Beskid Sądecki
Górskie ABC
- 5 aplikacji na szlak górski
-
Dodano:24.09.2023
Górska wędrówka może być fantastycznym doświadczeniem, a istnieje wiele aplikacji mobilnych, które mogą pomóc w planowaniu, nawigacji i śledzeniu tras. Aplikacje na szlak górski nie są absolutnie konieczne, ale mogą być bardzo pomocne w planowaniu, nawigacji i bezpieczeństwie podczas wędrówek górskich. Mimo tych zalet, nie każdy będzie potrzebować aplikacji na szlak górski.
- Zachowanie w górach - porady
-
Dodano:08.01.2023
Drodzy turyści !
Jeżeli jesteś już po etapie planowania swojej podróży w góry, przygotowałeś już swoje rzeczy i lada chwila będziesz na szlaku, powinieneś zastanowić się nad zachowaniem na nim. Głównie powinieneś dbać o swoje bezpieczeństwo, ale pamiętaj - nie jesteś sam na szlaku. Warto pomyśleć, jakie zachowania pomogą ochronić ciebie, twoich bliskich, kompanów oraz innych współuczestników górskich szlaków przed niebezpieczeństwami. W niższych pasmach górskich, do których należy Beskid Sądecki wynikać one będą głównie z czynnika ludzkiego, ale czynnik natury też nie należy ignorować.
- Leśny savoir-vivre
-
Dodano:05.08.2022
Wizyta w lesie to czas spędzony w poczuci natury, ucieczka od hałasu oraz zgiełku miasta. To również niższa temperatura latem, więcej cienia oraz co najważniejsze duża ilość świeżego powietrza. Spędzanie wolnego czasu na łonie leśnym zobowiązuje jednak nas - gości w świecie roślin i zwierząt do uszanowania tego królestwa. Dlatego warto przestrzegać kilku zasada leśnego savoir-vivre.
- Auto zostaw na parkingu
- Pies w lesie - tylko na smyczy
- Nie rozpalaj ognisk
- Nie hałasuj
- Nie ingeruj w naturalny ekosystem lasu
- Zabierz tylko wspomnienia
- Co przyniesione to odniesione
- Darmowe Mapy Online
-
Dodano:06.10.2021
Mapy online w obecnych czasach ogromnie ułatwiają planowanie trasy wycieczki górskiej. Te, które mają również wersję aplikacji, którą możemy użyć w terenie są jeszcze bardziej cenne. Niestety wiele z nich jest płatna, a gdy znajdzie się wersja darmowa, często posiada pewne ograniczenia ( np. brak mapy offline )
- Mapa Turystyczna
- Mapy.cz
- Mapy Sygnatura/Galileos/Compass
- Szlaki PTTK
- Kalkulator czasu przejścia szlaków
- Kolory jesieni
-
Dodano:25.09.2022
Coraz krótsze dni sprawiają, że liście zaczynają się przebarwiać. Dla ludzi jest to piękny, barwny spektakl, a dla przyrody czas przygotowania się do nadchodzącej zimy. Warto dowiedzieć się co oznaczają poszczególne kolory liści, na jakim etapie zmiany pory roku jest drzewo.
Dlaczego drzewo iglaste nie zrzuca igieł ???
Dlaczego drzewo zrzuca liście ??? - Wycieczki w góry zimą - porady
-
Dodano:27.10.2021
Zbliża się zima, więc pora pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu na wyprawy szlakami pieszymi. W Beskidzie Sądeckim, ze średnimi wysokościami 700-900 m.n.p.m. zima może okazać się nie lada wyzwaniem dla piechurów. Cisza i spokój panujący o tej porze roku okupiona jest często zmiennymi warunkami pogodowymi. Najważniejsze jednak, niezależnie od terenu pozostaje zdrowy rozsądek oraz odpowiedni ekwipunek. Dla najwytrwalszych żadna pora roku nie jest zła do górskich wędrówek. W ubiorze zimowego turysty nie powinno zabraknąć rzeczy ciepłych a zarazem wygodnych oraz nieprzemakalnych.
- szlaki - oznaczenia
-
Dodano:27.10.2021
Beskid Sądecki jest dość urozmaiconym pasmem górskim. Znaleźć tu można zarówno szlaki kilkugodzinne jak i całodzienne. Łatwo zaplanować trasę tak, by rozpoczynać i kończyć wycieczkę w tej samej miejscowości. Sporo jest tu pól i łąk co ułatwia turyście orientację oraz umożliwia oglądanie panoram okolicznych gór i miejscowości. Szlaki turystyczne są znakowane w celu ułatwienia turystom dotarcia do najciekawszych miejsc regionu.
- Główny Szlak Beskidzki (GSB)
-
Dodano:27.10.2021
Główny Szlak Beskidzki (GSB) - (imienia Kazimierza Sosnowskiego ) - szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km długości. Każdy z szczytów bądź pasm górskich ma swój własny niepowtarzalny klimat i budowę geologiczną.
- Dlaczego warto wypoczywać na wysokości powyżej 1000 m n.p.m.
-
Dodano:27.10.2021
Szczyty Beskidu Sądeckiego powyżej 1000 m.n.p.m. jest działem, w którym znajdują się wszystkie szczyty opisane i skatalogowane w ogólnodostępnych publikacjach. Są to szczyty, których wysokość bezwzględna, czyli ta mierzona od poziomu morza przekracza lub równa się 1000 metrów nad poziomem morza. Ilość szczytów w tej części Beskidu Sądeckiego wynosi 35.
- Źródła i wody mineralne
-
Dodano:27.10.2021
Tereny Beskidu Sądeckiego, a konkretnie obszar od Młodowa po Krynicę-Zdrój należy do obszaru występowania tzw. szczaw karpackich, ciągnącego się od Wysowej po Szczawnicę. Wody można spróbować bezpośrednio w miejscach, gdzie wypływa z ziemi czy spod skał, część źródełek została ujęta w postaci kraników, studzienek ułatwiających czerpanie wody.
- Źródła i wody mineralne
- Wody mineralne Krynica Zdrój
- Wody mineralne Tylicz
- Wody mineralne Muszyna Zdrój
- Wody mineralne Piwniczna Zdrój
- Wody mineralne Żegiestów Zdrój

Copyright pawelkarns@2022, Designed byAlpha Studio 01.07.2023 Źródła: wikipedia.org na licencji: CC BY-SA 4.0