Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Muszyna - Wojkowa - Muszynka

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Muszyna - Wojkowa - Muszynka

Muszyna - Wojkowa - Muszynka - szlak ten jest oznaczony kolorem żółtym. Rozpoczyna się w miejscowości Muszyna przy Muzeum PTTK (ul. Krzywa 1). Szlak wiedzie przez: Malnik ( 726 m n.p.m.), Garby ( 830 m n.p.m.), Przechyby ( 871 m n.p.m.), Dubne ( 904 m n.p.m.), miejscowość Wojkowa, Kamienny Horb ( 826 m n.p.m.), Pusta ( 867 m n.p.m.), Rezerwat przyrody Okopy Konfederackie ( 2,62 ha) i dalej do miejscowości Muszynka. Szlak ten jest oznaczony jako trudny, głównie ze względu na liczne podejścia na szczyty oraz na jego długość. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Muszyna - Wojkowa - Muszynka

Opis szlaku Muszyna - Wojkowa - Muszynka

#1. Muszyna, Rynek -> Garby(przez Malnik)

Muszyna, Rynek -> Garby(przez Malnik) Początek szlaku żółtego w Muszynie (0 km) przy Muzeum PTTK przy ulicy Krótkiej 1. Obok znaków żółtych pojawiają się także znaki zielone ( szlak pieszy : Muszyna - Jaworzyna Krynicka oraz dalej znaki żółte ( szlak pieszy : Muszyna - Pusta Wielka ). Poruszamy się wzdłuż ulica Krótkiej, kierunek marszu na południowy i dochodzimy do ulicy Piłsudskiego. Skręcamy w lewą stronę, gdzie po przejściu kilkudziesięciu metrów skręcamy w prawo, w ulicę Ogrodową. Cały czas towarzysza nam zabudowania miejskie, a my mijamy dwa źródła mineralne: Milusia oraz Piotr. Szlak wznosi się lekko do góry. Mijając ostatnie zabudowania Muszyny docieramy do cmentarza żydowskiego, znajdującego się 900 metrów od początku trasy ( pokonujemy ok 74 metry w górę ) .

Po minięciu cmentarza nasz szlach wchodzi do lasu. Poruszamy się w kierunku wschodnim, podchodząc zboczem na szczyt Malnik ( 726 m n.p.m.). Las szybko wyprowadza nas na otwarty teren osiedla Stadło, gdzie mijamy kilkanaście zabudowań. Szlak wchodzi znowu do lasu. Kierujemy się na widoczną nawet w lesie wieżę telekomunikacyjną na szczycie Malnika. Sam wierzchołek Malnik obchodzimy od strony północno - wschodniej aby na chwilę dotrzeć na jego szczyt. Jesteśmy na 2,5 kilometrze od Muszyny. W odróżnieniu od większości wzniesień Gór Leluchowskich grzbiet Malnika jest odkryty, trawiasty. Dzięki temu rozciągają się z niego szerokie panoramy widokowe. W północno-zachodnim kierunku (nad Muszyną) znajduje się poniżej szczytu wieża przekaźnikowa.

Widok ze stoków Malnika na dolinę Potoku Podgórnego, osiedle Miczuły i górę Zdziar fot. Jerzy Opioła
Po minięciu szczytu Malnik nasz szlak wiedzie przez kilka małych polanek, tworzących szereg. Cały czas podchodzimy do góry, drogą, która wiedzie przez las. Poruszamy się wraz z szlakiem konnym w kierunku wschodnim. Po przejściu około 3.7 km od Muszyny docieramy do kolejnego szczytu na naszej trasie. Jest to wzniesienie Garby ( 830 m n.p.m.). Znajduje się tutaj węzeł szlaków, skąd odchodzi szlak pieszy niebieski Powroźnik - Leluchów. Garby wznoszą się kilkaset metrów na zachód od granicy polsko - słowackiej. Szczyt jest całkowicie zalesiony, ale na dolnej części jego południowych stoków znajdują się bezleśne tereny miejscowości Dubne.

#2. Garby - Wojkowa

Garby - Wojkowa Kolejna część trasy to podejście na kolejny szczyt - Przechyby ( 871 m n.p.m.). Podążamy w kierunku południowo - wschodnim, mając po swojej prawej strony częściowo odsłonięty teren przysiółka Kidatki. Przez kilkadziesiąt metrów szlak schodzi w dół, aby ponownie zacząć piąć się w górę zboczem szczytu Przechyby ( 871 m n.p.m.). Osiągamy go około 5.0 km od Muszyny. Sam szczyt jest całkowicie zalesiony. Znajduje się w nim węzeł szlaków, gdzie m.in. na pętlę rozgałęzia się szlak konny. Zaraz po minięciu szczytu szlak pieszy niebieski Leluchów- Powroźnik odchodzi na południe, a nasz szlak żółty zmienia swój kierunek na wschód.

Rozpoczynamy podejście na kolejny szczyt - Dubne ( 904 m n.p.m.). Sam szczyt jest zalesiony. Większe polany można spotkać po wschodniej stronie, dołu stoku oraz w części zachodniej, gdzie rozpoczynający się potok Zimne tworzy rozległe obszary polan. Na południe od naszego szlaku znajduję się Rezerwat przyrody Hajnik ( 16,63 ha). Ochronie podlega fragment jodłowej puszczy karpackiej. Runo jest bardzo gęste, wysokie z dużym zróżnicowaniem gatunkowym.

Okolice Wojkowej fot. dominik_przygodzki
Kolejnym etapem naszej wędrówki jest pokonanie kilku wzniesień po mało ciekawym terenie, biegnącym prawie cały czas przez las. Po pewnym czasie szlak zaczyna delikatnie opada w dól. Po wyjściu z lasu, będąc na ok 10.0 kilometrze naszej trasy naszym oczom ukazują się pierwsze zabudowania miejscowości Wojkowa. Na wysokości szczytu Barwinek ( 863 m n.p.m.), który mijamy po naszej prawej stronie, szlak zmienia kierunek na północny. Kierujemy się na widoczną w oddali cerkwie, która wyróżnia się spośród zabudowań. Jest to to cerkiew Kosmy i Damiana w Wojkowej. Dotarcie do centrum zajmuje nam kilkanaście minut. Wieś leży w dolinie Wojkowskiego Potoku, będącego dopływem Muszynki. Położona jest przy granicy państwa na wysokości 645-660 m n.p.m. Zabudowania i pola miejscowości znajdują się wśród rozległych masywów leśnych Gór Leluchowskich. Po przejściu przez miejscowość nasz szlak skręca w prawo na wschód i kierujemy się na szczyt Kamienny Horb ( 826 m n.p.m.).

Okolice szczytu Kamienny Horb fot. Krzysztof Puzik

#3. Wojkowa - Okopy Konfederatów Barskich

Wojkowa - Okopy Konfederatów Barskich Po przejściu około 1 kilometra od Wojkowej nasz szlak opuszcza szlak konny, który kieruje się na północ, a my docieramy do granicy polsko - słowackiej. Trasa prowadzi nas przez gęsty las aż na sam wierzchołek Kamiennego Horbu. Znajduje się on na terenie przysiółka Roztoka. Poruszamy się wraz z czerwonym szlakiem słowackim prowadzącym do Przełęczy Tylickiej ( 683 m n.p.m.). Następne wzniesienie znajduje się w odległości około 2.5 km od szczytu Kamienny Horb. Dotrzemy tam pokonując kolejnych kilka wzniesień. Jest to szczyt Pusta ( 867 m n.p.m.), który znajduje się 15.0 km od Muszyny. Szczyt jest zwornikiem; w południowym kierunku na Słowację opada z niego boczny grzbiet opływany przez dwa potoki. Jest całkowicie zalesiony a o wysokości informuje nas tabliczka oraz znacznik graniczny. Okolice tego szczytu są granicami gminy Muszyna.

Okolice Wojkowej fot. Krzysztof Puzik
Kolejnym etapem wędrówki jest przejście otwartym zboczem w dół w stronę lasu. Po wejściu do niego, szlak cały czas nas prowadzi wraz z granicą państwa zygzakiem. Po przejściu kolejnego 1 kilometra docieramy do szczytu Wysoka Horka ( 764 m n.p.m.). Znajduje się w granicznym polsko-słowackim grzbiecie, jednakże nie na na samej granicy, lecz nieco na północny zachód od niej, po polskiej stronie. Szczyt jest zalesiony. Stoki pocięte są wieloma drogami leśnymi.

#4. Okopy Konfederatów Barskich - Muszynka

Okopy Konfederatów Barskich - Muszynka Po opuszczeniu szczytu nasz szlak zmienia swój kierunek. Opuszczamy wędrówkę granicą polsko - słowacką i skręcamy w kierunku północnym. Podążając w kierunku Muszynki napotykamy po drodze kolejny już na naszej trasie rezerwat: Rezerwat przyrody Okopy Konfederackie ( 2,62 ha). Jest to rezerwat krajobrazowy znajdujący się w rejonie okopów konfederatów barskich na Jaworze. Jest on niewielki, bo ponad 2.5 hektarowy teren chroniący rejon okopów konfederatów barskich wraz z jego dawnym szańcem. Rośnie tu młody las.

Po minięciu tegoż rezerwatu pozostaje nam tylko zejście do centrum miejscowości Muszynka. Z punktu widzenia geograficznego miejscowość ta jest granicą pomiędzy Beskidem Sądeckim a Beskidem Niskim. Rozdziela je Przełęcz Tylicka ( 683 m n.p.m.). Z Muszynki można wrócić do miejscowości Muszyna busami, które łączą obydwie miejscowości Gór Leluchowskich. Pokonanie tej trasy zajmuje około 7-8 godzin.

Okopy Konfederackie fot. geoportal.pgi.gov.pl