Loading...
BESKID SĄDECKI - Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.)

Dzwonkówka (983 m n.p.m.) - masyw górski w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Dzwonkówka wznosi się na wschód od doliny Dunajca i drogi Łącko - Krościenko nad Dunajcem na wysokości miejscowości Kłodne. Dawne pasterstwo, które tutaj dominowało obecnie zanikło, pozostały jednak kilka polan. Te które nie zarosły lasem powoli zanikają, w wyniku naturalnej sukcesji. Wierzchołek położony jest między dwoma przełęczami: Przełęczą Przysłop ( 832 m n.p.m.), a Przełęczą Złotne ( 782 m n.p.m.). Grzbiet, który tworzy Dzwonkówka jest wyrównany, dość krótki, złożony z kilku wierzchołków ( najwyższy punkt znajduje się po stronie zachodniej ).
GPS: 49°27'58.8"N 20°28'28.3"E
Mapa szczytu Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.)

Opis szczytu

Południowe stoki wzniesienia opadają ku dolinie Białego Potoku, a północno - wschodnie ku dolinie Obidzkiego Potoku. Na północ od szczytu wznosi się Kramarzówka ( 814 m n.p.m.), a na zachód Kuba ( 888 m n.p.m.). Niedaleko szczytu znajduje się dawny cmentarz, na którym chowano samobójców. Po stronie północnej Dzwonkówki położone jest osiedle Złotne, administracyjnie część Obidzy. Z drugiej strony, od południowego wschodu pod szczyt sięgają pola uprawne oraz zabudowania Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy. W bukowym lesie na kamienistym grzbiecie znajduje się drogowskaz.

Z grani Dzwonkówki spływają do Dunajca potoki: Szczawny Potok, Kozłecki Potok, Biały Potok, Czarny Potok, Skotnicki Potok. Dzwonkówka objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. W kierunku wschodnim widać stąd przekaźnik telewizyjny pod Przehybą ( 1175 m n.p.m.), na lewo od niego Skałka ( 1163 m n.p.m.) a na prawo Złomisty Wierch ( 1224 m n.p.m.). Ze stoku pod Dzwonkówką w kierunku południowo-zachodnim widać Pieniny. W ich centrum znajdują się Trzy Korony (982 m). Na prawo od nich w kształcie stożka widnieje Nowa Góra (903 m). Na lewo od Trzech Koron znajduje się położona na Słowacji góra Holica (824 m) w kształcie kopuły. Przed Holicą (bliżej nas) na jednym grzbiecie znajdują się góry Czertezik (772 m) i Sokolica (747 m). Nieco na wschód, w oddali dominują nad Pieninami Tatry Bielskie położone w całości na terenie Słowacji.

Węzeł szlaków





Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko GSB
-z Przehyba ( 1175 m n.p.m.) 2.15 h (z powr. 2.30 h)
-do Krościenka nad Dunajcem 2.25 h (z powr. 1.30 h)

Łącko - Koziarz - Dzwonkówka
-z Łącka 5.30 h (z powr. 4.20 h)
Szczawnica - Schronisko PTTK pod Bereśnikiem - Dzwonkówka
-z Szczawnicy 2.35 h (z powr. 1.20 h)
- z Schroniska Bacówka pod Bereśnikiem ( 843 m n.p.m.) 1.25 h (z powr. 1.05 h)
Tylmanowa - Jaworzynka - Dzwonkówka - Krościenko
- z Tylmanowej 3.45 h (z powr. 2.45 h)
- z Jaworzynki ( 936 m n.p.m.) 1.40 h (z powr. 1.30 h)
- do Krościenka nad Dunajcem 1.30 h (z powr. 2.25 h)
Dzwonkówka fot. przewodnik.e-wyjazd.plDzwonkówka fot. przewodnik.e-wyjazd.pl
Podwierzchołkowa polana Dzwonkówki i widok na Skałkę ;; fot. Jerzy OpiołaPodwierzchołkowa polana Dzwonkówki i widok na Skałkę ;; fot. Jerzy Opioła
Dzwonkówka fot. zebtmDzwonkówka fot. zebtm