Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek - Krynica Zdrój

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek - Krynica Zdrój

Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek - Krynica Zdrój - szlak ten jest oznaczony kolorem niebieskim. Trasa wiedzie od Schroniska Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.) przez Runek ( 1082 m n.p.m.), Drabiakówkę ( 894 m n.p.m.) do Krynicy-Zdrój. Szlak do Runka jest praktycznym dojściem do głównego grzbietu Pasma Jaworzyny oraz dalszym, omijającym Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.) zejściem do Krynicy-Zdrój. Szlak ten jest oznaczony jako średni charakteryzujący się zróżnicowaną trudnością. Jest to dobry szlak spacerowy, łączący dwa schroniska i dający możliwość dwudniowej wycieczki - Żegiestów - Krynica.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek - Krynica Zdrój

Opis szlaku Mochnaczka - Huzary - Krynica (GSB)

#1. Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek

Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek Szlak niebieski naszej wycieczki rozpoczynamy w Schronisko Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.). Droga od rozwidlenia szlaków kieruje nas na północny wschód schodząc do doliny potoku Szczawnik. Początkowo droga jest szeroka i wiedzie rzadkim lasem bukowym łagodnie w górę. Doliną w dół można dojść do wsi Szczawnik, my jednak kierujemy się w górę potoku. W tyle za nami wznosi się szczyt Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.). Dochodzimy do rozległej Polany Gwiaździstej ( 965 - 985 m n.p.m.). Znajduje się ona około 1.4 km od Bacówki PTTK nad Wierchomlą. Widoki z polanki są bardzo rozległe: na prawo wznosi się kulminacja Runka ( 1082 m n.p.m.), która łączy się z Kotylniczym Wierchem ( 1032 m n.p.m.), w tyle Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.), a w głębi grzbiet Zimnego ( 916 m n.p.m.) i Dubnego ( 904 m n.p.m.).

Polana Długie Młaki fot. beskidsadecki.eu
Po minięciu rozwidlenia dróg na polanie szlak niebieski skręca w lewo i kieruje nas na wschód wiodąc przez gęsty las bukowy. Trawersujemy stok Runka ( 1082 m n.p.m.) podchodząc cały czas bardzo łagodnie w górę. Podszczytowy rejon Runka porasta las świerkowy. Docieramy w końcu na główny grzbiet Pasma Jaworzyny do Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB). Skręcamy w prawo i razem z czerwonym szlakiem podchodzimy krótko na pozbawiony widoków szczyt Runka. Czas przejścia to około 45 minut. Runek jest zalesiony, więc pozbawiony widoków. W bliskim sąsiedztwie szczytu Runka znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Na jego północnym grzbiecie jest rezerwat przyrody w Łosiach, a na pobliskim Lembarczku Rezerwat przyrody Lembarczek ( 47 ha).

Bacówka na Wierchomli

#2. Runek - Drabiakówka

Runek - Drabiakówka Po minięciu szczytu Runka, będącego rozwidleniem szlaków udajemy się wraz czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę południową. Nasz szlak niebieski przez około 10 minut prowadzi wspólnie z czerwonym. Po dotarciu do rozwidlenia szlaków w okolicach szczytu Czubakowska ( 1069 m n.p.m.) skręcamy w lewo. Rozpoczynamy łagodne zejście przez las mieszany. Po minięciu małego wyrównania terenu ścieżka zmienia się w szeroką drogę, wiodąc przez świerkowo-bukowy las. Dochodzimy do zarastającej, dawnej Polany Pustej. Po naszej prawej stronie znajduje się cały czas szczyt Jaworzyny Krynickiej.

Runek fot. beskidsadecki.euRunek fot. beskidsadecki.eu
W połowie trasy, po przejściu około 5.7 km od Bacówki PTTK nad Wierchomlą docieramy do trudno odróżnialnego szczytu: Przysłop ( 944 m n.p.m.). Poruszamy się w stronę wschodnią, podchodząc łagodnie przez las mieszany. Mijamy małą łączkę i docieramy do wyrównania terenu. Szlak niebieski opuszcza drogę i zbacza na prawo, kierując się na stok Drabiakówki ( 894 m n.p.m.). Wędrujemy łagodnie w górę ścieżką przez mieszany las aż do skrzyżowania dróg. Z lewej strony dołącza do nas szlak żółty i razem kierują się w stroną południową. Przechodzimy przez mały wyrąb lasu, skąd widać doskonale Jaworzynę Krynicką. Po podejściu lekko w górę osiągamy szczyt Drabiakówka ( 894 m n.p.m.).

Drabiakówka (894 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu

#3. Drabiakówka - Przełęcz Krzyżowa

Drabiakówka - Przełęcz Krzyżowa Lekko pofałdowanym terenem opuszczamy szczyt rozpoczynając właściwe zejście w stronę Krynicy-Zdrój. Po około 500 metrach docieramy do górnej stacji kolejki w Słotwinach. Otwiera się stąd szeroka panorama na wieś Słotwiny i Jaworzynkę. Droga zaczyna nieznacznie schodzić mieszanym lasem w dół mijając kolejne przecinki. Poruszamy się cały czas mijając infrastrukturę narciarską oraz pojedyncze domy Kopcicowej, Jakubnika i innych przysiółków. Przechodząc pod linią wysokiego napięcia mamy przed sobą rozległa polanę, z której doskonale widać Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.) oraz Huzary ( 864 m n.p.m.), a na prawo Krzyżowa ( 812 m n.p.m.) oraz dolinę Czarnego Potoku. Nasza trasa wiedzie przez szczyty zwane Urody, prowadząc nas na Przełęcz Krzyżówka ( 745 m n.p.m.).

Drabiakówka (894 m n.p.m.) zimą
Docieramy w końcu do małej polanki na Przełęczy Krzyżowej. Przełęcz znajduje się w lesie, ale po jej zachodniej stronie są duże łąki na obydwu jej stokach. Trawersujemy wraz z żółtym szlakiem stoki Krzyżowej ( 812 m n.p.m.), mijając po drodze skrzyżowanie szlaków. Idziemy trawersującą drogą na południowy wschód. Szlak żółty, który nam towarzyszył od Drabiakówki skręca w prawo na szczyt Krzyżowej, a my z kolei udajemy się w lewo na wschód. Nieznacznie wędrujemy w górę mijając trasę szlaku narciarskiego do Krynicy-Zdrój. Wkrótce szlak żółty ponownie dołącza do niebieskiego. W rejenie połączenia szlaków znajdowała się kiedyś skocznia narciarska.

Krynica-Zdrój - przełęcz Krzyżowa 770 m n.p.m. fot. Jerzy I.

#4. Przełęcz Krzyżowa - Krynica Zdrój

Przełęcz Krzyżowa - Krynica Zdrój Stąd obydwa szlaki prowadzą wspólnie do centrum Krynicy-Zdrój. Poruszamy się lasem mieszanym cały czas nieznacznie w dół. Na prawo odsłania się nam widok na doliny Kryniczanka i Muszynki oraz na cerkiew w Krynicy. W oddali widoczne jest Pasmo Gór Leluchowskich. Pierwsze domy zaczynają się dość wcześnie, za Przełęczą Krzyżową. Po lewej stornie widoczne są zabudowania uzdrowiskowe a po chwili wyłania się nam z prawej strony szczyt Krzyżowej. Dochodzimy do granicy lasu i skręcając w lewo docieramy do pól. W końcu nasz szlak dociera do ulicy Kościuszki i wijąc się wśród zabudowań wchodzimy w ulice Pocztową a następnie w Zdrojową, gdzie docieramy do głównego deptaku w Krynicy Zdrój.

Widok z Krzyżowej fot. gregn
Polana Długie Młaki fot. beskidsadecki.euPolana Długie Młaki fot. beskidsadecki.eu
Polana Długie Młaki fot. beskidsadecki.euPolana Długie Młaki fot. beskidsadecki.eu
Polana Długie Młaki fot. beskidsadecki.euPolana Długie Młaki fot. beskidsadecki.eu
Runek Czubakowski fot. beskidsadecki.euRunek Czubakowski fot. beskidsadecki.eu
Runek Czubakowski fot. beskidsadecki.euRunek Czubakowski fot. beskidsadecki.eu
Runek Czubakowski fot. beskidsadecki.euRunek Czubakowski fot. beskidsadecki.eu
Runek Czubakowski fot. beskidsadecki.euRunek Czubakowski fot. beskidsadecki.eu
Runek Czubakowski fot. beskidsadecki.euRunek Czubakowski fot. beskidsadecki.eu
Runek Czubakowski fot. beskidsadecki.euRunek Czubakowski fot. beskidsadecki.eu