Loading...
BESKID SĄDECKI - Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.)

Jaworzynka (1001 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim, w południowej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Wierzchołkowa partia Jaworzynki jest zalesiona, jednak znaczny obszar w okolicach porastają łąki i pastwiska, stąd szlak na Jaworzynkę jest mocno widokowy. Głównie łąki zajmują północny i zachodni grzbiet. I właśnie te zachodnie obszary aż do doliny Wierchomlanki przedstawiają największe walory krajobrazowe. Jaworzynka wznosi się na północ od doliny Popradu i drogi Piwniczna Zdrój - Muszynana wysokości Żegiestów Zdrój.
GPS: 49°24'32.0"N 20°49'57.1"E
Mapa szczytu Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.)

Opis szczytu

Cały grzbiet, którym znajduje się omawiany szczyt, jest południowo - zachodnią odnogą głównej grani Pasma Jaworzyny Krynickiej Począwszy od Runka ( 1082 m n.p.m.) biegnie on poprzez Jaworzynkę, Pustą Wielką ( 1061 m n.p.m.) i Zubrzy Wierch ( 860 m n.p.m.) opada do doliny Popradu w Żegiestowie-Zdrój. Rozdziela on dwie doliny: dolinę od zachodu, oraz dolinę potoku Szczawnik od wschód.

Jaworzynka to również miejsce działalności sportów zimowych. Działają tutaj liczne wyciągi narciarskie, z najbardziej znanym "Frycek". Nad samą doliną Wierchomlanki znajduje się jeszcze 5 innych wyciągów narciarskich należących do miejscowości Wierchomla. Wraz z dwoma wyciągami ze Szczawnikajest to 8 wyciągów narciarskich tworzących Stację Narciarską Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla.


Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Jaworzynce jest kapliczka, w całości murowana i położona w północnej części szczytu. Wejście do kapliczki jest zamykane żelazną furtką, zaś całość pokryta jest gontem. Kapliczka została zbudowana przez Łemków. Obecnie spełnia funkcję również drogowskazu, gdyż tutaj znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Stanowi również świetny punkt widokowy i wypoczynkowy. Jaworzynka objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlakówMuszyna - Szczawnik - Pusta Wielka
- z Muszyny 3.25 h (z powr. 2.35 h)
- z Szczawnik 2.00 h (z powr. 1.20 h)
- na Pustą Wielką ( 1061 m n.p.m.) 0.30 h (z powr. 0.20 h)
Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka pod Wierchomlą
- z Żegiestowa Zdrój 3.20 h (z powr. 2.25 h)
- do Bacówka Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.) 0.50 h (z powr. 1.00 h)
Mglisty poranek nad Popradem kapliczka pod Jaworzynką Okolice Szczawnika i Jaworzynki
Łąki przy Jaworzynce Łąki przy Jaworzynce Kapliczka Jaworzynka 1001 m.n.p.m.