Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Huzary - Kopciowa - Drabiakówka

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Huzary - Kopciowa - Drabiakówka

Huzary - Kopciowa - Drabiakówka - jest to szlak oznaczony kolorem żółtym. Prowadzi on ze szczytu Huzary ( 864 m n.p.m.), na którym znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.. Odcinek ma ok 9.2 km. Biegnie przez kilka szczytów, a najwyższym punktem trasy jest szczyt Jaworzynka ( 899 m n.p.m.). Czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 3 godziny.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Huzary - Kopciowa - Drabiakówka

Opis szlaku Huzary - Kopciowa - Drabiakówka

#1. Huzary - Kopciowa

Huzary - Kopciowa Po dotarciu pod szczyt Huzary ( nie przechodzi bezpośrednio przez najwyższy punkt - około 20 metrów ) szlak żółty odbija wraz z szlakiem zielonym i czerwonym prosto w kierunku północnym. Początkowow szlak wiedzie szerokim duktem leśnym, schodząc delikatnie w dół. po 300 metrach żółty szlak oddziela się od pozostałych, kierując się nadal na północ w kierunku przysiółka Jakubik. Przez chwilę szlak wychodzi z lasu, na wypłaszczenie wśród domostw, aby wejść ponownie w granice lasu. Szlak ten to również dłuższa pętla wokół Krynicy, sygnowana Janem Kiepurą, lokalnym artystą mieszkającym i pracującym w uzdrowisku. Po drodze po obydwu stronach szlaku są mało widoczne i mało wybitne szczyty: Zejście ze  szczytu Huzary fot. beskidsadecki.eu

- po stronie zachodniej od szlaku: Hawryłakówka ( 780 m n.p.m.), Jasiennik ( 765 m n.p.m.), Kotylnica ( 766 m n.p.m.)
- po stronie wschodniej od szlaku: Wierszek ( 750 m n.p.m.)

Dotarcie do Kopciowej zajmuje od szczytu Huzary około 1.40 h i do pokonania było niecałe 6 km. Można stąd wrócić busem do Krynicy-Zdrój lub iść szlakiem żółtym na Drabiakówkę ( 894 m n.p.m.).

Kopciowa fot. beskidsadecki.eu

#2. Kopciowa - Drabiakówka

Kopciowa - Drabiakówka Zejście z Góry Parkowej w stronę Huzar fot. beskidsadecki.eu Przez Kopciową przebiega droga Nowy Sącz - Krynica, i tutaj jest ostatni przystanek komunikacji miejskiej z Krynicy. Punkt ten jest również początkiem niebieskiego szlaku, który prowadzi na północ (początkowo wzdłuż drogi) na przełęcz Huta do Ptaszkowej i Nowego Sącza ( przez Beskid Niski ). Po przejściu na drugą stronę drogi, szlak wiedzie mocno pod górę. Do pokonania jest około 170 metrów w górę na szczyt Jaworzynka ( 899 m n.p.m.). Jest to najwyższy punkt na opisywanym szlaku oraz najwyższy szczyt w tzw. Beskidzie Krynickim. Szczyt jest pokryty lasem, nie przedstawia walorów widokowych. Na wierzchołku stara (nieczynna) wieża przekaźnikowa.

Polany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.eu Dalsza, ostatnia część szlaku żółtego w najpierw w dół, a potem lekko w górę. Droga jest dość wygodna, częściowo osłonięta lasem bukowym. Po zejściu do małego wypłaszczenia na przełęczy pomiędzy szczytami Jaworzynka ( 899 m n.p.m.) i Drabiakówka ( 894 m n.p.m.) otwierają się szeroki panoramy na południowy - wschód. Dzięki temu, że szlak prowadzi skrajem lasu i polan można stąd zauważyć dolinę Słotwinki oraz szczyty, przez które przebiegał szlak żółty, m.in. Hawryłakówka ( 780 m n.p.m.) oraz sąsiedni szczyt Jasiennik ( 765 m n.p.m.)
Szlak żółty fot. beskidsadecki.eu Szczyt Drabiakówka ( 894 m n.p.m.), który stanowi miejsce rozwidlenia szlaków niebieskiego i żółtego osiąga się po przejściu około 9 km. Szczyt ten z najduje się na północnym - wschodzie od szczytu Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.). Drabiakówka jest zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych i jest objęta ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku.

Szczyt Drabiakówka fot. beskidsadecki.eu
Jaworzynka fot. beskidsadecki.euJaworzynka fot. beskidsadecki.eu
Jaworzynka ( 899 m n.p.m.)  fot. beskidsadecki.euJaworzynka ( 899 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu
Jaworzynka ( 899 m n.p.m.)  fot. beskidsadecki.euJaworzynka ( 899 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu
Polany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.euPolany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.eu
Okolice szczytu Hawryłakówka fot. beskidsadecki.euOkolice szczytu Hawryłakówka fot. beskidsadecki.eu
Polany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.euPolany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.eu