Loading...
BESKID SĄDECKI - Kamień świętej Kingi - Skałka

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Kamień świętej Kingi - Skałka

Kamień świętej Kingi - zwane jest również krzesłem św. Kingi to grupa wychodni skalnych, złożonych z piaskowca magurskiego. Ten pomnik przyrody nieożywionej znajduje się w okolicach szczytu Skałka ( 1163 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej, nieopodal szczytu Przehyba ( 1175 m n.p.m.). Ta dość osobliwa skała otoczona jest gęstym, świerkowym lasem na północnym stoku góry. Piaskowy głaz przypomina swoim kształtem krzesło, obok którego znajdują się rożnej wielkości skalne wychodnie.
GPS: N 49° 28' 30.848'' E 20° 32' 34.553''

Opis Kamień świętej Kingi - Skałka

Tablica - Kamień św. Kingi Wokół kamienia św. Kingi, stanowiący dość ciekawy element krajobrazu znajdują się swojego rodzaju enklawy roślinności i fauny. Ten specyficzny obiekt, miał być miejscem odpoczynku św. Kingi, która wedle legendy w 1285 roku zatrzymała się tutaj podczas ucieczki przed Tatarami. Kształtem skała przypomina taboret, a księżna wraz z Klaryskami z Klasztoru Klarysek w Starym Sączu ukrywała się pomiędzy nimi. Okolica do tej pory jest dość gęsto porośnięta lasami, które już nie raz dawały schronienie okolicznym mieszkańcom podczas rożnych najazdów. Wychodnie stanowiły również miejsce do ukrycia się różnym zbiegom. Obecnie znajduje się tutaj również kaplica z rzeźbą świętej Kingi.

Kamień świętej Kingi fot. Dariusz Opalski
Kamień św. Kingi Kamień św. Kingi znajduje się dokładnie w linii prostej pomiędzy Starym Sączem a zamkiem w Pieninach. Była to trudniejsza droga niż wiodąca obecnie doliną Dunajca, ale ze względu na znacznie większą ilość wody, którą niósł Dunajec dawniej, św. Kinga jak i inni podróżnicy wybierali drogę górską. Droga od Starego Sącza ma również swoją legendę, która mówi, że lipy, które rosną w Obidzy powstały w miejscu, gdzie Kinga opierała swój kij, który był wycięty z drzewa lipowego. Źródełko, które wypływa spod kamienia kojarzone było jako serce pulsujące w głębi Ziemi, w którym Kinga obmywała swoje oczy i stopy. Do dzisiaj miejscowa ludność wierzy w lecznicze działanie wody, głównie w chorobach oczu.

Kamień świętej Kingi fot. gorlickie-sadeckie.pl

Informacje o Kamień świętej Kingi - Skałka

Węzeł szlakówJazowsko - Przehyba
- z Jazowska 3.35 h (z powr. 2.55 h)
- na Przehyba ( 1175 m n.p.m.) 0.35 h (z powr. 0.25 h)
Gaboń Leśniczówka ( Gaboń 108 Parking ) - Przehyba
- z Gaboń Leśniczówka 2.05 h (z powr. 1.35 h)
Kamień świętej Kingi fot. gorlickie-sadeckie.plKamień świętej Kingi fot. gorlickie-sadeckie.pl
Święta Kinga fot. Michał KrasowskiŚwięta Kinga fot. Michał Krasowski
Kamień świętej Kingi fot. gorlickie-sadeckie.plKamień świętej Kingi fot. gorlickie-sadeckie.pl