Loading...
BESKID SĄDECKI - Koziarz ( 943 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Koziarz ( 943 m n.p.m.)

Koziarz (943 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim, w części zachodniej Pasma Radziejowej. Koziarz wznosi się na wschód od doliny Dunajca i drogi Łącko - Szczawnica na wysokości Tylmanowej. Położony jest centralnie, pomiędzy nieco niższą Jaworzynką ( 936 m n.p.m.) na północy a sporo niższym Suchym Groniem ( 855 m n.p.m.) na południu. Koziarz to dość dobry punkt widokowy, głównie na Gorce i Beskid Wyspowy. Na szczycie znajduje się wieża widokowa.
GPS: 49°30'03.9"N 20°26'47.5"E
Mapa szczytu Koziarz ( 943 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Koziarz ( 943 m n.p.m.)

Opis szczytu

Podwierzchołkowa część Koziarza oraz jego kopulaste otoczenie pokryte są dość dużymi obszarami pól uprawnych. Teren jest dość otwarty, poza obszarem zachodnich stokó, które są mocno strome oraz zalesione. To z tej strony grzbiet opada do Dunajca na wysokości Tylmanowej. Pomiędzy Koziarzem a Jaworzynką szerokie łąki oraz pojedyncze zabudowania przysiółka Obidzy: Wielga. Na wschód od szczytu ciągnie się niski i krótki grzbiet, który oddziela doliny dwuch potoków: Kąty ( Brzynka ) oraz Obidzki Potok.
Koziarz objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków


Łącko - Koziarz - Dzwonkówka
- z Łącka 3.35 h (z powr. 2.35 h)
- na Dzwonkówkę ( 983 m n.p.m.) 1.55 h (z powr. 1.45 h)
Zbocze Koziarza Koziarz Pod Koziarzem
Punkt wysokościowy na Koziarzu Zabrzeż i Kamienica ze
zbocza Koziarza
Wielga pod Koziarzem