Szlaki Beskidu Sądeckiego
Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek - Krynica Zdrój - szlak ten jest oznaczony kolorem niebieskim. Trasa wiedzie od Schroniska Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.) przez Runek ( 1082 m n.p.m.), Drabiakówkę ( 894 m n.p.m.) do Krynicy-Zdrój. Szlak do Runka jest praktycznym dojściem do głównego grzbietu Pasma Jaworzyny oraz dalszym, omijającym Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.) zejściem do Krynicy-Zdrój. Szlak ten jest oznaczony jako średni charakteryzujący się zróżnicowaną trudnością. Jest to dobry szlak spacerowy, łączący dwa schroniska i dający możliwość dwudniowej wycieczki - Żegiestów - Krynica.
Opis szlaku Mochnaczka - Huzary - Krynica (GSB)
Szlak niebieski naszej wycieczki rozpoczynamy w Schronisko Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.). Droga od rozwidlenia szlaków kieruje nas na północny wschód schodząc do doliny potoku Szczawnik. Początkowo droga jest szeroka i wiedzie rzadkim lasem bukowym łagodnie w górę. Doliną w dół można dojść do wsi Szczawnik, my jednak kierujemy się w górę potoku. W tyle za nami wznosi się szczyt Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.). Dochodzimy do rozległej Polany Gwiaździstej ( 965 - 985 m n.p.m.). Znajduje się ona około 1.4 km od Bacówki PTTK nad Wierchomlą. Widoki z polanki są bardzo rozległe: na prawo wznosi się kulminacja Runka ( 1082 m n.p.m.), która łączy się z Kotylniczym Wierchem ( 1032 m n.p.m.), w tyle Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.), a w głębi grzbiet Zimnego ( 916 m n.p.m.) i Dubnego ( 904 m n.p.m.).
Po minięciu szczytu Runka, będącego rozwidleniem szlaków udajemy się wraz czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę południową. Nasz szlak niebieski przez około 10 minut prowadzi wspólnie z czerwonym. Po dotarciu do rozwidlenia szlaków w okolicach szczytu Czubakowska ( 1069 m n.p.m.) skręcamy w lewo. Rozpoczynamy łagodne zejście przez las mieszany. Po minięciu małego wyrównania terenu ścieżka zmienia się w szeroką drogę, wiodąc przez świerkowo-bukowy las. Dochodzimy do zarastającej, dawnej Polany Pustej. Po naszej prawej stronie znajduje się cały czas szczyt Jaworzyny Krynickiej.
Lekko pofałdowanym terenem opuszczamy szczyt rozpoczynając właściwe zejście w stronę Krynicy-Zdrój. Po około 500 metrach docieramy do górnej stacji kolejki w Słotwinach. Otwiera się stąd szeroka panorama na wieś Słotwiny i Jaworzynkę. Droga zaczyna nieznacznie schodzić mieszanym lasem w dół mijając kolejne przecinki. Poruszamy się cały czas mijając infrastrukturę narciarską oraz pojedyncze domy Kopcicowej, Jakubnika i innych przysiółków. Przechodząc pod linią wysokiego napięcia mamy przed sobą rozległa polanę, z której doskonale widać Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.) oraz Huzary ( 864 m n.p.m.), a na prawo Krzyżowa ( 812 m n.p.m.) oraz dolinę Czarnego Potoku. Nasza trasa wiedzie przez szczyty zwane Urody, prowadząc nas na Przełęcz Krzyżówka ( 745 m n.p.m.).
Stąd obydwa szlaki prowadzą wspólnie do centrum Krynicy-Zdrój. Poruszamy się lasem mieszanym cały czas nieznacznie w dół. Na prawo odsłania się nam widok na doliny Kryniczanka i Muszynki oraz na cerkiew w Krynicy. W oddali widoczne jest Pasmo Gór Leluchowskich. Pierwsze domy zaczynają się dość wcześnie, za Przełęczą Krzyżową. Po lewej stornie widoczne są zabudowania uzdrowiskowe a po chwili wyłania się nam z prawej strony szczyt Krzyżowej. Dochodzimy do granicy lasu i skręcając w lewo docieramy do pól. W końcu nasz szlak dociera do ulicy Kościuszki i wijąc się wśród zabudowań wchodzimy w ulice Pocztową a następnie w Zdrojową, gdzie docieramy do głównego deptaku w Krynicy Zdrój.
Informacje o szlaku Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Runek - Krynica Zdrój