Szlak Obidza - Przysłop jest to szlak oznaczony kolorem niebieskim. Prowadzi on na Przełęcz Przysłop ( 832 m n.p.m.), doprowadzając do Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB) . Odcinek ma 5.1 km i rozpoczyna się w miejscowości Obidza ( Zarębki ), w gminie Łącko. Najwyższym punktem na trasie jest Krótka Polana ( 888 - 898 m n.p.m.). Po drodze mijamy również szczyt Rokita ( 898 m n.p.m.) oraz przysiółek o tej samej nazwie. W okolicach przysiółka Rokita, otwiera się piękny widok na Suchy Groń ( 855 m n.p.m.) i Bucznik ( 870 m n.p.m.), a w dali Gorce i Beskid Wyspowy. Czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 2 godziny.
Początek trasy znajduje się obok przystanku autobusowego Obidza ( Zarębki ), z dużą tablicą. Szlakowskaz pokazuje nam kierunek Przehyba ( 1175 m n.p.m.), oraz szlak rowerowy. Miejsce to jest dość charakterystyczne, znajduje się również kapliczka, oraz informacje o szlaku czerownym ze Starego Sącza poświęconym Janowi Pawłowi II.
Szlak dość szybko zaczyna piąć się w górę, jest dość szeroki i wygodny. Po wyjściu z niewielkiego obszaru leśnego, otwiera się dość duża polana, z pierwszymi, lepszymi widokami. Szlak jest słabo widoczny, należy trzymać się prawej strony. Należy uważać, gdyż od szlaku odchodzą skręty do posesji, które jest łatwo pomylić ( należy iść cały czas prosto, na południe ).
Na szlaku liczne pozostałości życia mieszkańców tych terenów: stare gospodarstwa, porzucone przedmioty ... nawet samochód w okolicach szczytu Kuba ( 888 m n.p.m.). Wierzchołek jest mało zalesiony, odznacza się dość dobrymi walorami widokowymi, głównie część południowa, północna i zachodnia.
Szczyt Rokita ( 898 m n.p.m.), na którym szlak niebieski łączy się z czerwonym Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB) . Kształt wierzchołka Rokity przypomina kopułę, wystając niewiele ponad główny grzbiet. Po stronie zachodniej opada do doliny Obidzkiego Potoku, a po wschodniej do Majdańskiego Potoku. Na szczęście wierzchołek jest trawiasty, na który składają się dwie polany:Krótka Polana ( 888 - 898 m n.p.m.) ( południowy - zachód ) oraz Polana Herślowa ( 898 m n.p.m.) ( północny - wschód).
Szlak niebieski wspina się coraz wyżej, zostawiając za sobą ostatnie gospodarstwa. Po prawej stronie otwiera się widok na wieżę na szczycie Koziarz ( 943 m n.p.m.) oraz widoki na górną część Obidzy. Szlak w tym etapie jest bardzo zmienny: na przemian las, skraj polany, zarośnięte ścieżki.
Pod szczytem Bucznik ( 870 m n.p.m.) znajduje się Agroturystyka - Chata pod Bucznikiem, której tablica umieszczona jest na szlaku. Szlak przekroczył wysokość około 800 metrów n.p.m. Po lewej stronie, otwiera się ciekawy widok w kierunku Pasma Jaworzyny Krynickiej, dzięki licznym polanom.
Przed nami Pomnik Partyzantów na Przełęczy Przysłop ( 832 m n.p.m.). Sama przełęcz jest szeroka i znajduje się w otoczeniu pól i zabudowań osiedla Przysłop, co dodaje trasie niepowtarzalnego, wiejskiego charakteru. W tym miejscu znajduję się duża polana Polana Przysłop ( 832 m n.p.m.) - dobry punkt widokowy. Znajdujący się tutaj obelisk przypomina o kryjówce partyzantów Armii Krajowej z oddziału "Wilk", a 21 lutego 1944 Niemcy dokonali egzekucji na 5 z nich. To miejsce ma dużą wartość historyczną i przyciąga również turystów zainteresowanych historią regionu.
Na lewo ( w południowej części ) - dojście do Kaplica na Przysłopie, gdzie odbywają się uroczystości 3 majowe, w prawo zejście na Obidzę. Przy polanie znajduję się kilka gospodarstw. Szczególnie polecane jest również podejście z Przełęczy Obidza na pobliską Radziejową - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, gdzie znajduje się wieża widokowa, skąd rozpościerają się panoramiczne widoki na cały region
Szlaki z/do Przysłop / Dzwonkówka |
---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
Szczyty |
---|
Rokita ( 898 m n.p.m.) |
Bucznik ( 870 m n.p.m.) |
Kuba ( 888 m n.p.m.) |