Szlaki Beskidu Sądeckiego
Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko - szlak turystyczny będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Odcinek ma długość 13.1 km . Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Przehyba ( 1175 m n.p.m.). Jednym z punktów startowych może być miejscowość Przehyba. Druga strona szlaku znajduje się w Krościenku. Podążając od Przehyby mijamy po drodze: Skałkę ( 1163 m n.p.m.) - 1.4 km , Kuba ( 888 m n.p.m.) - 5.0 km, Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.) - 6.4 km, Groń ( 803 m n.p.m.) - 8.5 km.
Opis szlaku Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko (GSB)
Nasz szlak czerwony rozpoczyna się w miejscowości Mochnaczka Niżna w jej centralnym punkcie, tuż za domem numer 10, przy kapliczce przydrożnej. Wejście na szlak znajduje się na Szlak z Przehyby ( 1175 m n.p.m.) rozpoczynamy od 87-metrowego masztu antenowego Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego, usytuowany na niższym, zachodnim wierzchołku Prehyby. Idąc szeroką drogą obniżamy się łagodnie i niebawem spotykamy zielony szlak z Jazowska i niebieski ze Szczawnicy. Maszt RTON monumentalnie góruje już za nami. Od tej pory szlak wiedzie przez las. Rozpoczyna się podejście na najwyższą kulminację szczytu Skałka ( 1163 m n.p.m.). Sam szczyt znajduje się w odległości około 1.4 km od początku szlaku, czyli od wierzchołka Przehyby. Szczytowe partie Skałki, które kulminują na trzech wysokościach 1137, 1156 oraz 1163 m n.p.m. Najwyżej położony wierzchołek pokrywają skały, stąd jej nazwa oraz legenda, iż przy niej odpoczywała św. Kinga. Podczas ucieczki przed tatarami w kierunku Pienin, przysiadła na skale, która jest obecnie pomnikiem przyrody noszącym imię świętej.
Od północnej strony wysoko na stokach Dzwonkówki znajduje się należące do Obidzy osiedle Złotne, na południowych i wschodnich stokach dość wysoko podchodzą pola i zabudowania miejscowości Szczawnica. Podejście na Dzwonkówkę posiada również mroczniejsza, mniej przyjemną historie. To tutaj oraz na pobliskim wzniesieniu "Wisielec" chowano samobójców. Wzmianki o cmentarzu umieścił w swojej monografii Krościenka ksiądz Krzan Bronisław. Pochówki znajdowały się pomiędzy trzema kopcami usypanymi z kamienia. Ciała osób, które targnęły się na swoje życie zwożono wozami, które porzucano na szczycie. Proceder ten trwał do końca XIX wieku, do czasu powstania cmentarza w Krościenku.
Informacje o szlaku Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko (GSB
GSB Łabowska Hala - Pisana Hala - Rytro |
GSB Przehyba - Dzwonkówka - Krościenko |
Rytro - Przehyba |
Piwniczna-Zdrój - Niemcowa |
Stary Sącz - Przehyba |
Jazowsko - Przehyba |
Przehyba - Szczawnica |