Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Przehyba (GSB)

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Przehyba (GSB)

Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Przehyba - szlak turystyczny będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Odcinek ma długość 16.7 km . Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Radziejowa (1266 m.n.p.m.). Jednym z punktów startowych może być miejscowość Rytro, znajdująca sie na wysokości 342 m.n.p.m. Druga strona szlaku znajduje się na szczycie Przehyba ( 1175 m n.p.m.). Od Rytra mijamy po drodze: Polana na Kordowcu ( 763 m n.p.m.) ze szczytem Kordowiec ( 763 m n.p.m.)- 4.2 km - , Niemcowa ( 963 m n.p.m.)- 6.8 km - , Wielki Rogacz ( 1182 m n.p.m.) - 9.8 km - ), najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego Radziejowa ( 1266 m n.p.m.) - 11.2 km - ), Bukowinki ( 1209 m n.p.m.) - 13.0 km - i docieramy do Przehyby ( 1175 m n.p.m.)

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy  Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Przehyba

Opis szlaku Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Przehyba (GSB)

#1. Rytro - Niemcowa

Rytro - Niemcowa Widok z Polany na Kordowcu fot. beskidsadecki.eu Szlak z Rytra rozpoczyna się najczęściej z Dworca Głównego PKP w samym centrum miejscowości. Początkowo szlak czerwony, będący kontynuacją Głównego Szlaku Beskidzkiego wiedzie przez ulice Rytra wraz z niebieskim szlakiem rowerowym, aby przy ośrodku zdrowia rozdzielić się i podążać na południe. Za plecami, po drugiej stronie doliny Popradu wznoszą się ruiny zamku. Początkowo trasa wiedzie ostro w górę zbocza ścieżką kamiennych płyt, w sąsiedztwie domostw. Poruszamy się asfaltowa drogą, która po kilkuset metrach przekształca się w drogę gruntową. Przy drodze pojawia się pola uprawne i łąki, na których pasą się owce i krowy. Po wyjściu na wykoszoną łąkę ścieżka ostro się łamie i niespodziewanie szlak skręca w lewo w gęsty zagajnik. Zaraz za nim znajduje się kapliczka i kończy się ostatnie osiedle Rytra - Padłówka. Szlak wiedzie dalej przez wspinający się w górę wąwóz.

Ruiny Zamku w Rytrze fot. ktg.hg.pl
Mgły w dolinie Popradu widziane z Kordowca Po wyjściu z wąwozu szlak wiedzie przez duże połacie trawy, tworzące aż do skraju lasu rozległe polany, z których widać zabudowania znajdujące się w dolinie Popradu, jak też drogę na kolejne pasmo Beskidu Sądeckiego - Pasmo Jaworzyny, obok malowniczych ruin zamku ryterskiego. Po minięciu granicy lasu szlak pnie się do góry aż do najbliższego szczytu - Kordowca ( 763 m n.p.m.), który otoczony jest szeroką polaną, znajdującą się na wierzchołku i przywierzchołkowych stokach Kordowca, który jest najdalej na wschód wysuniętą kulminacją głównego grzbietu Pasma Radziejowej. W dolnej części polany ma swoje źródła potok Kordowiec. Oprócz czerwonego szlaku docierają tu jeszcze dwa inne: zielony z Obłazów Ryterskich i niebieski ze wsi Młodów.

Widok z Polany Kordowiec fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Kordowiec fot. beskidsadecki.eu Na Polanie na Kordowcu ( 763 m n.p.m.) centralne miejsce zajmuje gospodarstwo, obok zaś stara szkoła, działająca w 1961-76. Szkołę tę przeniesiono z wyżej położonej Polany Niemcowej ( 963 m n.p.m.). Sam budynek dawnej szkoły zaadoptowano w Chatę Kodrowiec ( 760 m n.p.m.). Prowadzącym był Pan Andrzej, który jest okolicznym gazdą. Z Chaty rozciąga się panorama oraz można podziwiać spektakularne wschody słońca. Obecnie chata jest nieczynna dla turystów, nie prowadzone są żadne usługi związane z obsługą turystyczną. Idąc dalej w stronę Polany Niemcowej mijamy świetny punkt widokowy - Polana Poczekaj ( 720 m n.p.m.). Można stąd podziwiać w całej okazałości dolinę Fragment polany z widokiem na Kiczorę Popradu, długie Pasmo Jaworzyny. W szczególności widokowe jest otoczenie grzbietu Kamiennego Gronia ( 758 m n.p.m.) W jednej z części polany znajduje się stare gospodarstwo, pozbawione prądu i wody, jednakże wykorzystywane w okresie letnim.

Chata Kodrowiec fot. beskidsadecki.eu
Polana Stos w Paśmie Radziejowej (pomiędzy polanami Niemcowa i Poczekaj  i widok na dolinę Popradu i Pasmo Jaworzyny  Kolejną polaną na trasie jest Polana Stos ( 790 - 820 m n.p.m.), znajdująca się na wysokości około 790-820 m n.p.m. . Nie jest ona użytkowana, powoli wkracza na nią las. Nasz szlak biegnie w jej górnej części, ukazując obszerne widoki na Pasmo Jaworzyny Krynickiej i dolinę Popradu. Warto wiedzieć, iż na tej polanie zlokalizowano rzadką roślinę - koniczynę pannońską. Występuje ona tylko i wyłącznie w Beskidzie Sądeckim.

Polana Niemcowa Kolejną polaną, którą mijamy na szlaku z Rytra na Przehybę jest Polana Niemcowa ( 963 m n.p.m.). W jej górnej części znajdują się ruiny dawnej szkoły. Śladem działalności szkoły jest tablica z nazwiskami nauczycieli. Była to szkoła z 4 klasami oraz 25 uczniów, na której działalność przypadała w latach 1938-1961. W dawnych czasach na polanie znajdowały się gospodarstwa domowe.
Chatka pod Niemcową fot. chatki.com.pl Po drodze na Niemcową poza oznaczeniami szlaków można zauważyć nowy, dziwnie wymalowany pędzlem symbol domku. To znak, że zbliżamy się do Schronisko Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.). Wcześniej obiekt ten należał do Politechniki Krakowskiej, obecnie, wykupiona przez prywatnego właściciela Chatka, nadal zachowuje swój niesamowity klimat. Za niewielkie pieniądze można tam przenocować na pryczach lub na specjalnie przygotowanym do tego celu polu namiotowym. W popularnej "Niemcowej" można samemu przygotować sobie posiłek w kuchni węglowej, skorzystać ze źródełka wody, wykapać się, spędzić czas grając w różne gry.

Polana Poczekaj fot. tadeusz dziedzinaC

#2. Niemcowa - Wielki Rogacz

Niemcowa - Wielki Rogacz Przełęcz Obrazek - Widok z Radziejowej Dalej ścieżka szlaku czerwonego wchodzi w gęsty las , lecz niedługo potem na naszej trasie znów wyłania się kolejna polana: Polana Kramarka ( 920 - 960 m n.p.m.) - polana na grzbiecie Kordowiec ( 763 m n.p.m.) - Złotułki ( 1001 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej. Polana jest częścią grzbietu Niemcowej ( 963 m n.p.m.) i sięga do wysokości 960 m n.p.m. Podobnie jak na wcześniejszych polanach tutaj również były gospodarstwa, z których resztki pozostały jedynie przy rozdrożu szlaków. Dawniej polana była orana, dzisiaj zarasta trawą i drzewami. Gdzieniegdzie przebijają sie borowiny oraz zagony, świadczące o jej pierwotnym wykorzystaniu.

Ze Złomistego Wierchu Kolejny etap czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego pnie się łagodnie do wierzchołka szczytu Wielki Rogacz. Prowadzi nas na niego leśna ścieżka, mijając po drodze mało wybitne wzniesienie Międzyradziejówki (1037 m n.p.m). Szczyt Wielkiego Rogacza to dwa osobne punkty: wyższy po stronie zachodniej i niższy po wschodniej. Szlak wiedzie obok rozległych wiatrołomów, przez co odkrywa się szeroka panorama. Z stoków wypływaja potoki Czarna Woda, Mała Roztoka, Czercz i jego dopływ Międzybrodzie.

Wielki Rogacz fot. PrzemekL

#3. Wielki Rogacz - Radziejowa

Wielki Rogacz - Radziejowa Wieża widokowa i obelisk Po zejściu z Wielkiego Rogacza ( 1182 m n.p.m.) osiągamy Przełęcz Obrazek ( 1140 m n.p.m.). do której dochodzi szlak niebieski z Gromadzkiej Przełęczy ( 938 m n.p.m.) , znajdującej się koło Obidzy przysiółka miejscowości Piwniczna Zdrój. Kolejną przełęczą znajdującą się na trasie jest Przełęcz Żłobki. Na przełęczy znajduje się skalna wychodnia i rozstaj szlaków turystycznych. Dotarcie do tej przełęczy z Wielkiego Rogacza nie sprawia większych problemów. Od tego miejsca aż do samego szczytu Radziejowej szlak pnie się ostro w górę. Jest to ostre podejście wymagające sporego zapasu sił. Rekompensuje na to dotarcie do najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego, będącego jednym z elementów Korony Gór Polski - Radziejowa (1266 m n.p.m.) . Zarówno wierzchołek, jak i stoki szczytu są niemal całkowicie porośnięte lasem. Na szczycie znajduje się punkt widokowy - wieża widokowa ( nieczynna od dnia 15.11.2017 r.), po wejściu na którą osiągamy wysokość 1286 m n.p.m. Na szczycie Radziejowej oprócz wieży znajdują się pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk.

Na zboczu Radziejowej fot. tadeusz dziedzinaCNa zboczu Radziejowej fot. tadeusz dziedzinaC

#4. Radziejowa - Przehyba

Radziejowa - Przehyba Widok na Małą Radziejową i Radziejową fot. monterek58.rzeszow.pl Po opuszczeniu Radziejowej szlak podąża na zachód. Po kilkuset metrach osiągamy bliźniaczy szczyt Radziejowej, a mianowicie Mała Radziejowa ( 1207 m n.p.m.) . Jest to mało wybitny szczyt, kulminacja porośnięta młodym lasem. Został on nasadzony po wycince, gdy w 1976 pojawił sie szkodnik drzew. Zostały one wycięte a leśnicy zasadzili w zamian świerk, jodle, limbę. Połacie lasu, które zostały objęte wycinką objęły tereny pomiędzy Radziejową ( 1266 m n.p.m.) i Złomistym Wierchem ( 1224 m n.p.m.).

Widok z Przehyby fot. blog.floorek.net Dalej szlak skręca na północ w okolicy szczytu Bukowinki ( 1209 m n.p.m.) w kierunku Złomistych Wierchów. Kulminacje Złomistych Wierchów oddziela od siebie pas długości 650 metrów, obecnie są całkowicie otwarte, przedstawiając szerokie panoramy. Ich nazwy to: Złomisty Wierch Północny i Złomisty Wierch Południowy.

Polana Stos w Paśmie Radziejowej (pomiędzy polanami Niemcowa i Poczekaj  i widok na dolinę Popradu i Pasmo Jaworzyny ;; fot. PrzemekL, licencja: [CC BY-SA 4.0] https://pl.wikipedia.org/ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/) Następnie po około 1.1 km docieramy do właściwego szczytu Przehyby (1175 m.n.p.m.). Położony jest on w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej, w jej głównym grzbiecie, na zachód od Wielkiej Przehyby, na wschód Mała Przehyba ( 1155 m n.p.m.). Przehyba jest łącznikiem kilku grzbietów: Pieniążnej, Kiczory i Starego Wierchu. Główny wierzchołek oraz oddalony od niego o kilkaset metrów na zachód mniejszy wierzchołek tworzą rozległy grzbiet. Jest on początkowym fragmentem kilku potoków: Sopotnicki Potok , Sielski Potok, Stary Potok oraz Jaworzynka. Mijając szczyt Wielka Przehyba ( 1191 m n.p.m.) droga opada w dół. Po kilku minutach szlak dociera do Schroniska na Przehybie ( 1150 m n.p.m.).

 Nowa wieża Radziejowa - Wieża widokowa fot. Krzysztof Tomasiak Nowa wieża Radziejowa - Wieża widokowa fot. Krzysztof Tomasiak
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Radziejowej fot. beskidsadecki.euWidok z Radziejowej fot. beskidsadecki.eu
Widok z Radziejowej fot. beskidsadecki.euWidok z Radziejowej fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Radziejowej fot. beskidsadecki.euWidok z Radziejowej fot. beskidsadecki.eu
Widok z Radziejowej fot. beskidsadecki.euWidok z Radziejowej fot. beskidsadecki.eu
Widok z Radziejowej fot. beskidsadecki.euWidok z Radziejowej fot. beskidsadecki.eu
Przełęcz Żłobki fot. beskidsadecki.euPrzełęcz Żłobki fot. beskidsadecki.eu
Przełęcz Żłobki fot. beskidsadecki.euPrzełęcz Żłobki fot. beskidsadecki.eu
Przełęcz Żłobki fot. beskidsadecki.euPrzełęcz Żłobki fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Niemcowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Poczekaj fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Poczekaj fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Poczekaj fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Poczekaj fot. beskidsadecki.eu
Widok z Polany Poczekaj fot. beskidsadecki.euWidok z Polany Poczekaj fot. beskidsadecki.eu
Wielki Rogacz fot. beskidsadecki.euWielki Rogacz fot. beskidsadecki.eu
Wielki Rogacz fot. beskidsadecki.euWielki Rogacz fot. beskidsadecki.eu
Wielki Rogacz fot. beskidsadecki.euWielki Rogacz fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Widok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.euWidok z Wielkiego Rogacza fot. beskidsadecki.eu
Przehyba fot. beskidsadecki.euPrzehyba fot. beskidsadecki.eu
Widok z Przehyby fot. beskidsadecki.euWidok z Przehyby fot. beskidsadecki.eu
Przehyba fot. beskidsadecki.euPrzehyba fot. beskidsadecki.eu