Szlaki Beskidu Sądeckiego
Rytro - Przehyba - Szczawnica - jest to jedna z dłuższych propozycji wycieczek szlakami Beskidu Sądeckiego. Ponad 20 - kilometrowy odcinek niebieskiego głównego szlaku rozpoczynamy w miejscowości Rytro. Następnie docieramy do Roztoki Ryterskiej - 2.7 km - 465 m.n.p.m. Pierwszym poważnym szczytem na szlaku jest Kanarkówka - 5.0 km - 689 m.n.p.m. Najwyższym szczytem na trasie jest Wielka Przehyba / Wierch Przehyby ( 1191 m n.p.m.) zlokalizowany na 10 km. Po drodze jeszcze mijamy Wdżary Wyżne ( 856 m n.p.m.) oraz Wietrzne Dziury ( 1038 m n.p.m.). Schronisko na Przehybie ( 1150 m n.p.m.) oddalone jest o ok 1 km od Wierchu Przehyb. Od tego miejsca szlak opada w dół, poza wyjątkiem - szczytem Czeremcha ( 1124 lub 1146 m n.p.m.), na który musimy podejść. Po minięciu tego szczytu szlak już nie wspina się na znaczące szczyty. Około 17 km naszej wyprawy docieramy do Wodospad Zaskalnik. Stąd już ostatnie 3.6 km do Szczawnicy, gdzie kończy się niebieski szlak w granicach Beskidu Sądeckiego.
Opis szlaku Rytro - Przehyba - Szczawnica
Szlak rozpoczyna się w Rytrze, na lewym brzegu Popradu, przy stacji kolejowej i drodze krajowej nr 87. Przez pierwsze sto metrów prowadzi wzdłuż koryta rzeki na północ, a następnie skręca w lewo, na zachód. Wzdłuż ulicy Dom Wczasowo-Turystyczny "Relaks" i inne instytucje związane z wypoczynkiem. Obok kiosk "Ruchu", kino "Prehyba" i Gminna Biblioteka Publiczna. Po 20-30 m nowoczesny kościół. Idziemy dalej prosto, główną drogą przecinającą całe Rytro, aż na skraj miejscowości. Przechodzimy przez mostek i stopień wodny na potoku. Mijamy z prawej strony, dość blisko, górę Połom z wiatrakiem-elektrownią. Na rozwidleniu dróg asfaltowych skręcamy w prawo w kierunku Roztoka Wielka. Ok. 10 min w górę doliny od kiosku kolejny sklep spożywczy. Na samym końcu mijając ostatnie zabudowania Roztoki Ryterskiej dochodzimy do parkingu, na skraju lasu w okolicach Preły Południa, na wysokości ok. 465 m n.p.m. Zaraz na skraju rozpoczynającego się granice Popradzkiego Parku Krajobrazowego i spotkać możemy w tym miejscu stanowisko Parku Ekologicznego. Istniejące w tym miejscu naturalne oczka wodne zostały oczyszczone z nadmiaru roślinności wodnej i pełnią obecnie bardzo ważne funkcje miejsc rozrodu płazów. Właśnie takie zbiorniki wody są niezbędne płazom do składania jaj i rozwoju larw. Bez nich wszystkie gatunki miejscowych płazów przestałyby istnieć. Odbudowane małe stawy są miejscem rozrodu wszystkich płazów występujących na terenie parku. Stanowisko Czynnej Ochrony Płazów, wyznaczone na ogrodzonym bajorku obok szosy. W tej samej dolinie położone są dwa źródła mineralne "Rogaś" i "Katarzyna", które w 1997 r. zostały uznane za pomniki przyrody.
Po minięciu szczytu poruszamy się dalej kamienistym grzbietem Wdżarów. Po drodze mijamy kolejne przystanki ścieżki przyrodniczej: 3, 4, 5 i 6. Kolejne ostre podejście (przez las bukowy) poprzedza 7 przystanek ścieżki przyrodniczej - przy Wietrznych Dziurach. Są to ciekawie uformowane skałki piaskowcowe. Na południowych stokach Wdżarów znajdują się dwie jaskinie: Zawarta Studnia o długości 10 m i głębokości 8m oraz Wdżarska Studnia o długości 4 m i niewielkiej deniwelacji. Prześwity w lesie ujawniają teraz dalekie widoki na Małe Pieniny, góry słowackie, kraniec Gorców i Beskid Wyspowy. Grzbiet łagodnie wznosi się do niewielkiego szczyciku (911 m) z widokiem na Kotlinę Sądecka - Barcice, wieże kościelne Starego Sącza i bloki Nowego Sącza. Parę kroków dalej odsłania się widok w przeciwnym kierunku, na Radziejową ( 1266 m n.p.m.); obok tabliczka zawieszona na drzewie upamiętniająca śmierć ofiar burzy w górach w 1990 r. Piorun zabił przewodniczkę beskidzką Iwonę Kamińską i jej 2,5-letniego syna.
Kierujemy się w stronę Schronisko na Przehybie ( 1150 m n.p.m.). Znajduje się ono na zachód od szczytu Przehyba ( 1175 m n.p.m.). Posiada 90 miejsc noclegowych. Znajduje się tu tablica upamiętniająca wędrówki po tym terenie Karola Wojtyły. Na szczycie znajduje się również Radiowo-Telewizjny Ośrodek Nadawczy z 87-metrową stalową wieżą. Przehyba objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Wiedzie tędy szlak czerwony wraz z niebieskim przez teren otwarty (częściowo). Przy schronisku drogowskazy szlaków narciarskich oraz szlaków pieszych. Z pokrywającej grzbiet Hali Przehyba roztacza się wyjątkowy widok na południe w kierunku Pienin i Tatr oraz na północ ku Kotlinie Sądeckiej. Z uwagi na łatwą dostępność miejsce jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów pieszych i rowerzystów. Pod szczytem znajduje się hala o tej samej nazwie, z której możemy podziwiać widoki na Tatry i Pieniny.
Po minięciu Przehyby ( 1175 m n.p.m.) i schroniska niebieski szlak wiedzie w kierunku południowo - zachodnim. Razem z szlakiem niebieskim podąża szlak zielony, również do Szczawnicy. Początkowo droga prowadzi wśród dominujących w górnych partiach szczytu drzew iglastych, a następnie w cieniu liściastych koron. Zajście nie jest szczególnie strome ani trudne i nadaje się również do zjazdu na górskim rowerze. Na szlaku nie ma istotnych rozwidleń. Cały czas widzimy główną trasę, która łagodnie wije się wśród górskich zboczy. Cały czas za plecami widać masz na Przehybie.
Po około 1.5 kilometra od schroniska podchod szczyt Czeremcha ( 1124 m.n.p.m. ). Jest to zalesiony i niewybitny szczyt. Jest to szczyt zwornikowy, ponieważ odbiega stąd na zachód grzbietCzeremchy Zachodniej ( 1015 m n.p.m.). Północne stoki wzniesienia opadają ku dolinie Sopotnickiego Potoku, a południowe ku dolinie Sielskiego Potoku .
Na zachód od szczytu Czeremcha wznosi się Czeremcha Zachodnia , a na północ Skałka ( 1163 m n.p.m.). Podażamy za znakami niebieskimi.
Po minięciu Czeremchy po około 500 metrach docieramy do rozwidlenia szlaków, tak zwanego Skrzyżowania pod Przehybą. Skręcamy w prawo, dalej na niebieski szlak. Można wybrać alternatywną drogę do Szczawnicy szlakiem zielonym. Od tego miejsca szlak niebieski cały czas wiedzie w dół, bez znaczących podejść.
Kierujemy się dalej w stronę Szczawnicy. Po przejściu w przyjemnym otoczeniu lasów około 1.4 km docieramy do polany Koszarki oraz w okolice szczytu o tej samej nazwie Koszarki ( 930 m n.p.m.). Możemy stąd wreszcie zobaczyć rozległą panoramę na Tatry. Poza polaną Jaworzyna w okolicach grani Przehyby to druga możliwość podziwiania widoków. Niestety ten szlak nie obfituje w piękne panoramy, niemniej te dostępne są jak wszystkie widoki na Tatry bardzo ładne. Po minięciu tejże polany rozpoczyna się dość strome zejście górskimi serpentynami w dolinę Podgóry.
Po zejściu do doliny Podgóry poruszamy się doliną w której płynie Sopotnicki Potok. Na naszym szlaku znajduje się imponujący Wodospad Zaskalnik. Jest "imponujący", ale bałagan i brud wokół. Z tego odcinka trasy poprowadzono nowy szlak łączący z Bereśnikiem. Jest to dość nowy szlak i może nie znajdować się jeszcze we wszystkich opracowaniach. Zaraz przy wodospadzie spory ogrodzony teren z tablicą "Popradzki Park Krajobrazowy". Niestety poza tabliczką nie znajduje się tutaj nic, nawet nie ma ani jednej ławki żeby spocząć przy wodospadzie. Jest za to obok ogromna chata-karczma "Czarda".
Informacje o szlaku Rytro - Przehyba - Szczawnica