Muszyna - Wojkowa - Muszynka - szlak ten jest oznaczony kolorem żółtym. Rozpoczyna się w miejscowości Muszyna przy Muzeum PTTK (ul. Krzywa 1). Szlak wiedzie przez: Malnik ( 726 m n.p.m.), Garby ( 830 m n.p.m.), Przechyby ( 871 m n.p.m.), Dubne ( 904 m n.p.m.), miejscowość Wojkowa, Kamienny Horb ( 826 m n.p.m.), Pusta ( 867 m n.p.m.), Rezerwat przyrody Okopy Konfederackie ( 2,62 ha) i dalej do miejscowości Muszynka. Szlak ten jest oznaczony jako trudny, głównie ze względu na liczne podejścia na szczyty oraz na jego długość. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe.
Początek szlaku żółtego w Muszynie (0 km) przy Muzeum PTTK przy ulicy Krótkiej 1. Obok znaków żółtych pojawiają się także znaki zielone (
szlak pieszy Muszyna - Jaworzyna Krynicka oraz dalej znaki żółte (
szlak pieszy Muszyna - Pusta Wielka ). Poruszamy się wzdłuż ulica Krótkiej, kierunek marszu na południowy i dochodzimy do ulicy Piłsudskiego. Skręcamy w lewą stronę, gdzie po przejściu kilkudziesięciu metrów skręcamy w prawo, w ulicę Ogrodową. Cały czas towarzysza nam zabudowania miejskie, a my mijamy dwa źródła mineralne: Milusia oraz Piotr. Szlak wznosi się lekko do góry. Mijając ostatnie zabudowania Muszyny docieramy do cmentarza żydowskiego, znajdującego się 900 metrów od początku trasy ( pokonujemy ok 74 metry w górę ) .
Po minięciu cmentarza nasz szlach wchodzi do lasu. Poruszamy się w kierunku wschodnim, podchodząc zboczem na szczyt Malnik ( 726 m n.p.m.). Las szybko wyprowadza nas na otwarty teren osiedla Stadło, gdzie mijamy kilkanaście zabudowań. Szlak wchodzi znowu do lasu. Kierujemy się na widoczną nawet w lesie wieżę telekomunikacyjną na szczycie Malnika. Sam wierzchołek Malnik obchodzimy od strony północno - wschodniej aby na chwilę dotrzeć na jego szczyt. Jesteśmy na 2,5 kilometrze od Muszyny. W odróżnieniu od większości wzniesień Gór Leluchowskich grzbiet Malnika jest odkryty, trawiasty. Dzięki temu rozciągają się z niego szerokie panoramy widokowe. W północno-zachodnim kierunku (nad Muszyną) znajduje się poniżej szczytu wieża przekaźnikowa.
Po minięciu szczytu Malnika ( 726 m n.p.m.) nasz szlak wiedzie przez kilka małych polanek, tworzących szereg. Cały czas podchodzimy do góry, drogą, która wiedzie przez las. Poruszamy się wraz z szlakiem konnym w kierunku wschodnim. Po przejściu około 3.7 km od Muszyny docieramy do kolejnego szczytu na naszej trasie.
Jest to wzniesienie Garby ( 830 m n.p.m.). Znajduje się tutaj węzeł szlaków, skąd odchodzi szlak pieszy Powroźnik - Leluchów. Garby wznoszą się kilkaset metrów na zachód od granicy polsko - słowackiej. Szczyt jest całkowicie zalesiony, ale na dolnej części jego południowych stoków znajdują się bezleśne tereny miejscowości Dubne.
Kolejna część trasy to podejście na kolejny szczyt - Przechyby ( 871 m n.p.m.). Podążamy w kierunku południowo - wschodnim, mając po swojej prawej strony częściowo odsłonięty teren przysiółka Kidatki. Przez kilkadziesiąt metrów szlak schodzi w dół, aby ponownie zacząć piąć się w górę zboczem szczytu Przechyby ( 871 m n.p.m.). Osiągamy go około 5.0 km od Muszyny. Sam szczyt jest całkowicie zalesiony. Znajduje się w nim węzeł szlaków, gdzie m.in. na pętlę rozgałęzia się szlak konny. Zaraz po minięciu szczytu
szlak pieszy Leluchów - Powroźnik odchodzi na południe, a nasz szlak żółty zmienia swój kierunek na wschód.
Rozpoczynamy podejście na kolejny szczyt - Dubne ( 904 m n.p.m.). Sam szczyt jest zalesiony. Większe polany można spotkać po wschodniej stronie, dołu stoku oraz w części zachodniej, gdzie rozpoczynający się potok Zimne tworzy rozległe obszary polan. Na południe od naszego szlaku znajduję się Rezerwat przyrody Hajnik ( 16,63 ha). Ochronie podlega fragment jodłowej puszczy karpackiej. Runo jest bardzo gęste, wysokie z dużym zróżnicowaniem gatunkowym.
Kolejnym etapem naszej wędrówki jest pokonanie kilku wzniesień po mało ciekawym terenie, biegnącym prawie cały czas przez las. Po pewnym czasie szlak zaczyna delikatnie opada w dól. Po wyjściu z lasu, będąc na ok 10.0 kilometrze naszej trasy naszym oczom ukazują się pierwsze zabudowania miejscowości Wojkowa. Na wysokości szczytu Barwinek ( 863 m n.p.m.), który mijamy po naszej prawej stronie, szlak zmienia kierunek na północny. Kierujemy się na widoczną w oddali cerkwie, która wyróżnia się spośród zabudowań. Jest to to cerkiew Kosmy i Damiana w Wojkowej. Dotarcie do centrum zajmuje nam kilkanaście minut. Wieś leży w dolinie Wojkowskiego Potoku, będącego dopływem Muszynki. Położona jest przy granicy państwa na wysokości 645-660 m n.p.m. Zabudowania i pola miejscowości znajdują się wśród rozległych masywów leśnych Gór Leluchowskich. Po przejściu przez miejscowość nasz szlak skręca w prawo na wschód i kierujemy się na szczyt Kamienny Horb ( 826 m n.p.m.).
Po przejściu około 1 kilometra od Wojkowej nasz szlak opuszcza szlak konny, który kieruje się na północ, a my docieramy do granicy polsko - słowackiej. Trasa prowadzi nas przez gęsty las aż na sam wierzchołek Kamiennego Horbu ( 826 m n.p.m.). Znajduje się on na terenie przysiółka Roztoka. Poruszamy się wraz z czerwonym szlakiem słowackim prowadzącym do Przełęczy Tylickiej ( 683 m n.p.m.). Następne wzniesienie znajduje się w odległości około 2.5 km od szczytu Kamienny Horb ( 826 m n.p.m.) . Dotrzemy tam pokonując kolejnych kilka wzniesień. Jest to szczyt Pusta ( 867 m n.p.m.), który znajduje się 15.0 km od Muszyny. Szczyt jest
zwornikiem; w południowym kierunku na Słowację opada z niego boczny grzbiet opływany przez dwa potoki. Jest całkowicie zalesiony a o wysokości informuje nas tabliczka oraz znacznik graniczny. Okolice tego szczytu są granicami gminy Muszyna.
Po opuszczeniu szczytu nasz szlak zmienia swój kierunek. Opuszczamy wędrówkę granicą polsko - słowacką i skręcamy w kierunku północnym. Podążając w kierunku Muszynki napotykamy po drodze kolejny już na naszej trasie rezerwat: Rezerwat przyrody Okopy Konfederackie ( 2,62 ha). Jest to rezerwat krajobrazowy znajdujący się w rejonie okopów konfederatów barskich na Jaworze. Jest on niewielki, bo ponad 2.5 hektarowy teren chroniący rejon okopów konfederatów barskich wraz z jego dawnym szańcem. Rośnie tu młody las.
Po minięciu tegoż rezerwatu pozostaje nam tylko zejście do centrum miejscowości Muszynka. Z punktu widzenia geograficznego miejscowość ta jest granicą pomiędzy Beskidem Sądeckim a Beskidem Niskim. Rozdziela je Przełęcz Tylicka ( 683 m n.p.m.). Z Muszynki można wrócić do miejscowości Muszyna busami, które łączą obydwie miejscowości Gór Leluchowskich. Pokonanie tej trasy zajmuje około 7-8 godzin.
Szlaki z/do Muszyna-Zdrój |
---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szczyty |
---|
Malnik ( 726 m n.p.m.) |
Garby ( 830 m n.p.m.) |
Przechyby ( 871 m n.p.m.) |
Dubne ( 904 m n.p.m.) |
Kamienny Horb ( 826 m n.p.m.) |
Pusta ( 867 m n.p.m.) |
Wysoka Horka ( 764 m n.p.m.) |