Szlaki Beskidu Sądeckiego
Łącko - Koziarz - Dzwonkówka - jest to szlak oznaczony kolorem żółtym. Prowadzi on na szczyt Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.). Odcinek ma 14.4 km i rozpoczyna się w miejscowości Łącko. Najwyższym szczytem na trasie jest Dzwonkówka zlokalizowany na wysokości ( 983 m.n.p.m.). Szlak biegnie najdłuższym, północnym ramieniem Dzwonkówki, mijając po drodze liczne, wysoko położone przysiółki, z których roztaczają się fantastyczne widoki. Szlak jest mało uczęszczany, więc osoby lubiące samotne wędrówki powinny wybrać ten wariant trasy. Czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 5.30 godziny.
Opis szlaku Łącko - Koziarz - Dzwonkówka
Żółty szlak pieszy rozpoczyna się w miejscowości Łącko, z którego należy się udać drogą w kierunku Szczawnicy, aż do mostku na potoku Czarna Woda . Po minięciu zabudowań i mostku schodzimy z głównej ulicy skręcając w lewo i kierując się w stronę Dunajca. Znajduje się on około 900 metrów od centrum Łącka, wygodną drogą, która wiedzie prawą stroną potoku Czarna Woda. Obecnie szlak docierając do brzegów Dnajca skręca w prawo, drogą pieszo rowerową, w okolicy przeprawy promowej. Przeprawa promowa jest bezpłatna i czynna cały dzień do godziny 21. Jeżeli mamy szczęście i akurat prom stoi po naszej stronie brzegu, odpłyniemy wkrótce, jeżeli po przeciwnej stronie Dunajca, musimy poczekać chwilę, aż przypłynie, nie zapominając o zasygnalizowaniu chęci przeprawy, pociągając za linkę sygnalizacyjną.
Po przekroczeniu Dunajca ( promem lub kładką pieszą nad Dunajcem ) rozpoczynamy podejście na pierwsza górę - Bukowinę. Szlak wznosi się kilkoma zakosami, po dość dużej stromiźnie. Urwisty brzeg, stanowiący w zasadzie początkowy odcinek szlaku jest dość wyczerpujący, jednakże gdy dotrzemy do pierwszych polan z pojedynczymi zabudowaniami na stoku góry, możemy chwilę odetchnąć. To strome podejście przez bukowy las jest najtrudniejszym na całej trasie. Po dotarciu na grzbiet mijamy kapliczkę oraz dwa rzędy ławek, na których możemy odpocząć. Trudne podejście zrekompensuje nam natomiast wspaniały widok na Gorce oraz cześć doliny Dunajca.
Przez Jaworzynkę przebiegają dwa szlaki turystyczne, nie prowadzą one jednak przez jej szczyt, lecz jej stokami nieco poniżej szczytu. Krzyżują się na przełęczy między Jaworzynką ( 936 m n.p.m.) i Błyszcz ( 945 m n.p.m.). Z prawej dołącza do nas zielony szlak z Tymowej. Przechodzimy obok szczytu Błyszcz, który od zawsze był miejscem spotkań grup oazowych. Warto odbić na chwilę ze szlaku i wejść na wierzchołek Błyszcza, gdzie znajduje się ołtarz papieski. Odległość ze szlaku wynosi około 200 metrów. Obiekt został postawiony w 2000 r. ufundowany przez mieszkańców Tylmanowej. Na ołtarzu znajduje się również popiersie papieża, które zostało wykonane rok później. Dalsza część trasy prowadzi już grzbietem. Po naszej lewej stronie widoczne są łąki, a poniżej nich przysiółki Obidzy. Prawa strona zboczy pokryta jest gęstym lasem, pomiędzy którymi znajdują się rezerwaty: Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem ( 90 ha), Rezerwat przyrody Pusta Wielka ( 2,58 ha). Monotonna wędrówkę przerywa w pewnym momencie wspaniały widok na południowa stronę Beskidu Sądeckiego, gdzie ponad doliną rzeki Dunajec widoczne są Pieniny, a dalej za nimi na horyzoncie ściana Tatr. Docieramy do ostatniego już przysiółku na trasie. Mijamy przysiółek Złotne, znajdujący się zaraz na początku ostatniego podejścia na Dzwonkówkę. Od tego momentu szlak prowadzi nas ostro w górę, docierając do samego szczytu.
Informacje o szlaku Szlak Łącko - Koziarz - Dzwonkówka
Łącko - Koziarz - Dzwonkówka |
Tylmanowa - Jaworzynka |
Szczawnica - Bereśnik - Dzwonkówka |
Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko GSB |