Loading...
BESKID SĄDECKI - Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka

Diabelski Kamień - to pomnik przyrody nieożywionej, który znajduje się na wschodnim stoku Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.), będącej najwyższym szczytem Pasma Jaworzyny Krynickiej. Dostępność Diabelskiego Kamienia jest bardzo dobra, gdyż obok niego przechodzą dwa szlaki piesze: czerwony i zielony prowadzące na Jaworzynę. Diabelski Kamień nazywany jest również "magiczną skałą" oraz posiada swoje legendy. Jego oryginalny kształt oraz lokalizacja sprawiają, że jest stałym punktem dla turystów odwiedzających Jaworzynę Krynicką.
GPS: N 49° 25' 11.966'' E 20° 54' 26.728''

Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka

Diabelski Kamień- Jaworzyna Krynicka Diabelski Kamień jest ostańcem zbudowanym z piaskowców osadowych. Forma, w którą został ukształtowany przez warunki atmosferyczne przypomina nam grzyba, z dość szeroką podstawą, wąskim przewężeniem i szerokim kapeluszem. Ma on wysokość ok 6 metrów i obwód 3-8 metrów. Najwyższa część skały ma kształt płyty o rozmiarach 15 na 20 metrów. Przewężenia pojawiające się w miejscach występowania płytkowych piaskowców i mułowców nadają jej ten kształt. Takie nierównomierne ukształtowanie jest skutkiem występujących w skale różnych składników, które ulegają wietrzeniu w różnym stopniu, poprzez niejednakową ich wytrzymałość.

Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej fot. Jerzy Opioła
Głównymi czynnikami, dzięki którym powstał ten osobliwy pomnik przyrody są warunki atmosferyczne. To głównie dzięki zmianom temperatury, zamarzaniu wody oraz erozyjnej działalności wiatru skała częściowo ulegała erozji, a mniej wytrzymałe elementy poddawały się szybciej. Proces postępuje również dzisiaj i można znaleźć małe fragmenty piaskowca, które odpadły. Do dzieła niszczenia przyczynił się również człowiek, kiedy to podczas budowy pobliskich tras narciarskich dały się one we znaki kamieniowi. Diabelski Kamień posiadał kiedyś małą metalową drabinkę, dzięki której można było dostać się na wierzchołek, jednakże drabinka obecnie została usunięta.

Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej fot. Barbara Górecka
Diabelski Kamień na stokach Jaworzyny Krynickiej Jedną z legend, mówiący o Diabelskim Kamieniu jest ta, iż skale tą wypuścił diabeł. Chciał ona zniszczyć wody źródlane z Krynicy-Zdrój, znajdującej się nieopodal. Na szczęście plan się nie powiódł, gdyż miejscowy kogut, który piał w mieście, wystraszył diabla. Ten upuszczając kamień pozostawił go na wschodnim stoku Jaworzyny Krynickiej.
Inna wersja mówi nam o tym, iż rycerz pochodzący z Muszyny był bardzo zakochany w krynickiej pasterce. Była ona biedna, a ojciec zabraniał z nią ślubu. Król, który był ojcem rycerza, posłał go na wojnę. Po powrocie, rycerz przechadzając się po stokach Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.) został napadnięty. Zbójnicy dotkliwie go pobili, tak że ten jęczał w niebogłosy. Usłyszała to wspomniana wcześniej pasterka, podeszła do niego i zaczęła się modlić. Modląc się na kolanach, recytując teksty do Matki Bożej, zobaczyła źródełko wody, wypływające z jej stóp. Woda ta posłużyła pasterce do przemycia ran rycerza, a te momentalnie się zamknęły. Rycerz ozdrowiał.
Ojciec widząc poświęcenie pasterki zezwolił na ślub. Wieść o czynie i cudownej wodzie dotarła do piekła. Wysłany diabeł miał zabrać kamień z Tatr i zniszczyć lecznicze źródełko. Kogut, wspomniany w pierwszej opowieści zaczął również piać, strasząc diabła który upuścił niesiony kamień na stokach Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.).

Diabelski Kamień na stokach Jaworzyny Krynickiej fot. Jerzy Opioła

Informacje o Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka

Węzeł szlaków




Krynica - Jaworzyna Krynicka - Runek GSB
- z Krynicy-Zdrój 2.45 h (z powr. 2.05 h)
- na Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.) 0.35 h (z powr. 0.15 h)
Krynica - Przełęcz Krzyżowa - Jaworzyna Krynicka
- z Krynicy-Zdrój 2.05 h (z powr. 1.30 h)
- na Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.). 0.55 h (z powr. 0.35 h)
Dolina Czarnego Potoku - Jaworzyna Krynicka
- z Dolina CZarnego Potoku 1 h (z powr. 0.30 h)