Loading...
BESKID SĄDECKI - Kordowiec ( 763 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Kordowiec ( 763 m n.p.m.)

Kordowiec (763 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Radziejowej, stanowi on jego kulminację wysuniętą najbardziej w stronę wschodnią. Począwszy od tej strony stok opada do Młodowskiego Potoku. Z kolei po przeciwnym kierunku - zachodnim, kończy na dolince Małej Roztoki. Szczyt jaki i wschodnia cześć głównej grani wznosi się na zachód od Popradu, w którego dolinie przebiega droga Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój. Szczyt jest na wysokości miejscowości Młodów.
GPS: 49°27'39.0"N 20°40'01.0"E
Mapa szczytu Kordowiec ( 763 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Kordowiec ( 763 m n.p.m.)

Opis szczytu

Sam wierzchołek Kordowca otacza duża polana: Polana na Kordowcu ( 763 m n.p.m.). Stok południowo - wschodni mamy widok na kilka szczytów, m.in.: Niemcową ( 963 m n.p.m.) oraz sam wierzchołek Kiczory ( 806 m n.p.m.). Większa część widoków roztacza się przy budynku dawnej szkoły, głównie w stronę wschodnią na Rytro i Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Na południowej stronie można dostrzec dolinę Popradu wraz z miejscowością Piwniczna. Trochę dalej, spod nieczynnego i prywatnego schroniska można podziwiać Kotlinę Sądecką.

Od szczytu Kordowca odchodzą dwie małe odnogi w kierunku północnym: bardziej na zachód odnoga dociera do Rytra, a bardziej na wschód do Młodowa. Grzbiety te oddziela od siebie dolina z miejscowością Obłazy Ryterskie. Sąsiednimi szczytami towarzyszącymi Kordowcu są: na północ szczyt Kamienny Groń ( 758 m n.p.m.), na zachód Jaworzyny ( 947 m n.p.m.) zaś trochę dalej na południe Niemcowa ( 963 m n.p.m.).

Wspomniana szkoła na Kordowcu to pozostałość działającej tutaj w latach 1961-1976 Szkoły nad Obłokami. Szkoła została przeniesiona z wyższej cześć grzbietu Radziejowej, Polany Niemcowa. Szkoła z powodu niewielkiego zainteresowania została zamknięta, a w jej budynkach działało schronisko turystyczne Chata na Kordowcu. Obecnie obiekt ( 200 metrów od wierzchołka ) jest prywatny i nie przyjmuje gości i nie prowadzi żadnej działalności związanej z turystyką.

Pod wierzchołkiem Kordowca znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Kordowiec objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków

Rytro - Radziejowa - Przehyba GSB

- z Rytra 1.50 h (z powr. 1.25 h)
- z Niemcowa ( 963 m n.p.m.)0.40 h ( z powr. 0.50 h)
- z Radziejowej ( 1266 m n.p.m.) 2.00 h (z powr. 2.50 h)
- (szlak gminny) Rytro - Kordowiec

- z Rytra 1.40 h (z powr. 1.15 h)
- (szlak gminny) Młodów PKP - Kordowiec

- z Młodowa 1.20 h (z powr. 1 h)
Chata KordowiecChata Kordowiec
KordowiecKordowiec
Chata KordowiecChata Kordowiec
Kordowiec  fot. tadeusz dziedzinaCKordowiec fot. tadeusz dziedzinaC
Zabudowania na Kordowcu fot. tadeusz dziedzinaCZabudowania na Kordowcu fot. tadeusz dziedzinaC
Kordowiec  fot. tadeusz dziedzinaCKordowiec fot. tadeusz dziedzinaC