Atrakcje Beskidu Sądeckiego
Kolej gondolowa, która ma długość 2211 m, na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Możliwość zabrania wózka do kabiny kolejki. Platforma widokowa 360, znajdująca się na szczycie Jaworzyny Krynickiej, stanowi jedną z głównych atrakcji.
Obszar Góry Parkowej zajmuje niemal 60 hektarów, na którym wytyczono wiele tras spacerowych. Powstała tu kolej linowo-terenowa o długości 642 metrów, która pokonuje różnicę wysokości wynoszącą 148 metrów. Przy budynku górnej stacji kolejki linowo-terenowej czekają na nas Restauracja Parkowa oraz Kawiarnia, a także atrakcje takie jak zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks "Rajskich Ślizgawek".
Leśne Molo na Miejskiej Górze natychmiast zdobyło uznanie gości i mieszkańców. Obejmuje niezbyt rozległe zbocza o dość znacznym nachyleniu, z licznymi potokami, nadając temu kopulastemu obszarowi różnorodny charakter. Kulminacyjnym punktem jest jednak punkt, do którego docieramy po 200-metrowym spacerze, znajdujący się aż 18 metrów nad ziemią.
Przehyba to jeden z najbardziej dostępnych szczytów w Beskidzie Sądeckim, co nie dziwi, że większość turystów eksplorujących te okolice wcześniej czy później kieruje swoje kroki właśnie na Przehybę. Na szczycie czekają nie tylko malownicze widoki na Kotlinę Sądecką, Beskidy, Pieniny i Tatry, ale także możliwość odpoczynku w urokliwie usytuowanym schronisku górskim.
Wierchomla - Bacówka nad Wierchomlą ( ➦ 4 km / 🠕 356 m ) czarny szlak pieszy od przystanku PKS w Wierchomli. Szlak łatwy ze znikomą trudnością i dostępny jest nawet dla niewprawnych piechurów. Jest to praktyce dojście szlakiem pieszym do Bacówki nad Wierchomlą.
Góra Krzyżowa to po Jaworzynie Krynickiej ( 1114 m n.p.m.) oraz Górze Parkowej ( 742 m n.p.m.) kolejna góra, która jest łatwo dostępna. Na szczyt Góry Krzyżowej można wjechać wyciągiem Henryk II - wyciąg krzesełkowy. Dostępne są dwa szlaki: ( ➦ 1.8 km km / 🠕 249 m ) / ( ➦ 2.9 km / 🠕 223 m ) Krynica - Góra Krzyżowa - Przełęcz Krzyżowa - Krynica.
Szlak Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa ( ➦ 5.2 km / 🠕 438 m ) Schronisko na Hali Łabowskiej posiada 60 miejsc noclegowych i jest otwarte dla wszystkich turystów. Stanowi doskonałą bazę wypadową na liczne szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego. W okolicy można również znaleźć fascynujące pomniki upamiętniające czasy walk partyzanckich, a także ścieżki przyrodnicze i rezerwaty. Najszybciej można dotrzeć z miejscowości Łabowiec - parking na samym końcu wsi.
Ogrody Zmysłów w Muszynie (ogrody sensoryczne), są podzielone na 7 stref. Cały obszar kompleksu parkowego "Zapopradzie" położony jest na malowniczym wzniesieniuz 11,5-metrową wieżą widokową, oraz uzdrowisko Muszyna. Dzięki licznych ścieżkom spacerowym, ścieżkom dla rowerzystów i miejscom z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu, park jest popularnym miejscem odwiedzin.
Mofety w Tyliczu to zespół 11 kręgów połączonych ze sobą, z każdym o średnicy 1 metra i tej samej wysokości. Tylickie mofety są jednymi z największych tego typu w Europie. Obecnie miejsce to jest dobrze przystosowane, zbudowano ścieżki prowadzące do mofet, teren został ogrodzony, a także postawiono szereg tablic informacyjnych wraz z altaną widokową.
Las Falkowski to ścieżka edukacyjna o długości zaledwie 1 km, położona we wschodniej części Nowego Sącza. Na każdym przystanku znajduje się tablica informacyjna, a także ławki i charakterystyczne słupy z numerem stanowiska. Ta ścieżka przyrodnicza jest połączona z zielonym pieszym szlakiem wyznaczonym przez PTTK.
Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka, zlokalizowana w miejscowości Wola Krogulecka. W 2014 roku postawiono okrągłą platformę, która łagodną spiralą wije się dostępna z poziomu ziemi, bez użycia schodów. Ten unikalny układ ułatwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz umożliwia wjazd na platformę wózkom dziecięcym. Widok na Dolinę Popradu.