Loading...
BESKID SĄDECKI - Szczawnik ( 444 m n.p.m.)

Potoki Beskidu Sądeckiego

Szczawnik

Szczawnik (444 m n.p.m.) - potok, prawy dopływ Popradu. Ma źródła na wysokości około 960 m na południowo-zachodnich stokach góry Runek w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Spływa w południowo-zachodnim kierunku pomiędzy dwoma bocznymi grzbietami tego pasma; od zachodniej strony jest to grzbiet Runek - Jaworzynka, od wschodniej grzbiet Bukowa - Wielka Bukowa - Kotylniczy Wierch. Pod Długimi Młakami zmienia kierunek na północno-zachodni, potem północny i spływa pomiędzy Liskową i Szczobami z jednej strony, a Wielką Bukową i Kotylniczym Wierchemz drugiej strony. W tej górnej części biegu, aż do zabudowanych obszarów miejscowości Szczawnik płynie przez tereny całkowicie zalesione.
GPS: 49°21'09.0"N 20°53'18.1"E
Mapa ujścia potoku Szczawnik w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Szczawnik

Opis potoku

Potok Szczawnik Następnie dnem głębokiej doliny spływa w północno-zachodnim kierunku przez zabudowane obszary miejscowości Szczawnik, Złockie i w Muszynie, na wysokości 444 m, w miejscu o współrzędnych 49°21'09"N 20°53'18.1"E uchodzi do Popradu. Ujście to znajduje się w głębokiej i ciasnej dolinie pomiędzy wzniesieniami Mikowej Góry i grzbietem Koziejówki. Na dolnym odcinku biegu, w obrębie zabudowań miejscowości Szczawnik bieg potoku jest uregulowany hydrotechnicznie.

Największymi dopływami Szczawnika są potoki Szczawniczek i Złocki Potok (obydwa lewobrzeżne). W zlewni Szczawnika znajdują się źródła wód mineralnych oraz mofety.

Potok SzczawnikPotok Szczawnik
Potok SzczawnikPotok Szczawnik
Potok SzczawnikPotok Szczawnik
Uregulowany Potok Szczawnik w MuszynieUregulowany Potok Szczawnik w Muszynie
Szczawnik przed ujściem do PopraduSzczawnik przed ujściem do Popradu
Uregulowany Potok Szczawnik w MuszynieUregulowany Potok Szczawnik w Muszynie
Potok Szczawnik fot. szczawnik.muszyna.pl
Mofety w Beskidzie Sądeckim - okolice potoku SzczawnikMofety w Beskidzie Sądeckim - okolice potoku Szczawnik