Loading...
BESKID SĄDECKI - Przehyba - schronisko i wieża RTV

Sądecki z Dzieckiem - Przewodnik

Przehyba - schronisko i wieża RTV z dzieckiem

Jednym z głównych szczytów w Beskidzie Sądeckim, usytuowanym w Paśmie Radziejowej, jest Przehyba ( 1175 m n.p.m.), uznawana przez wielu za miejsce oferujące jedne z najpiękniejszych widoków w okolicy. Aby dotrzeć na Przehybę, można skorzystać z licznych szlaków turystycznych dostępnych w jej okolicy. Warto wybrać się na ten szczyt ze względu na przyjemność wycieczki, pomimo długiego dystansu do pokonania, co nie sprawia trudności nawet najmłodszym turystom. Dla początkujących zaleca się rozpoczęcie przygody od najłatwiejszego szlaku z Gabonia.
GPS: 49°27'56.1"N 20°33'36.0"E
Mapa szczytu Przehyba ( 1175 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Przehyba - schronisko i wieża RTV z dzieckiem

Opis

Tatry widziane z okolic schroniska Przehyba to jeden z najbardziej dostępnych szczytów w Beskidzie Sądeckim, co nie dziwi, że większość turystów eksplorujących te okolice wcześniej czy później kieruje swoje kroki właśnie na Przehybę. Na szczycie czekają nie tylko malownicze widoki na Kotlinę Sądecką, Beskidy, Pieniny i Tatry, ale także możliwość odpoczynku w urokliwie usytuowanym schronisku górskim.
Kamień Św. Kingi zwane jest również krzesłem św. Kingi to grupa wychodni skalnych, złożonych z piaskowca magurskiego. Ten pomnik przyrody nieożywionej znajduje się w okolicach szczytu Skałka ( 1163 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej, nieopodal szczytu Przehyba ( 1175 m n.p.m.). Ta dość osobliwa skała otoczona jest gęstym, świerkowym lasem na północnym stoku góry. Piaskowy głaz przypomina swoim kształtem krzesło, obok którego znajdują się rożnej wielkości skalne wychodnie.

Maszt radiowo - telewizyjny przy Małej Przehybie ( 1155 m n.p.m.)

Najrozpoznawalniejszym elementem krajobrazu tej okolicy jest widoczny z daleka przekaźnik telewizyjny. Został on wzniesiony w 1972 roku na Małej Przehybie ( 1155 m n.p.m.), a jego imponująca wysokość wynosi dokładnie 87 metrów. Ta imponująca wysokość sprawia, że przekaźnik jest doskonale widoczny z pobliskich pasm górskich i szczytów, a doświadczony obserwator jest w stanie dostrzec go nawet z obszaru Tatr.

Schronisko PTTK na Przehybie fot. PrzemekL

Schronisko na Przehybie ( 1150 m n.p.m.)

Tuż obok przekaźnika znajduje się jedno z najbardziej popularnych schronisk turystycznych w okolicy - Schronisko na Przehybie ( 1150 m n.p.m.), które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Położone na wysokości 1150 m n.p.m., schronisko oferuje nie tylko komfortowe noclegi, ale również zachęca do odpoczynku na tarasie widokowym, skąd rozciąga się malowniczy krajobraz. Obiekt posiada także pole namiotowe, często wykorzystywane przez turystów w sezonie letnim. Oprócz możliwości zakwaterowania i posiłków, główną atrakcją schroniska są fantastyczne widoki na Pieniny i Tatry, zwłaszcza w kierunku południowo-zachodnim. Te piękne panoramy można podziwiać zarówno z okien pokoi na poddaszu, jak i z tarasu widokowego schroniska.

W schronisku zorganizowano kilka ekspozycji, w tym przyrodniczą i historyczno-geograficzną. Dodatkowo, w osobnym budynku znajduje się Izba Pamięci patrona schroniska prof. K. Sosnowskiego oraz zbiory dokumentujące zagospodarowanie turystyczne w Beskidzie Sądeckim.

Schronisko PTTK na Przehybie fot. ŁAPA

Przehyba ( 1175 m n.p.m.)

Przy samym budynku Schroniska PTTK na Przehybie umieszczone są tablice upamiętniające walki partyzanckie, które miały miejsce w tym regionie w czasie II wojny światowej. Według niektórych źródeł, niedaleko szczytu, w lesie, znajduje się stary pomnik dedykowany bohaterom wojennym. Spokojnie można tu spędzić dłuższy czas, delektując się wyjątkową atmosferą. Na szczycie Przehyby oraz w samym schronisku wielokrotnie gościł Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. Przy schronisku znajduje się kaplica Dobrego Pasterza, w której w sezonie letnim regularnie odprawiane są msze święte

Schronisko PTTK na Przehybie fot. hamradio.pl

Droga Gaboń - Przehyba

Istnieje również możliwość dotarcia tu drogą dojazdową z Gabonia przez Skrudzinę. Turyści mają możliwość korzystania z niej jedynie pieszo lub na rowerze. To najłatwiejsza i najkrótsza trasa wejścia na Przehybę, rozpoczynająca się w Gaboniu na bezpłatnym, leśnym parkingu tuż pod leśniczówką (GPS: 49.501957, 20.552716), gdzie wygodnie można pozostawić samochód, skorzystać z wiaty na posiłek i rozpocząć wędrówkę. Trasa prowadzi umiarkowanie nachyloną, asfaltową drogą, używaną głównie przez nadleśnictwo i załogę schroniska, co skutkuje niewielkim ruchem na niej. W trakcie podróży mijamy ujęcie wody pitnej, szałasy, ławeczki, tablice edukacyjne, mostki oraz ruiny starego wyciągu towarowego, którym dawniej dostarczano zaopatrzenie do schroniska. Stamtąd już tylko krótka, łagodna wędrówka, mijając ołtarz polowy i krzesło św. Kingi.

Podejście na Przehybę drogą z Gabonia fot. beskidsadecki.eu

Węzeł szlaków








Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Przehyba GSB
-z Rytra 6.10 h (z powr. 4.35 h)
-z Niemcowej ( 963 m n.p.m.) 3.10 h (z powr. 2.40 h)
-z Wielkiego Rogacza ( 1182 m n.p.m.) 2.10 h (z powr. 2.10 h)
-z Radziejowej ( 1266 m n.p.m.) 1.30 h (z powr. 1.25 h)
Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko GSB
-na Dzwonkówkę ( 983 m n.p.m.) 2.15 h (z powr. 2.30 h)
-do Krościenka 3.45 h (z powr. 4.50 h)
Rytro - Przehyba - Szczawnica
-z Rytra 4.25 h (z powr. 2.55 h)
-do Szczawnicy 2.35 h (z powr. 3.35 h)
Stary Sącz - Moszczenica Wyżna - Wielka Przehyba
-z Starego Sącza 5.20 h (z powr. 3.50 h)
-z Moszczenicy Wyżnej 3.15 h (z powr. 2.05 h)
Jazowsko - Przehyba
-z Jazowska 4.10 h (z powr. 2.50 h)
Szczawnica - Przehyba
-z Szczawnicy 3.40 h (z powr. 2.30 h)
DROGA Gaboń - Przehyba
-z Gabonia 7,5 km, ok. 2.15 h
PrzehybaPrzehyba
Przehyba, fot. J. LatosińskiPrzehyba, fot. J. Latosiński
Widok z Przehyby fot. radom-ch.ptt.org.plWidok z Przehyby fot. radom-ch.ptt.org.pl
Widok z Przehyby fot. C kjwisniaWidok z Przehyby fot. C kjwisnia
Widok z Przehyby fot. blog.floorek.netWidok z Przehyby fot. blog.floorek.net
Podejście na PrzehybęPodejście na Przehybę
Z Przehyby fot. fez56Z Przehyby fot. fez56
Schronisko na Prehybie fot. Tadeusz ŚmiejaSchronisko na Prehybie fot. Tadeusz Śmieja
Schronisko na Przehybie fot. kisiel kisielSchronisko na Przehybie fot. kisiel kisiel
Schronisko na Prehybie fot. BarbaraAnnaSchronisko na Prehybie fot. BarbaraAnna
Jesienny pejzaż z Przehyby fot. hamradio.pl/Jesienny pejzaż z Przehyby fot. hamradio.pl/
Tatry widziane z okolic schroniska fot. hamradio.pl/Tatry widziane z okolic schroniska fot. hamradio.pl/
Jesienny pejzaż w kierunku południowym fot. hamradio.pl/Jesienny pejzaż w kierunku południowym fot. hamradio.pl/
Widok z tarasu schroniska Przehyby w stronę  Tatr fot. Mirek RupWidok z tarasu schroniska Przehyby w stronę Tatr fot. Mirek Rup