Loading...
BESKID SĄDECKI - Dwory i pałace

Dwór Starostów w Muszynie

Dwór Starostów w Muszynie - pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, czyli z okresu już po likwidacji starostwa przez austriackie władze zaborcze. Przekazy mówią, że w tym dworze powstał manifest Konfederatów Barskich napisany do narodu przez Pułaskiego, który miał przebywać w tym czasie na ziemi muszyńskiej. Dwór znajduje się w Muszynie, na końcu ulicy Kity .

Dwór Starostów w Muszynie fot. arch. UMiG Muszyna

Kordegarda w Muszynie

Kordegarda w Muszynie - pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, wybudowana na miejscu wcześniej istniejącej. Pierwszą wzmiankę o budowli można odszukać w inwentarzu Klucza Muszyńskiego z 1732 roku. Początkowe przeznaczenie kordegardy jako wartowni dla wszelkiego rodzaju straży wojskowych, warty garnizonowej, wojskowej, policyjnej

Kordegarda w Muszynie fot. Marek dymek

Zajazd w Muszynie

Zajazd w Muszynie - powstał prawdopodobnie w XIX wieku, chociaż niektóre źódła podają wiek XVIII, który wyglądem był zbliżony do wiejskiego dworku. Jest on częścią zespołu dworskiego siedziby starostów. Budynek rozebrano i przeniesiono na nowe miejsce, na ulicę Krzywą 1 w Muszynie. Dziś budynek zajmuje Muzeum Regionalne "Państwa Muszyńskiego" oraz Centrum Informacji Turystycznej.

Muzeum Państwa Muszyńskiego w dawnym Zajeździe w Muszynie fot. Ffolas

Dwór Stadnickich w Nawojowej

Dwór Stadnickich w Nawojowej - pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku z inicjatywy Piotra Nawojowskiego. Pałac Stadnickich w Nawojowej znajduje się na 11-hektarowej działce, która jest obecnie parkiem krajobrazowym. Obecnie budynek znajduje się w posiadaniu Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dwór Stadnickich w Nawojowej Fot. (ALF), UG Nawojowa