krynica - Przełęcz Krzyżowa - Jaworzyna Krynicka

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Krynica - Przełęcz Krzyżowa - Jaworzyna Krynicka

Krynica - Przełęcz Krzyżowa - Jaworzyna Krynicka - szlak zielony prowadzący z Krynicy Zdrój przez Przełęcz Krzyżową ( 770 m n.p.m.) na szczyt najwyższego wzniesienia Pasma Jaworzyny - Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.). Podejście jest dość trudne i męczące. We znaki daje się zwłaszcza początkowy fragment podejścia na Jaworzynę Krynicką. Jedna z ładniejszych widokowo wycieczek we wschodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Orientacyjny czas przejścia to 3 h. Deniwelacja wynosi 750 m.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Krynica - Przełęcz Krzyżowa - Jaworzyna Krynicka

Opis szlaku Krynica - Przełęcz Krzyżowa - Jaworzyna Krynicka

#1. Krynica - Przełęcz Krzyżowa

Krynica - Przełęcz Krzyżowa Marszrutę zaczynamy zza restauracji "Hawana" (ul.Piłsudskiego) w Krynicy-Zdrój. Krynica Zdrój jest jednym z najbardziej znanych kurortów, określanym mianem "Perła Polskich Uzdrowisk". Położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m., w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów: Palenicy, Słotwinki i Czarnego Potoku. Od wschodu, północy i zachodu otaczają Krynicę-Zdrój zalesione wzgórza: Krzyżowa ( 812 m n.p.m.), Huzary ( 864 m n.p.m.), Bradowiec ( 770 m n.p.m.) i Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.), nad nimi góruje Jaworzyna Krynicka 1114 m.n.p.m. Od ulicy Dąbrowskiego, za restauracją "Hawana" szlak wiedzie ulicą Zieloną do jej końca. Po obydwu stronach zabudowania domków jednorodzinnych. Tuż za nią przekraczamy drewnianą kładkę i idziemy asfaltową drogą. Zaraz za ostatnimi zabudowaniami po ok. 5 min. od wyjścia asfalt się kończy, a piaszczysto-kamienna droga wchodzi w las ( skręt w prawą odnogę drogi ).

Krynica-Zdrój - pijalnia główna
Trawersujemy teraz północne zbocze Góry Krzyżowej. Znaki wg. których idziemy mają kolor zielony. Z początku obok ścieżki biegnie głęboki rów, a potem podziwiać można wymyte przez wodę skarpy na których rosną drzewa. Są to głównie buczyny i jodły. Po ok 25 min. łatwego marszu stajemy przed rozwidleniem: w lewo odchodzą niebieskie znaki do Krynicy-Zdrój (pod budynek poczty), my natomiast idziemy szlakiem tego samego koloru (brak zielonych znaków, jednak ten szlak dalej nam towarzyszy). Kilka metrów dalej dochodzą żółte znaki z Góry Krzyżowej. Zaraz za tym miejscem wchodząc w las, docieramy do Przełęczy Krzyżowej ( 770 m n.p.m.) gdzie zbiegają się szlaki niebieski i żółty.

Przełęcz Krzyżowa znajduje się w bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny, które od Czubakowska ( 1069 m n.p.m.) odbiega poprzez Przysłop (944 m) we wschodnim kierunku. Jest to szeroki płaskowyż, pozbawiony walorów widokowych i gęsto porośnięty trawą. Przełęcz znajduje się w lesie, ale po jej zachodniej stronie są duże łąki na obydwu jej stokach, zarówno tym opadającym do doliny Czarnego Potoku, jak i tym opadającym do Słotwin (znajdują się na nim wyciągi narciarskie stacji Słotwiny).

Krynica - widok na deptak

#2. Przełęcz Krzyżowa - Dolina Czarnego Potoku

Przełęcz Krzyżowa - Dolina Czarnego Potoku Od Przełęczy Krzyżowej, gdzie zostawiamy szlak żółty i niebieski, idziemy nadal zielonym na zachód do doliny Czarnego Potoku. Stąd idziemy początkowo gęstym lasem. Po 5 minutach wychodzimy z niego. Naszym oczom ukazuje się już w pełni szczyt Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.), dzięki małemu skrawkowi terenu wolnego od rosnących drzew. Niedługo potem znów zagłębiamy się w las po to by po chwili z niego wyjść. Przekraczamy mały strumyk i po 45 min. od wyjścia z Krynicy jesteśmy w Czarnym Potoku. Dochodzimy do dolnej stacji kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką czas przejścia ok. 1 godz. Przechodzimy przez jezdnię, obchodzimy budynek Kolejki Gondolowej i kierujemy się w lewo.

Widok na Tatry z Jaworzyny fot. fotoleszek

#3. Dolina Czarnego Potoku - Jaworzyna Krynicka

Przełęcz Krzyżowa - Dolina Czarnego Potoku Szlak zielony prowadzi nas na zachód. Niemal od razu zaczyna się las. Od początku idziemy bardzo stromą ścieżką o nachyleniu ok. 50 stopni przez wschodnie zbocza Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.). Po 20 minutach znów wspinamy się do góry. Po 10 min. przecinamy drogę jezdną do schroniska PTTK "Pod Jaworzyną". Po drewnianych schodkach skręcamy w lewo. Od tego momentu równolegle ze szlakiem biegnie ścieżka przyrodnicza Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W dalszym ciągu podejście jest strome. Po 1 h. do szlaku dołączają znaki czerwone Główny Szlak Beskidzki (GSB). Obchodzimy 9 przystanek ścieżki przyrodniczej pt. "Poznajemy drzewa" (m.in. okazy Klonu Jawornika i Sosny zwyczajnej) i początkowo wśród gęstej trawy w lesie. Po 1 min. skręcamy w lewo i wychodzimy na stok narciarski.

Równolegle do niego biegnie Kolej Gondolowa. Przekraczamy go w poprzek (interesująca panorama Huzarów) i znów zanurzamy się w las. Teraz ścieżka staje się bardziej płaska, gdyż trawersuje wschodnie zbocza Jaworzyny. Po 10 min. jeden z najciekawszych w Beskidzie Sądeckim ostańców skalnych, zbudowany z piaskowców - Diabelski Kamień. Tu też znajduje się 10 (i ostatni na naszej trasie) przystanek ścieżki przyrodniczej pt. "Diabelski Kamień". Jest to pomnik przyrody nieożywionej na wschodnich stokach Jaworzyny Krynickiej, najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w lesie, przy czerwonym i zielonym szlaku turystycznym, które na tym odcinku biegną wspólnie narciarską trasą zjazdową. Kamień znajduje się w lesie powyżej sztucznego zbiornika z wodą. Jest to zbudowany z piaskowców ostaniec mający kształt dużego grzyba o wysokości około 5 m. Jego forma została ukształtowana przez działania erozyjne i niejednakową wytrzymałość na wietrzenie różnych składników skał.

Widok na Tatry z Jaworzyny fot. fotoleszek
Po minięciu Diabelskiego Kamienia wychodzimy na otwartą przestrzeń. W lewo odgałęziają się znaki czerwone (również prowadzące na Jaworzynę). My zaś idziemy szeroką ścieżką skrajem stoku narciarskiego. Z tyłu jedne z najpiękniejszych widoków na Beskid Krynicki i Góry Czerchowskie. Po pewnym czasie w prawo, do lasu, odchodzi zielony szlak ku schronisku. Po 10 min. bar, a stąd jeszcze kolejne 10 min. średnio trudnego podejścia (nachylenie do 40 stopni) i już jesteśmy na wierzchołku Jaworzyny Krynickiej. Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa. Dzięki temu, jak również dzięki dużym trawiastym obszarom na jej grzbiecie, jest Jaworzyna dobrym i masowo odwiedzanym punktem widokowym. Panorama widokowa (z różnych miejsc) obejmuje cały horyzont. W górnej części północnego stoku jest Schronisko na Jaworzynie Krynickiej ( 1050 m n.p.m.), obok niego dyżurka GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej PTTK. Na szczycie znajduje się Maszt Radiowo Telewizyjny Jaworzyna, restauracja i bufety. Widok z Jaworzyny Krynickiej na wschód

Jaworzyna Krynicka z lotu ptaka fot. krynica.pl