Loading...
BESKID SĄDECKI - Muszyna Zdrój

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Muszyna Zdrój

Muszyna - miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Muszyna. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Muszyna posiada status miejscowości uzdrowiskowej - znajdują się tu liczne odwierty i rozlewnie wód mineralnych. Muszyna położona jest w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m. Leży przy granicy ze Słowacją (ok. 5 km) oraz w odległości około 11 km od Krynicy-Zdroju. W okolicach miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy - jeden z największych w Polsce.

Opis miejscowości Muszyna Zdrój

Muszyna Herb Muszyny Muszyna, będąc miastem przygranicznym, oparła swój rozwój głownie w związku z przebiegającym tutaj szlakiem handlowym, który potocznie był nazywany węgierskim. Jego położenie wzdłuż Popraduu sprzyjało rozwojowi miast. Muszyna stała się miastem w 1209 roku za sprawą węgierskiego króla Andrzeja II. Nadał on prawo miejscowemu proboszczowi Adolfowi ze spiskiej kapituły św. Marcina na pobieranie opłat od podróżnych.
Samo nazewnictwo miast - Muszyna wywodzi się od potoków, które przepływają przez miasto. Duża wilgotność na tym terenie sprzyja rozwojowi mchów w górskich korytach potoków, a mech z łaciny brzmiał "musci". I ta nazwa została wykorzystana do ochrzczenia Muszyny oraz pobliskiej Muszynki.

Zabudowa w Muszynie
Muszyna W Muszynie zlokalizowano liczne sanatoria, zakłady lecznicze, pensjonaty, oraz domy wypoczynkowe. Duża część pijalni wód mineralnych na terenie Muszyny jest udostępniona za dramo. Dla mieszkańców i turystów udostępniono kompleks basenów oraz lodowisko w dzielnicy uzdrowiskowej. Na Zapopradziu wybudowano liczne ścieżki spacerowe z ławkami, placami zabaw i ścieżkami rowerowymi.

Nieomal w centrum miasta znajduje się Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska ( 100,38 ha) o powierzchni 100,38 ha, utworzony w 1957 roku.
W 2008 roku Muszyna została połączona systemem 10 wyciągów narciarskich z ośrodkiem w Wierchomli Małej.

Zamek w Muszynie fot. HadesssLoakoon

Historia miejscowości Muszyna Zdrój

Muszyna-Złockie z lotu ptaka. Status uzdrowiska Muszyna uzyskała w latach dwudziestych XX w. Inicjatorem byli Antonii Jurczak i dr Seweryn Mściwujewski. Wydobycie wód mineralnych rozpoczęto w 1932 roku ( 2 lata po zaklasyfikowaniu Muszyny w Związku Uzdrowisk Polskich ). Pierwsze dwa źródła nazwano Antonii (imię burmistrza) oraz Wanda (imię żony Mściwujewskiego). Wojna przyniosła całkowite zniszczenie uzdrowiska, dopiero w 1958 roku Muszyna stanęła na nogi i wznowiła działaność uzdrowiskową, skupiając się głównie na układzie oddechowym oraz układzie pokarmowym. Wybuch wojny w 1939 r. i okupacja spowodowały całkowitą dewastację urządzeń uzdrowiskowych. Po okupacji wraz z ustaniem walk zaczęła następować normalizacja. W 1958 r. w Muszynie wznowiono działalność o charakterze uzdrowiskowym. W uzdrowisku tym leczy się choroby układu oddechowego i układu pokarmowego.
Głównym bogactwem Muszyny są właśnie zasoby leczniczych wód mineralnych. Zawierają one niezbędne człowiekowi biopierwiastki jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit. Muszyna spełnia warunki do prowadzenia leczenia uzdrowiskowego chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Panorama Muszyny z góry Baszty

Muszyna- widok z Góry Zamkowej fot. lorison