Rezerwaty Beskidu Sądeckiego
Informacje o Rezerwat przyrody Baniska
Rezerwat Baniska ma charakter leśny. Obszar, na którym utworzono rezerwat przedstawia las pierwotny, z licznymi, starymi drzewami, których wiek sięga od 90 do 180 lat. Gatunkiem dominującym jest tutaj buk zwyczajny, można spotkać licznie jodłę pospolitą oraz klon. Drzewa iglaste sięgają nawet 30 metrów wysokości. Buczyna karpacka, która jest typowym zbiorowiskiem leśnym Karpat, zajmuje znaczące miejsce w rezerwacie. Poza drzewostanem można tutaj spotkać roślinność naskalną, łąkową oraz wodną, m.in. niecierpek pospolity, żywokost sercowaty, paprotniki - Brauna i kolczysty, żywce, szałwię lepką.
Obszar rezerwatu znajduje się częściowo w obrębie osuwiska. Jest to rzadko spotykane w Karpatach obsekwentne osuwisko dolinne, formowane w kilku etapach. W obrębie górnych partii tego osuwiska znajdują się wały koluwialne, a wśród nich malownicze jeziorko o powierzchni 40 m2. Rzeźba osuwiskowa w znacznym stopniu wpływa na roślinność rezerwatu. Buczyna karpacka porasta gleby brunatne, zaś kwaśna buczyna górska uboższe gleby skrytobielicowe.
W rezerwacie mają swoje ostoje: ryś, dzik, wilk, sarna, jeleń, lis, kuna i borsuk. W okolicy rezerwatu był też obserwowany niedźwiedź. Z większych ptaków występuje tu głuszec i puchacz. W okolicy zbiornika wodnego spotkać można wiele gatunków gadów i płazów. Na obszarze rezerwatu znajduje się rzadko spotykane w Karpatach obsekwentne osuwisko dolinne, dwie wyniosłe formy terenu, formy skałkowe oraz jeziorka zastoiskowe (według innych źródeł osuwiskowe) nazywane Baniami lub Młaką. Właśnie od tego jeziorka pochodzi nazwa rezerwatu. Przy dolnym skraju rezerwatu znajduje się ujęcie wody pitnej dla Rytra
ZWIEDZAJĄC BANISKA PAMIĘTAJMY, ŻE SĄ ONE REZERWATEM ŚCIŚŁYM, A PORUSZANIE SIĘ PO TERENIE TAKIEGO REZERWATU JEST ZABRONIONE!
Przez obszar rezerwatu nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, można go jednak zwiedzić korzystając z wyznaczonej w 2005 Ścieżka dydaktyczno przyrodnicza Rogasiowy Szlak.