Loading...
BESKID SĄDECKI - Kiczora ( 806 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Kiczora ( 806 m n.p.m.)

Kiczora (806 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, a dokładniej w grzbiecie, który odchodzi z Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.) biegnąc w kierunku południowego - zachodu. Kolejnymi szczytami, które tworza ten grzbiet są: Wargulszańskie Góry ( 1035 m n.p.m.), Łaziska ( 941 m n.p.m.), Parchowatka ( 1004 m n.p.m.), Kiczora ( 806 m n.p.m.), Drapa ( 717 m n.p.m.)., która kończy ten grzbiet. Kiczora wznosi się na północ od drogi Piwniczna-Zdrój - Muszyna i linii kolejowej Nowy Sącz - Krynica-Zdrój na wysokości stacji kolejowej Wierchomla.
GPS: 49°25'27.9"N 20°46'17.7"E
Mapa szczytu Kiczora ( 806 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Kiczora ( 806 m n.p.m.)

Opis szczytu

Kiczora wznosi się nad miejscowościami Łomnica-Zdrój i Wierchomla. Jest w większości zalesiona poza częścią od strony północno - wschodniej oraz zachodniej, gdzie występują obszary uprawne. Kiczora pozbawiona jest szlaków turystycznych, lecz jest możliwość wejścia na jej wierzchołek licznymi drogami polnymi i leśnymi traktami.

Kiczora objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków


-z Wierchomla przez Kiczorę do Łomnicy-Zdrój
Wierchomla i szczyt KiczoraWierchomla i szczyt Kiczora
Widok z polany Długie Młaki ;; fot. Jerzy OpiołaWidok z polany Długie Młaki ;; fot. Jerzy Opioła
Za doliną KiczoraZa doliną Kiczora