BESKID SĄDECKI - Potoki
Potok - niewielki ciek wodny o wartkim nurcie, płynący w terenie o znacznych deniwelacjach. Jest wodą płynącą, zwykle w korycie wyerodowanym w skałach. Charakteryzują go duże spadki zwierciadła wody i burzliwy nurt. W Polsce potokami nazywane są przeważnie cieki płynące w górach i na wyżynach. Cechą potoków górskich są spadki koryt od 5% do 30%, a potoków wysokogórskich nawet do 80% i więcej. Zlewnia potoku zwykle nie przekracza 100 km2. Podłoże w potokach wysokogórskich stanowią lite skały, niżej głazy, następnie kamienie przemieszane ze żwirem, a jeszcze niżej żwir i wreszcie piasek i muł.
Przez samo Pasmo Radziejowej nie przepływają żadne większe rzeki; Dunajec oraz Poprad są tylko jego granicą. Podobnie jest ze zbiornikami wodnymi - nie występują tu jeziora ani stawy. W dolinach płyną jednak liczne potoki, z których ważniejsze to:
Obidzki Potok,
Jaworzynka,
Wielka Roztoka,
Mała Roztoka,
Skotnicki Potok,
Sopotnicki Potok ,
Sielski Potok ,
Stary Potok,
Czarna Woda ,
Biała Woda oraz
Czercz.
Są to przeważnie dopływy Dunajca lub Grajcarka, tylko Czercz oraz Mała Roztoka i Wielka Roztoka uchodzą do Popradu. Na Sopotnickim Potoku znajduje się ponadto Wodospad Zaskalnik, a na Majdańskim Potok Wodospad Wielki.