Szlaki Beskidu Sądeckiego
Krynica Zdrój - Góra Parkowa - Huzary - jest to szlak oznaczony kolorem żółtym. Prowadzi on na szczyt Huzary ( 864 m n.p.m.). Odcinek ma ok 4 km i rozpoczyna się w miejscowości Krynica Zdrój. Szlak mija po drodze miejski szczyt Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.). Szlak biegnie przez Park Zdrojowy i do szczytu Góry Parkowej jest dość mocno uczęszczany. Druga cześć szlaku jest mniej popularna, więc osoby lubiące samotne wędrówki powinny wybrać ten wariant dłuższej trasy. Czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 1.35 godziny.
Opis szlaku Krynica Zdrój - Góra Parkowa - Huzary
Żółty szlak pieszy rozpoczyna się w miejscowości Krynica Zdrój, na dużym skrzyżowaniu szlaków w centrum miasta ( przy starych łazienkach ). Początkowo wiedzie po ulicach uzdrowiska, aby tuż za rozlewnią wód mineralnych Kryniczanka skręcić w lewo w las Góry Parkowej. Początkowe podejście na tę gore nie przysparza wielu problemów, wiedzie szeroką, utwardzoną ścieżka, zakosami w górę. Cały czas w ślad podąża szlak niebieski Powroźnik - Krynica Zdrój. Po niecałym kilometrze zakosy się kończą, jednak szlak wspina się nadal, ale mniej stromo. Po pokonaniu ostrego zakosu w prawo powoli odsłania się wypłaszczenie Góry Parkowej.
Na szczycie Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.) zlokalizowana jest ścieżka zdrowia, tor saneczkowy oraz 2 szlaki turystyczne. W 1937 roku utworzono tutaj kolej liniowo - terenową ( 642 metry długości i 148 metrów różnicy wysokości ). Góra Parkowa objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku.
Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.
Zejście ze szczytu szlakiem żółtym jest dość wygodne i wiedzie po szerokiej drodze z kostek. Po drodze mija się przystanki ścieżki przyrodniczej, wraz z znajdującym się po prawej stronie źródełkiem miłości. W tym miejscu szlak żółty oddziela się od szlaku niebieskiego. Zejście do niżej położonej drogi powiatowej zajmuje około 20 minut. Przekraczając drogę po kilkudziesięciu metrach szlak wchodzi do lasu i łączy się z szlakiem czarnym. Podejście na Huzary ( 864 m n.p.m.) jest dość strome. Jednak dzięki temu dość szybko nabiera się wysokości. Po pokonaniu około 1 km od drogi powiatowej Krynica - Tylicz i wspięciu się niemalże 140 metrów do góry oczom ukazuje się rozległy wierzchołek szczytowy. Ostatnie kilkadziesiąt mertów jest dość strome, i szlak dociera najpierw do punktu oznaczonego jako Pod Huzarami, aby osiągnąć za chwilę właściwy szczyt z oznaczeniami węzłowymi szlaków.
Sam szczyt Huzary ( 864 m n.p.m.) to szczyt w grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej. Huzary są obecnie bardzo popularnym miejscem spacerów mieszkańców i odwiedzających Krynicę-Zdrój. Huzary objęte są ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego
Proponowanym zejściem z szczytu Huzary jest fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB), którego odcinek wiedzie od Mochnaczki przez Huzary do Krynicy -> 7,5 km -> 2.20h
Informacje o szlaku Krynica Zdrój - Góra Parkowa - Huzary<
Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.) |
Huzary ( 864 m n.p.m.) |