Loading...
BESKID SĄDECKI - Kolory jesieni - porady

Kolory jesieni

Coraz krótsze dni sprawiają, że liście zaczynają się przebarwiać. Dla ludzi jest to piękny, barwny spektakl, a dla przyrody czas przygotowania się do nadchodzącej zimy.

Liście na drzewach to nieodłączny element naszych beskidzkich lasów. Znikają w porach zimniejszych aby pojawić się z nadejściem wyższej temperatury. Odpowiadają za fotosyntezę, czyli wytworzenie pokarmu dla rośliny z udziałem dwutlenku węgla oraz promieni słonecznych.

Gdy promieni słonecznych zaczyna brakować, temperatura spada, to procesy życiowe drzew spowalniają, a one same pozbywają się liści.

Kolory jesieni licencja: https://www.lasy.gov.pl/

Dlaczego drzewo zrzuca liście ???

 • woda zawarta w liściach mogłaby je rozsadzić, w wyniku występowania niskich temperatur w okresie zimowym. Gdyby do tego doszło, liście i tak nie spełniałyby swojej pierwotnej funkcji.
 • straty drzewa na przetrwanie niskich temperatur są bardzo wysokie. Gdyby dodatkowo chroniły swoje liście, te straty byłyby ogromne. Drzewo zrzucając liście przechodzi niejako w stan uśpienie. Czerpie energię i substancje organiczne zmagazynowane latem.
 • woda latem drzewom jest niezbędna, zimą niejako jest wrogiem: przyswajanie zamarzniętej wody z gleby jest mocno utrudnione, wyparowanie tej zmagazynowanej w drzewie zbyt duże przy pozostawionych liściach
 • wiatr zimą jest wrogiem drzew liściastych. Drzewa, które pozostawiłyby liście stawiałyby duży opór przemieszczającym się masom powietrza, dodatkowo narażając drzewo na złamanie, przewrócenie czy wyrwanie z korzeniami
 • Dlaczego drzewo iglaste nie zrzuca igieł ???

  Powód braku etapu zrzucania igieł przez drzewa iglaste jest bardzo prosty: liście w formie igieł mają większą ochronę. Składa się na nią kilka rzeczy:

  - mała powierzchnia samej igiełki;

  - mniejsza liczba aparatów szparkowych, a to przez nie następuje wyparowywanie wody;

  - igiełki są pokryte specjalnym woskiem wytwarzanym przez drzewo iglaste oraz posiadają skórkę;

  - drzewo iglaste pozbywa się ze swoich igieł wody przed zimą, przez co nie może ona zamarznąć w środku.  Leśne ciekawostki

  Leśne ciekawostki licencja:  https://www.lasy.gov.pl/Leśne ciekawostki licencja: https://www.lasy.gov.pl/
  Źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl
  Forest icons created by monkik - Flaticon