Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlaki Papieskie w Beskidzie Sądeckim

BESKID SĄDECKI - Szlaki piesze

Szlaki Papieskie Beskidu Sądeckiego

Szlaki Papieskie w Beskidzie Sądeckim - obejmują szlaki, po których wędrował Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Obejmują głównie już istniejące szlaki górskie PTTK, obiekty, które są przy tych szlakach oraz miejsca, w których przebywał Karol Wojtyła. Obejmują całą Polskę, zarówno w formie pieszej, kajakowej a nawet kolejowej. Pomysłodawcą utworzenia Szlaków Papieskich jest Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie.

Wędrując po Beskidzie Sądeckim, Karol Wojtyła pokonywał wraz z przyjaciółmi kilka głównych tras. W 1954 roku w środku lata jego wędrówka rozpoczęła się w Czorsztynie, podążając dalej przez Krościenko rozpoczął przejściem Pasma Radziejowej, kończąc na pokonaniu Pasma Radziejowej w miejscowości Krynica. Również zimowe wędrówki KArola Wojtyły odbywały się w Beskidzie Sądeckim, głównie na trasie Rytro-Przehyba.

Słynną "Powtórkę z Geografii" Jan Paweł II wygłosił w Starym Sączu, podczas kanonizacji św. Kingi w 1997 roku, kiedy to wspominał szlak, który rozpoczyna się w Starym Sączu, wiedzie na Dzwonkówkę ( 983 m n.p.m.) oraz dalej na Przehybę ( 1175 m n.p.m.) aby zejść lub zjechać do Krościenka.

Szlaki Papieskie Beskid Sądecki fot. msw-pttk.org.pl

Szlaki Papieskie w Paśmie Radziejowej


Stary Sącz - Przehyba

Łącko - Dzwonkówka

Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko GSB

Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka

Szlaki Papieskie Pasmo Radziejowej fot. www.niedziela.pl