Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko (GSB)

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko (GSB)

Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko - szlak turystyczny będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Odcinek ma długość 13.1 km . Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Przehyba ( 1175 m n.p.m.). Jednym z punktów startowych może być miejscowość Przehyba. Druga strona szlaku znajduje się w Krościenku. Podążając od Przehyby mijamy po drodze: Skałkę ( 1163 m n.p.m.) - 1.4 km , Kuba ( 888 m n.p.m.) - 5.0 km, Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.) - 6.4 km, Groń ( 803 m n.p.m.) - 8.5 km.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy  Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko

Opis szlaku Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko (GSB)

#1. Przehyba/Schronisko Prehyba ( 1175 m n.p.m.) - Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.)

Przehyba/Schronisko Prehyba ( 1175 m n.p.m.) -  Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.) Nasz szlak czerwony rozpoczyna się w miejscowości Mochnaczka Niżna w jej centralnym punkcie, tuż za domem numer 10, przy kapliczce przydrożnej. Wejście na szlak znajduje się na Szlak z Przehyby ( 1175 m n.p.m.) rozpoczynamy od 87-metrowego masztu antenowego Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego, usytuowany na niższym, zachodnim wierzchołku Prehyby. Idąc szeroką drogą obniżamy się łagodnie i niebawem spotykamy zielony szlak z Jazowska i niebieski ze Szczawnicy. Maszt RTON monumentalnie góruje już za nami. Od tej pory szlak wiedzie przez las. Rozpoczyna się podejście na najwyższą kulminację szczytu Skałka ( 1163 m n.p.m.). Sam szczyt znajduje się w odległości około 1.4 km od początku szlaku, czyli od wierzchołka Przehyby. Szczytowe partie Skałki, które kulminują na trzech wysokościach 1137, 1156 oraz 1163 m n.p.m. Najwyżej położony wierzchołek pokrywają skały, stąd jej nazwa oraz legenda, iż przy niej odpoczywała św. Kinga. Podczas ucieczki przed tatarami w kierunku Pienin, przysiadła na skale, która jest obecnie pomnikiem przyrody noszącym imię świętej.

Maszt RTV na Przehybie ( 1175 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu
Po opuszczeniu szczytu Skałka szlak wiedzie lekko w dół. Przechodzi przez zwężający się korytarz leśny, otoczony borówczyskami, obfitujące w lecie owocami. Przy granicy lasu czeka nas okres stromego zejścia, gdyż az do najbliższej przełęczy - Przełęczy Przysłop ( 832 m n.p.m.) droga jest dość mozolna i wyczerpująca. Wiedzie po oślizłych kamieniach i wystających korzeniach. Po kilkudziesięciu minutach zejścia ciemnym, wilgotnym lasem docieramy do wspomnianej przełęczy. W między czasie mijamy dwa szczyty: kopulaste kulminację wzniesienia Rokita ( 898 m n.p.m.) oraz niskie wzniesienie o nazwie Kuba ( 888 m n.p.m.). Zachodnie stoki Kuby opadają do źródlisk Obidzkiego Potoku, wschodnie do Sopotnickiego Potoku. Stoki wschodnie Kuby są zalesione i nie przedstawia żadnych walorów widokowych, ale na stokach południowych, zachodnich i północnych znajdują się dwie polany przedzielone pasem lasu; Polana Przysłop ( 832 m n.p.m.) na Przełęczy Przysłop ( 832 m n.p.m.), oraz Krótka Polana ( 888 - 898 m n.p.m.) na stokach zachodnich.

Mała Przehyba ( 1155 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu
Dalej rozpoczyna sie zejście na Przełęcz Przysłop (832 m n.p.m.). Osiąga sie ją po kilkuset metrach od szczytu <Kuba ( 888 m n.p.m.). Znajduje się ona pomiędzy szczytami Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.) oraz Kuba. Południowe stoki pod przełączą to obszar spływania Sopotnickiego Potok, zaś po drugiej stronie to Obidzki Potok. Przełęcz pokrywa dość rozległa polana, z dobrymi widokami. Tutaj zlokalizowane jest kilka gospodarstw. W przeszłości podlegały one miejscowości Obidza, obecnie cały teren należy do Szczawnica.

Zaraz za Przełęczą Przysłop zbocze ostro wznosi się na kolejny szczyt - Dzwonkówka. Za plecami zostawiamy widok na przełęcz i dalsze lesiste wzniesienia.

Pomiedzy Przehybą a Dzwonkówką fot. beskidsadecki.eu

#2. Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.) - Krościenko nad Dunajcem

Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.) - Krościenko nad Dunajcem Od północnej strony wysoko na stokach Dzwonkówki znajduje się należące do Obidzy osiedle Złotne, na południowych i wschodnich stokach dość wysoko podchodzą pola i zabudowania miejscowości Szczawnica. Podejście na Dzwonkówkę posiada również mroczniejsza, mniej przyjemną historie. To tutaj oraz na pobliskim wzniesieniu "Wisielec" chowano samobójców. Wzmianki o cmentarzu umieścił w swojej monografii Krościenka ksiądz Krzan Bronisław. Pochówki znajdowały się pomiędzy trzema kopcami usypanymi z kamienia. Ciała osób, które targnęły się na swoje życie zwożono wozami, które porzucano na szczycie. Proceder ten trwał do końca XIX wieku, do czasu powstania cmentarza w Krościenku.

W okolicach Dzwonkówki do szlaku czerwonego dołącza szlak żółty z Łącka i wspólnie z czerwonym biegnie przez szczyt do Przełęczy Przysłop, na której odbija do Szczawnicy. Rozstaj szlaków podaje też turystom kierunek i czas marszu na Himalaje - 2 lata. Dalej czerwony szlak biegnie w dół, grzbietem ponad kotłem ze źródliskami potoku Kozłeckiego. Po minięciu zalesionej przełęczy, szlak mija zalesioną kulminację o nazwie Groń ( 803 m n.p.m.). Szlak schodzi wciąż w dół. Droga wznosi się ponad wąwozem, znajdującym się po lewej, w którym ma swój górny bieg potok Szczawny. W dalszej drodze zaczyna towarzyszyć nam las bukowy, a w miejscach dawnych polan - las świerkowy.

Wierzchołek Rokita ( 898 m n.p.m.) fot. Jerzy Opioła
Głęboko w lesie , przechodzimy obok ukrytego w nim wierzchołka Stajkowa ( 706 m n.p.m.). Znajduje się ona po prawej stronie szlaku. Na zboczach Stajkowej długo utrzymywało się pasterstwo, najdłużej w okolicy Krościenka. Stajkowa jest prawie najbardziej na zachód wysuniętym wierzchołkiem (najbardziej wysuniętym jest Wyśnia Góra) zachodniego grzbietu odchodzącego od głównego grzbietu Pasma Radziejowej na wysokości Dzwonkówki. Szczyt Stajkowej ( 706 m n.p.m.) jest zalesiony, w związku z czym nie ma walorów widokowych, jednak z jej zboczy rozciągają się piękne panoramy doliny Dunajca, Krościenka, Pienin i ponad nimi - Tatr.

Po minięciu szczytu Stajkowa ( 706 m n.p.m.) szlak chodzi w stronę południowo - zachodnią. Szlak wiedzie cały czas lasem, stąd widoki sa mizerne. Po kilkuset metrach las zaczyna się przerzedzać. Mijamy po drodze maszt przekaźnika telekomunikacyjnego i po około 20 minutach docieramy do drogi gruntowej. Znajduje się ona już w granicach administracyjnych Krościenka. Wkrótce droga gruntowa przechodzi w drogę asfaltową. docieramy do ulicy Źródlanej, a po około 250 metrach skręcamy w lewo w ulicę Zdrojową. Następnie skręt w prawo i przekraczamy mostem Dunajec, rzekę która stanowi naturalną granicę oddzielającą nas od Beskidu Sądeckiego. znajdujemy się w miejscowości Krościenko.

Krościenko fot. byway.pl
Widok z Przehyby fot. C kjwisniaWidok z Przehyby fot. C kjwisnia
Przehyba fot. radom-ch.ptt.org.plPrzehyba fot. radom-ch.ptt.org.pl
Widok z Przehyby fot. radom-ch.ptt.org.plWidok z Przehyby fot. radom-ch.ptt.org.pl
Rokita fot. beskidsadecki.euRokita fot. beskidsadecki.eu
Rokita fot. beskidsadecki.euRokita fot. beskidsadecki.eu
Rokita fot. beskidsadecki.euRokita fot. beskidsadecki.eu
Rokita fot. beskidsadecki.euRokita fot. beskidsadecki.eu
GSB Rokita-Dzwonkówka fot. beskidsadecki.euGSB Rokita-Dzwonkówka fot. beskidsadecki.eu
GSB Rokita-Dzwonkówka fot. beskidsadecki.euGSB Rokita-Dzwonkówka fot. beskidsadecki.eu
Przełęcz Przysłop fot. beskidsadecki.euPrzełęcz Przysłop fot. beskidsadecki.eu
Przełęcz Przysłop fot. beskidsadecki.euPrzełęcz Przysłop fot. beskidsadecki.eu
Przełęcz Przysłop fot. beskidsadecki.euPrzełęcz Przysłop fot. beskidsadecki.eu