Loading...
BESKID SĄDECKI - Radziejowa ( 1266 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Radziejowa ( 1266 m n.p.m.)

Radziejowa (1266 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pasma Radziejowej i Beskidu Sądeckiego. Jest częścią Korony Gór Polski. Szczyt został nazwany od przydomku Radziej lub od osoby o tym nazwisku. Znajduje się pomiędzy Wielkim Rogaczem ( 1182 m n.p.m.) a Złomistym Wierchem ( 1224 m n.p.m.). Wielki Rogacz znajduje się za Przełęczą Żłobki ( 1104 m n.p.m.), z kolei Złomisty Wierch za Długą Przełęczą ( 1166 m n.p.m.). Zanim osiągniemy szczyt Radziejowej po drodze mija się niewybitną kulminację Małej Radziejowej (1207 m n.p.m.). Główny grzbiet Radziejowej zakręca w prawo, na południe ( idąc od zachodu ), natomiat północno - wschodnie rozgałęzienie odbiega w boczny grzbiet wyniosły w stronę szczytu Jaworzyny ( 1068 m n.p.m.) i dalej biegnący w stronę doliny Wielkiej Roztoki . W kierunku północnym znajduje się również bardzo niewielki grzbiet Magorzyca ( 881 m n.p.m.).
GPS: 49°26'58.0"N 20°36'16.0"E
Mapa szczytu Radziejowa ( 1266 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Radziejowa ( 1266 m n.p.m.)

Opis szczytu

Północne stoki Radziejowej zajmuje Rezerwat przyrody Baniska ( 141,96 ha). Znaleźć tutaj można jaskinię Bania oraz kilka jezior osuwiskowych. Nie są one zbyt duże, a największym z nich jest jeziorko Młaka. Obok zlokalizowane jest również miejsce nazwane Ołtarzem, z niewielką wychodnią skalną, gdzie widoczne są ślady jaskini szczelinowej. W północnej części można odnaleźć źródełko wody nazwane Smoczym Gardłem.. Jest ono źródłem okresowym w okolicy rozejścia dróg (Przełęcz Żłobki - Zawory na stoku południowym.

Cała góra jest zbudowana ze skał piaskowcowych. Cała góra jest porośnięta lasem, również jej wierzchołek. Dla miłośników roślin na stokach na wysokości 800 m n.p.m. można znaleźć jedyne w Polsce skatalogowane miejsce pierwiosnka omączonego. W 2006 r. na Radziejowej oddana została do użytku drewniana wieża widokowa o wysokości około 20 m. W czerwcu 2010 roku została poważnie uszkodzona, prawdopodobnie przez piorun. Obecnie po gruntownym remoncie wieża jest znów czynna. Roztacza się z niej rozległa panorama na wszystkie strony. Wraz z budową wieży wyznaczono nową ścieżkę przyrodniczą Ścieżka dydaktyczno przyrodnicza Rogasiowy Szlak" w dolinie Roztoki Małej. Oprócz wieży na szczycie znajdują się również pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk. w 2019 wybudowano nową, bezpieczniejszą wieżę widokową.

Radziejowa znajduje się w granicach Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków


Rytro - Radziejowa - Przehyba GSB
- z Przehyba 1.30 h (z powrotem 1.15 h)
- z Wielkiego Rogacza 0.35 h (z powr. 0.30 h)
- z Rytra 4.10 h ( 3.20 h)
Panorama z Radziejowej w kierunku zachodnim, północnym i wschodnim Zdjęcia: Jerzy Opioła

panorama Tatr i Pienin z Radziejowej fot. kadwaPanorama Tatr i Pienin z Radziejowej fot. kadwa
Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej
Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej
Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej
Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej Na wieży na Radziejowej
Przed wschodem słońca Przed wschodem słońca Przed wschodem słońca
Przed wschodem słońca Przed wschodem słońca Przed wschodem słońca
Ze Złomistego Wierchu Radziejowa Ze Złomistego Wierchu
Widok z Radziejowej Widok z Radziejowej Widok z Radziejowej
Widok z Radziejowej Widok z Radziejowej Widok z Radziejowej
Na zboczu Radziejowej Zejście z Radziejowej
w kierunku Przełęczy Żłobek
Czerwony szlak z Przełęczy
Żłobki na Radziejową
Widok w kierunku PN Tatry z Radziejowej Tatry Wysokie