Szczyty Beskidu Sądeckiego
Informacje o szczycie Radziejowa ( 1266 m n.p.m.)
Północne stoki Radziejowej zajmuje Rezerwat przyrody Baniska ( 141,96 ha). Znaleźć tutaj można jaskinię Bania oraz kilka jezior osuwiskowych. Nie są one zbyt duże, a największym z nich jest jeziorko Młaka. Obok zlokalizowane jest również miejsce nazwane Ołtarzem, z niewielką wychodnią skalną,
gdzie widoczne są ślady jaskini szczelinowej. W północnej części można odnaleźć źródełko wody nazwane Smoczym Gardłem.. Jest ono źródłem okresowym w okolicy rozejścia dróg (Przełęcz Żłobki - Zawory na stoku południowym.
Cała góra jest zbudowana ze skał piaskowcowych. Cała góra jest porośnięta lasem, również jej wierzchołek. Dla miłośników roślin na stokach na wysokości 800 m n.p.m. można znaleźć jedyne w Polsce skatalogowane miejsce pierwiosnka omączonego.
W 2006 r. na Radziejowej oddana została do użytku drewniana wieża widokowa o wysokości około 20 m. W czerwcu 2010 roku została poważnie uszkodzona, prawdopodobnie przez piorun. Obecnie po gruntownym remoncie wieża jest znów czynna. Roztacza się z niej rozległa panorama na wszystkie strony. Wraz z budową wieży wyznaczono nową ścieżkę przyrodniczą Ścieżka dydaktyczno przyrodnicza Rogasiowy Szlak" w dolinie Roztoki Małej.
Oprócz wieży na szczycie znajdują się również pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk. w 2019 wybudowano nową, bezpieczniejszą wieżę widokową.
Radziejowa znajduje się w granicach Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku.
Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.
Rytro - Radziejowa - Przehyba GSB |
- z Przehyba 1.30 h (z powrotem 1.15 h) - z Wielkiego Rogacza 0.35 h (z powr. 0.30 h) - z Rytra 4.10 h ( 3.20 h) |