Loading...
BESKID SĄDECKI - Czercz ( 390 m n.p.m.)

Potoki Beskidu Sądeckiego

Czercz

Czercz ( 390 m n.p.m.) - potok w Beskidzie Sądeckim, będący lewym dopływem Popradu. Dolina Czercza oddziela równoleżnikowo dwa grzbiety: od północy i północnego-zachodu spływają do niej wody z grzbietu Wielki Rogacz ( 1182 m n.p.m.) - Kamienny Groń ( 758 m n.p.m.), który znajduje się w Paśmie Radziejowej. Z kolei od południa i południowego-wschodu wody spływają z grzbietu Eliaszówka ( 1023 m n.p.m.) - Karczmarska Góra ( 605 m n.p.m.) należącymi do Gór Lubowelskich. Tak więc Czercz stanowi granicę pomiędzy tymi dwoma pasmami.
GPS: 49°26'07.0"N 20°42'41.0"E
Mapa Czercz w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Czercz

Opis potoku

Czercz w Piwnicznej-Zdroju Obszar skąd wypływa Czercz obejmuje południowe stoki Małego Rogacza ( 1162 m n.p.m.) na wysokości ok. 1050 m n.p.m. Początkowo potok płynie w kierunku południowo-wschodnim, aby na wysokości Suchej Doliny zmienić swój kierunek na północno-wschodni. Mija po drodze Kosarzyska i kończy swój bieg po około 10 kilometrach w miejscowości Piwniczna Zdrój na wysokości ok. 390 m n.p.m.. Jest on lewym dopływem Popradu.

Wodospad na potoku Czercz Marek Ostręga, ;Znajduje się ok.150 m poniżej willi Folusz Kosarzyska 2. Nad wodospadem drewniana kładka.; licencja: [autor] Jedynie górna część doliny Czercza przedstawia dziki charakter, do której nie ma zbyt dobrego dostępu. Począwszy od Suchej Doliny potok płynie w dość dobrze uregulowanym korycie. Tam gdzie mija zabudowania jest on obudowany betonowo-kamienną konstrukcją. W dolnej części przy korycie biegnie również chodnik z zadrzewieniami, który tworzy promenadę.

Wodospad na potoku Czercz Dolina Czercza w jego górnej, źródłowej części. Widok z Obidzy

Czercz w Piwnicznej-Zdroju