Loading...
Beskid Sądecki - Źródła i wody mineralne

BESKID SĄDECKI - Źródła i wody mineralne

Źródła i wody mineralne Beskidu Sądeckiego

Tereny Beskidu Sądeckiego, a konkretnie obszar od Młodowa po Krynicę-Zdrój należy do obszaru występowania tzw. szczaw karpackich, ciągnącego się od Wysowej po Szczawnicę. Wody można spróbować bezpośrednio w miejscach, gdzie wypływa z ziemi czy spod skał, część źródełek została ujęta w postaci kraników, studzienek ułatwiających czerpanie wody.
Wody mineralne, będące podstawowym czynnikiem rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego, występują we wszystkich karpackich jednostkach tektonicznych poza Tatrami . Najbardziej powszechnie występują szczawy (wody wodorowęglanowe), solanki i wody siarkowodorowe. Beskid Sądecki jest szczególnie zasobny w szczawy , czyli wody zawierające co najmniej 1 gram dwutlenku węgla na dm3 wody. Pochodzenie CO2 związane jest z aktywnością wulkaniczną jaka miała miejsce w trzeciorzędzie. Ze względu na zróżnicowany skład jonowy i zróżnicowaną mineralizację wód szczawiowych, wyróżniono w Karpatach przejściową i centralną strefę hydrochemiczną.

Wody mineralne Beskidu Sądeckiego wykorzystywane są w lecznictwie uzdrowiskowym a także w przemyśle rozlewniczym. Pewną formą wykorzystania tych wód są ogólnodostępne naturalne wypływy. Dzięki tak licznie występującym źródłom wody mineralnej znajduje się tu największy zespół uzdrowiskowy z tak znanymi kurortami jak:

Wody mineralne Krynica Zdrój,
Wody mineralne Tylicz,
Wody mineralne Muszyna Zdrój,
Wody mineralne Piwniczna Zdrój,
Wody mineralne Żegiestów Zdrój
Wody mineralne Szczawnica


Mapy Beskidu Sądeckiego

Interaktywna mapa Wód Mineralnych Beskidu Sądeckiego