Rezerwaty Beskidu Sądeckiego
Informacje o Rezerwat przyrody Pusta Wielka
Rezerwat założony został w 1963. Rezerwat ma korzystny lokalny układ warunków termicznych. Jest dobrze nasłoneczniony, dzięki swojemu położeniu w amfiteatralnym obniżeniu grzbietu. Cały teren rezerwatu pokrywa las mieszany świerkowo-bukowo-sosnowo-jodłowy naturalnego pochodzenia. Jest to las mieszany, w którym najliczniej występują buki, świerki, jodły i sosny. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego lasu regla dolnego z reliktowym stanowiskiem sosny. Występuje tutaj odrębny ekotyp sosny pospolitej powstały w warunkach górskich. W runie leśnym występują m.in. takie gatunki, jak: jeżyna gruczołowata, trzcinnik pstry i paproć orlica pospolita
Osobliwością i głównym celem ochrony jest reliktowa sosna, występująca licznie w niektórych miejscach. Stanowi ona odrębny ekotyp sosny pospolitej, wykształcony w warunkach klimatu górskiego. Jej naturalne pochodzenie nie budzi wątpliwości. Drzewa są dorodne, ich wysokość dochodzi do 30 m, a grubość pni do 42-84 cm. W drzewostanach rezerwatu oprócz przeważającej sosny, duży udział ma również świerk i jodła, a w niektórych miejscach także buk rosnący w niższej warstwie. W runie liczne są: jeżyna gruczołowata, orlica pospolita i trzcinnik pstry. Oprócz reliktowej sośniny występuje tu również dolnoreglowy bór mieszany oraz fragmenty buczyny karpackiej.
W pobliżu, na tym samym zachodnim stoku nad Dunajcem, tylko niżej, znajduje się drugi rezerwat - rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem Planowane jest powiększenie obszaru ochronnego i połączenie obydwu rezerwatów w jeden duży - Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem ( 90 ha) - Pusta Wielka.
Łącko - Dzwonkówka |