Loading...
BESKID SĄDECKI - Łącko

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Łącko

Łącko - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Łącko. Znajduje się ona na granicy Pasma Radziejowej, na wysokości ok. 400 m.n.p.m. Położenie miejscowości w dolinie Dunajca sprawie, że panuje tutaj specyficzny mikroklimat. Przez miejscowość przepływa także strumień Czarna Woda, a całość obszaru otacza pogórze sięgające 590 m.n.p.m. Należy do najstarszych osad regionu Beskidu Sądeckiego a jego nazwa wywodzi się od otaczających go łąk.

Opis miejscowości Łącko

Łącko Obecnie Łącko to duża wieś z rynkiem, na którym stoi kapliczka przedstawiająca zmartwychwstałego Chrystusa, który trzyma w reku chorągiew. Jedną z krawędzi rynku jest koryto Czarnej Wody, którym, podążając w górę jego biegu dotrzeć można do najważniejszego zabytku wsi - kościoła pochodzącego z 1748 roku. Cały obszar dzisiejszego Łącka był w posiadaniu klarysek ze Starego Sącza, aż do XVIII wieku. Lokalni mieszkańcy włączali się w działania wojenne w okresie zaborów, I i II wojnie światowej - to na tym terenie działały oddziały partyzanckie i kurierzy.

Rynek w Łącku fot. Marek Silarski
Kościół Tym co wyróżnia Łącko od innych wsi regionu to organizowane corocznie Święto Kwitnącej Jabłoni. Odbywająca się w maju akcja w Amfiteatrze, który zlokalizowany jest na górze Jeżowej przyciąga rzesze turystów. Uświetniają ją zawsze liczne grupy regionalne, gra orkiestra dęta oraz indywidualni artyści znani w całej Polsce. Kolejną imprezą jest Święto Owocobranie. Dzięki temu region jest promowany, ukazuje swoje oryginalne przywiązanie pokazując jednocześnie owoce pracy przy roli i w sadach mieszkańców Łącka. Podczas imprez można zjeść smaczne dania, napić się lokalnych trunków, w tym słynnej łąckiej śliwowicy.

Sad w Łącku Samo święto swoje tradycje wywodzi od okresu międzywojennego. Tradycje sadownicze zapoczątkował tutaj Stanisław Wilkiweicz, ówczesny kierownik szkoły, którego pamięć została uhonorowana tablicą pamiątkową. Dzięki odpowiedniej ilości słońca oraz sprzyjających gleb powstała tutaj stolica krainy sadów. Uprawia się tutaj głównie jabłka, nieco mniej śliwek, które jednak sa głównym składnikiem produkowanej tutaj łąckiej śliwowicy. Produkcję uważa się za nielegalną, ale zarazem uświęconą tradycją.

Łącko fot. mohandes

Informacje o miejscowości Łącko

Węzeł szlaków

Łącko - Dzwonkówka
Łącko - Modyń
Panorama Łącka
Widok z Łącka fot. krisso77Widok z Łącka fot. krisso77
Północ Łącka  fot. krisso77Północ Łącka fot. krisso77
Widok na Lubań z cmentarza w Łącku  fot. cztanWidok na Lubań z cmentarza w Łącku fot. cztan
Rynek w Łącku fot. cztanRynek w Łącku fot. cztan
Łącko fot. mohandesŁącko fot. mohandes
Czarna Woda przepływa przez rynek  fot. BogsoCzarna Woda przepływa przez rynek fot. Bogso
Trasa na Cebulówkę fot. BogsoTrasa na Cebulówkę fot. Bogso
Widok na kościół i Beskid Sądecki  fot. krisso77Widok na kościół i Beskid Sądecki fot. krisso77