Loading...
BESKID SĄDECKI - Cebulówka ( 738 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Cebulówka ( 738 m n.p.m.)

Cebulówka (738 m n.p.m.) - jest szczytem, który orograficznie rozpoczyna długi grzbiet Pasma Radziejowej na północnym - zachodzie w Beskidzie Sądeckim. Cebulówka wznosi się na południe od doliny Dunajca i drogi Nowy Sącz - Krościenko nad Dunajcem na wysokości Łącka. Cebulówka jest dość rozległym szczytem, praktycznie o szerokości 1 km, gdzie występują pierwsze kulminacje szczytu. Cały grzbiet Cebulówki jest częściowo zarośnięty lasem, głównie w dolinach licznie spływających z niej potoków. Na stokach zlokalizowanych jest sporo zabudowań skupionych w przysiółkach, które należą do miejscowości Łącka, Brzyny, Zarzecza.
GPS: 49°31'51.0"N 20°27'01.0"E
Mapa szczytu Cebulówka ( 738 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Cebulówka ( 738 m n.p.m.)

Opis szczytu

Grzbiet Cebulówki biegnie aż do Okrąglicy Północnej ( 767 m n.p.m.) w kierunku południowym. Cały rozległy masyw od zachodu i północy oblewany jest przez Dunajec a południowo-wschodnia część wpada do potoku Kąty ( Brzynka ), który oddzielony jest od głównej doliny Dunajca grzbietem z najwyższym szczytem Kobylnica ( 685 m n.p.m.).

Cebulówka jest bardzo dobrym punktem widokowym. Roztaczają się tutaj panoramy na Beskid Wyspowy, Dolinę Dunajca oraz patrząc na południe, przy dobrej widoczności nawet na Tatry. Dzięki temu, że w okolice podszczytowe poprowadzona jest droga z Jazowska przez Brzynę można w łatwy sposób dostać się na szczyt. Jedynie końcowy odcinek jest dość stromy i wąski. Cebulówka znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, głównie jego północne stoki podlegają ochronie. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.
Widok z Cebulówki na Tatry ;; fot. Jerzy Opioła, licencja: [CC BY-SA 4.0] https://pl.wikipedia.org/ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Węzeł szlaków


Łącko - Koziarz - Dzwonkówka
- z Łącka 2.00 h (z powr. 1.30 h)
- na Koziarz ( 943 m n.p.m.) 1.30 h (z powr. 1.05 h)
- na Dzwonkówkę ( 983 m n.p.m.) 3.30 h (z powr. 2.50 h)
<
Cebulówka Okrąglica i Cebulówka Cebulówka
Cebulówka Cebulówka Cebulówka
Nowosądeckie w dole Żółty szlak Polana na żółtym szlaku