Loading...
BESKID SĄDECKI - Skały i jaskinie

Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka

Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka - jest nieożywionym pomnikiem przyrody. Znajduje się na Jaworzynie Krynickiej ( 1114 m n.p.m.), na jej wschodnim stoku. Dojście do obiektu jest bardzo wygodne: wiedzie tam szlak czerwony i zielony. Obydwa prowadzą na najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny Krynickiej. Inną nazwę jaką sie stosuje to "magiczny kamień", a jest to związane z 2 legendami. Turyści przechodzący obok tego kamienia zobaczą jego dość oryginalny kształt.

Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej fot. Jerzy Opioła

Kamień świętej Kingi - Skałka

Kamień świętej Kingi - Skałka - zwane jest również krzesłem św. Kingi to grupa wychodni skalnych, złożonych z piaskowca magurskiego. Ten pomnik przyrody nieożywionej znajduje się w okolicach szczytu Skałka ( 1163 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej, nieopodal szczytu Przehyba ( 1175 m n.p.m.). Ta dość osobliwa skała otoczona jest gęstym, świerkowym lasem na północnym stoku góry. Piaskowy głaz przypomina swoim kształtem krzesło, obok którego znajdują się rożnej wielkości skalne wychodnie.

Kamień świętej Kingi fot. Dariusz Opalski

Czarci Kamień - Wierch nad Kamieniem

Czarci Kamień - Wierch nad Kamieniem - zwany też Diablim Kamieniem. Wierzchołek Czarciego Kamienia to doskonały punkt widokowy. W okolicy skały znajduję się kilkanaście jaskiń. Sama skała jest piaskowcem magurskim, która w tym miejscu tworzy jego wychodnię. Miejsce lokalizacji Czarciego Kamienia, który jest pomnikiem przyrody "Skały i jaskinie pod Wierchem nad Kamieniem" jest dość dobrze opisane dla turystów poruszających się Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Czarci Kamień fot. Roman Baran

Jaskinia w Pękniętej Kopie - Wierch nad Kamieniem

Jaskinia w Pękniętej Kopie - Wierch nad Kamieniem - jaskinia jest zbudowana w litym piaskowcu, gdzie strop i ściany noszą ślady dopasowania. Jej wysokość to około 2 metry na całej długości, 5 metrów głębokości oraz 13 metrów długości

Jaskinia w Pękniętej Kopie fot. Borek Edward

Jaskinia Niedźwiedzia - Wierch nad Kamieniem

Jaskinia Niedźwiedzia - Wierch nad Kamieniem - długość jaskini wynosi tyle samo, co podczas odkrycia, czyli 340 metrów. Sama jaskinia powstała w podłożu piaskowcowym, które jest dość lite a ściany oraz stropy noszą ślad dopasowania.

Jaskinia Niedźwiedzia