Loading...
BESKID SĄDECKI - Góra Parkowa - Krynica Zdrój - kolej linowo-terenowa z dzieckiem

Sądecki z Dzieckiem - Przewodnik

Góra Parkowa - Krynica Zdrój - kolej linowo-terenowa z dzieckiem

Góra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.eu Góra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.eu Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.) stanowi wyjątkowe miejsce w uzdrowisku Krynica-Zdrój. Na jej szczyt można dostać się zarówno z Parku Zdrojowego, jak i kolejką linowo-terenową. Spacer ścieżką zajmuje około 30 minut. Szlak prowadzi przez ścieżkę edukacyjną, która składa się z kilkunastu przystanków i tablic informacyjnych. W trakcie wędrówki mijamy staw, altany, polanki oraz źródełko.

Obszar Góry Parkowej rozciąga się na niemal 60 hektarach terenu, gdzie znajduje się wiele tras spacerowych. Na tym obszarze można odpocząć w altankach, na ławkach oraz nad trzema stawami. Dodatkowo, przez park biegnie ścieżka zdrowia, znajduje się tor saneczkowy i trasa dwóch szlaków turystycznych.
GPS: 49°24'57.0"N 20°57'54.0"E
Mapa szczytu Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Góra Parkowa - Krynica Zdrój - kolej linowo-terenowa z dzieckiem

Opis

Podejście na Górę Parkową  fot. beskidsadecki.eu Żółty szlak pieszy Krynica Zdrój - Góra Parkowa - Huzary ( wraz z niebieskim ) rozpoczyna się w miejscowości Krynica Zdrój, na dużym skrzyżowaniu szlaków w centrum miasta (przy starych łazienkach). Na początku prowadzi ulicami uzdrowiska, aż po przejściu obok rozlewni wód mineralnych Kryniczanka skręca w lewo w las Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.) . Góra Parkowa  fot. beskidsadecki.eu Początkowe podejście na tę górę nie sprawia wielu problemów, biegnie szeroką, utwardzoną ścieżką, zakosami w górę. Cały czas towarzyszy mu szlak niebieski Szlak Powroźnik - Krynica Zdrój. Po niecałym kilometrze zakosy się kończą, ale szlak nadal prowadzi w górę, choć już mniej stromo. Po pokonaniu ostrego zakosu w prawo, w miarę powolnego wznoszenia, odsłania się wypłaszczenie Góry Parkowej.

Zabytkowe wagoniki w ośrodku PKL na Górze Parkowej   fot. https://media.pkl.pl/ Aby dotrzeć na szczyt Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.), można skorzystać z zabytkowych i odrestaurowanych wagoników, które pochodzą z lat 30. ubiegłego wieku. Ta niezapomniana podróż przeniesie nas prosto do stylowej epoki retro. Na Górze Parkowej ośrodek turystyczny przygotował atrakcje czekające na nas przez cały tydzień, co pozwoli nam odbyć sentymentalną podróż w czasie.

Rajskie Ślizgawki w ośrodku turystycznym PKL na Górze Parkowej    fot. https://media.pkl.pl/ Przy budynku górnej stacji kolejki linowo-terenowej czekają na nas Restauracja Parkowa oraz Kawiarnia, a także atrakcje takie jak zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks "Rajskich Ślizgawek". Spośród kilku dostępnych torów, każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Dla najmłodszych dostępna jest fala o łagodnych zakrętach, na której mogą ślizgać się w towarzystwie swoich opiekunów. Osoby spragnione wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi mogą wypróbować trasę kamikadze. Po aktywnym rodzinnym czasie warto odwiedzić Parkową Restaurację oraz Kawiarnię i zamaskować w nich dań, które królowały w latach 30. ubiegłego wieku.

Kolej na Górze ParkowejKolej na Górze Parkowej
Pozostałości po dawnym torze saneczkowymPozostałości po dawnym torze saneczkowym
Góra ParkowaGóra Parkowa
Góra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.euGóra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.eu
Góra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.euGóra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.eu
Góra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.euGóra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.eu

Pijalnia Główna w Krynicy Zdrój

Pijalnia Główna w Krynicy Zdrój - zlokalizowana jest w centrum miejscowości, przy Bulwarach Dietla, które powszechnie zwane "Krynickim deptakiem". Została ona oddana do użytku w roku 1971. Wewnątrz Pijalni można podziwiać bogatą oranżerię oraz skosztować wód mineralnych: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber.

Pijalnia Główna w Krynicy Zdrój

Stary Dom Zdrojowy w Krynicy Zdrój

Stary Dom Zdrojowy w Krynicy Zdrój - okazały budynek wzniesiony w stylu neorenesansowym zbudowany na podobieństwo pałacu. Jego umiejscowienie przy "Deptaku Krynickim" sprawia że nie sposób go pominąć. Naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego znajduje się Muszla Koncertowa oraz Pijalnia Główna.

Stary Dom Zdrojowy Widok od strony deptaku w Krynicy Zdrój

Park Zdrojowy w Krynicy Zdrój

Park Zdrojowy w Krynicy Zdrój - ma 6-hektarową powierzchnię. Park, znajdujący się w centrum miasta spełnia doskonałą rolę jako teren spacerowy. Od jego założenia w 1810 zachowały się układy ścieżek z licznymi altankami, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne i tor saneczkowy.

Park Zdrojowy na Górze Parkowej fot. Mirosława Jankowiak

Węzeł szlaków



Powroźnik - Krynica Zdrój
- z Powroźnika 3.00 h (z powr. 2.30 h)
- do Krynicy-Zdrój 0.25 h (z powr. 0.40 h)
Krynica Zdrój - Góra Parkowa -
- z Krynicy-Zdrój 0.40 h (z powr. 0.25 h)
- na Huzary ( 864 m n.p.m.) 0.55 h (z powr. 0.45 h)