Szlaki Beskidu Sądeckiego
Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz - szlak ten jest oznaczony kolorem czarnym. Rozpoczyna się w miejscowości Krynica Zdrój na ulicy Puławskiego. Początkowy punkt znajduje się przy Kopcu Pułaskiego na wysokości 684 m.n.p.m. Można do niego dojechać drogą z Krynicy do Tylicza lub zejść z Góry Parkowej. Trasa początkowo wiedzie na szczyt Huzary ( 864 m n.p.m.), gdzie znajduje się największy węzeł szlaków w Beskidzie Sądeckim. Następnie szlak wiedzie na szczyt Jaworzynki ( 826 m n.p.m.) w okolice szczytu Szwarcowa ( 790 m n.p.m.). Dotarcie do Tylicza zajmuje około 1.35 godziny, po przejściu 5 kilometrów. Szlak ten jest oznaczony jako łatwy charakteryzujący się znikomą trudnością i dostępny jest nawet dla niewprawnych piechurów. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe.
Opis szlaku Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz
Szlak rozpoczyna się w wschodniej części miejscowości Krynica-Zdrój. Z centrum miejscowości można dojechać autobusem na ulicę Pułaską, do samego Kopca Pułaskiego. Alternatywą dla autobusu jest wejście lub wjechanie na >Górę Parkową ( 742 m n.p.m.) i zejście w kierunku wschodnim lub obejście samej Góry Parkowej licznymi ścieżkami w parku zdrojowym. Po rozpoczęciu marszu szlakiem czarnym docieramy do domu ZNP na ulicy Pułaskiego. Po jego minięciu szlak skręca w lewo. Początkowy odcinek drogi na szczyt Huzary wiedzie po piaszczystym podłożu. Trzeba poruszać się ostrożnie, gdyż z ziemi wystają korzenie pobliskich drzew.
Po chwili, gdy ponownie skręcimy w lewo szlak wiedzie po względnie płaskim terenie. Wspinamy się zachodnim zboczem Huzary ( 864 m n.p.m.), wśród gęstego lasu. Szlak prowadzi nas przez niegłębokie parowy, poprzeplatane płaskim terenem. Po około 20 minutach drogi dochodzi do nas szlak żółty, biegnący z Jakubika na Górę Parkową. W okolicach tego skrzyżowania znajduje się mała przełączka pod Huzarami. Dawniej miejsce to było dobrym punktem widokowym, z panorami na Jasiennik i zachodnią część Beskidu Niskiego. Podobnie do innych miejsc Beskidu Sądeckiego zarosło ono, tak że nie widać zbyt wiele. Można jedynie tutaj odpocząć.
Po minięciu tej przełączki szlak zmienia swój kierunek. Podąża on teraz bezpośrednio przez zachodnie zbocza Huzarów. Trasa jest łagodna, a niewielkie podejścia pokonuje się bez wysiłku. Komfortu dodają nam krótkie zejścia, które niejednokrotnie się pojawiają. Po kolejnych 10 minutach szlak czarny dociera na szczyt Huzary (864 m n.p.m.). Znajduje się tutaj tabliczka informująca o wysokości szczytu.
Informacje o szlaku Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz
Krynica - Huzary - Tylicz |
Mochnaczka - Huzary - Krynica GSB |
Krynica Zdrój - Góra Parkowa - Huzary |
Huzary - Kopciowa - Drabiakówka |
Krynica Zdrój - Huzary - Dzielec |
Huzary ( 864 m n.p.m.) |
Jaworzynki ( 826 m n.p.m.) |
Szwarcowa ( 790 m n.p.m.) |