Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Nowy Sącz / Barcice - Makowica

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Nowy Sącz / Barcice - Makowica

Nowy Sącz / Barcice - Makowica - szlak ten jest oznaczony kolorem niebieskim. Rozpoczyna się w miejscowości Barcice przy stacji PKP. Znajduje się on przy drodze krajowej nr 87: Nowy Sącz - Krynica-Zdrój. Trasa wiedzie na szczyt Makowica ( 948 m n.p.m.) i dalej aż do skrzyżowania szlaków. Jest oznaczana jako trasa trudna. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe. Po drodze mijamy miejscowość Wola Krogulecka, szczyty Dzielnica (539 m.n.p.m.), Głęboki Jar. Czas pokonania tej trasy w proponowanym wariancie wynosi około 3.50 godziny.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Szlak Nowy Sącz / Barcice - Makowica

Opis szlaku Nowy Sącz / Barcice - Makowica

#1. Nowy Sącz / Barcice - Makowica

Nowy Sącz / Barcice - Makowica Szlak można rozpocząć od miejscowości Nowy Sącz, skąd możemy dostać się busami do miejscowości Barcice - kierunek Rytro. Szlak jest dość długi i mozolny, rozpoczynający się z doliny Popradu. Naszą wycieczkę rozpoczynamy od przystanku PKP w Barcicach, gdzie rozpoczyna się nasz niebieski szlak. Marsz rozpoczynamy w kierunku południowym, wśród zabudowań miejscowości drogi krajowej 87, wraz z zielonym szlakiem na Wdżary Niżne. Dochodząc do Kościoła skręcamy w lewo i podążamy już tylko szlakiem niebieskim.
Droga prowadzi nas przez rozległe łąki w stronę wschodnią. Przed nami góruje szczyt Makowica. Przekraczamy most nad Popradem i podążając asfaltową drogą osiągamy domy na osiedlu Wdżary. Szlak skręca w prawo i osiągamy linię lasu aby za chwilę wejść na rozległe polany i łąki. Ścieżka pnie się bardzo łagodnie na południowy wschód szybko osiągając wieś Wola Krogulecka wraz z Platforma widokowa Ślimak. Poruszamy się wśród sadów i pól podchodząc cały czas pod górkę. We wsi mijamy kapliczkę oraz zabudowania wsi. Przed nami potężna sylwetka Makowicy.

Głęboki Jar w Beskidzie Sądeckim fot. beskidsadecki.eu
Nasz szlak niebieski schodzi w końcu z asfaltowej drogi i prowadzi nas polną drogą. Podchodzimy nieznacznie w górę i docieramy do punktu widokowego. Kierujemy się cały czas w kierunku południowo - wschodnim. Nasz szlak skręca w lewo i zaczynamy schodzić ku górnej części doliny Potoku Życzanowskiego. Mijamy granicą Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Mając po obydwu stronach sady docieramy do mieszanego lasu, gdzie schodzimy w dół głębokim jarem. Na wprost coraz wydajniejszy szczyt Makowicy. Dochodzimy do pasu lasu, mijając wcześniej mały zagajnik gdzie znajduje się leśniczówka Rzeczanów. Od tej pory szlak wiedzie rozległymi lasami Makowicy ( 948 m n.p.m.).

Dalej droga prowadzi nas doliną z mieszanym lasem, pnąc się nieznacznie w górę. Przekraczamy most nad Potokiem Życzanowskim w okolicy Głędokiego Jaru, gdzie znajdują się odkrywki fliszu karpackiego. Z rozwidlenia za mostem kierujemy się w lewo i pniemy się do góry przez małe polanki śródleśne. Mijamy mały mostek nad potokiem i za kolejnym skręcamy w prawo na stok Makowicy ( 20 minut od leśniczówki). Kierujemy się dalej na południe kamienista dróżką mijając po drodze ostatnie zabudowania osiedla Podmakowica. Docieramy do granicy lasu po około 1 godzinie od leśniczówki i 2.30 od Barcic.

Polany przed szczytem Makowicy fot. beskidsadecki.eu
Kierujemy się łagodnie w górę przez mieszany las. Nasz szlak trawersuje zbocze Makowicy i nieznacznie się obniża. Dołącza do nas z lewej strony droga, a my kierujemy się w prawo. Podążając łagodnie w górę mieszanym lasem w kierunku wschodnim osiągamy grzbiet Makowicy. Na rozwidleniu nasz szlak niebieski skręca w prawo. W tyle za nami widać fragmentarycznie grzbiet Ostrej ( 834 m n.p.m.). Droga skręca łukiem w lewo podchodząc łagodnie do wyrównania terenu na podszczytową polane Makowicy. Kierujemy się przez niski las bukowy, łagodnie w górę. Szlak przez chwilę biegnie znowu skrajem polany skąd widać fragmenty doliny Popradu, Kicarz ( 703 m n.p.m.), oraz Niemcową ( 963 m n.p.m.). Zbaczając po pewnym czasie obszernym zakolem osiągamy wierzchołek Makowica ( 948 m.n.p.m. ).

Zalesiony szczyt Makowicy fot. beskidsadecki.eu
Szczyt Makowica ( 948 m n.p.m.) dawniej był kiedyś bardziej wylesiony niż obecnie. Niektóre polany już zarosły lasem, inne zarastają. Nadal jednak jest ich jeszcze kilka. Na szczycie znajdują się wychodnie skalne. Sam wierzchołek Makowicy jest zalesiony, natomiast spod szczytowej polany możemy podziwiać widoki na Pasmo Radziejowej. W stokach Makowicy odkryto też kilka jaskiń, którym nadano nazwy "Sucha Szczelina", "Lisia Jama", "Jama Brudasów", "Jama pod Cyrlą". Zaraz za szczytem szlak niebieski opuszcza grzbiet, skręcając prostopadle w lewo. Schodzimy łagodnie w kierunku północno - wschodnim i wschodnim. Dochodzimy do ścieżki trawersującej szczyt i skręcamy w prawo. Przechodzimy przez gęsty, niski las aż do wyrównania terenu. Dochodzimy następnie do małej polanki, na której ścieżka skręca w prawo i pnie się nieco w górę. Końcowy etap trasy to zejście na małą przełączkę na grzbiecie, gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków. Dotarcie zajęło nam około 3.40 godziny. Pokonaliśmy 10.2 kilometra od Barcic.

Rozdroże pod Makowicą fot. beskidsadecki.eu
Głęboki Jar w Beskid Sądecki fot. beskidsadecki.euGłęboki Jar w Beskid Sądecki fot. beskidsadecki.eu
Życzanów - Głęboki JarŻyczanów - Głęboki Jar
Życzanów - Głęboki JarŻyczanów - Głęboki Jar
Rozdroże pod Makowicą fot. beskidsadecki.euRozdroże pod Makowicą fot. beskidsadecki.eu
Makowica fot. beskidsadecki.euMakowica fot. beskidsadecki.eu
Makowica fot. beskidsadecki.euMakowica fot. beskidsadecki.eu
fot. beskidsadecki.eufot. beskidsadecki.eu
fot. beskidsadecki.eufot. beskidsadecki.eu
Zalesiony szczyt Makowicy fot. beskidsadecki.euZalesiony szczyt Makowicy fot. beskidsadecki.eu
Głęboki Jar w Beskidzie Sądeckim fot. beskidsadecki.euGłęboki Jar w Beskidzie Sądeckim fot. beskidsadecki.eu
Polany przed szczytem Makowicy fot. beskidsadecki.euPolany przed szczytem Makowicy fot. beskidsadecki.eu
Polany przed szczytem Makowicy fot. beskidsadecki.euPolany przed szczytem Makowicy fot. beskidsadecki.eu