Loading...
BESKID SĄDECKI - Krynica-Zdrój - Park Zdrojowy na Górze Parkowej

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Krynica-Zdrój - Park Zdrojowy na Górze Parkowej

Park Zdrojowy na Górze Parkowej, której szczyt wznosi się na wysokość 741 m.n.p.m. ma 6-hektarową powierzchnię. Park, znajdujący się w centrum miasta spełnia doskonałą rolę jako teren spacerowy. Od jego założenia w 1810 zachowały się układy ścieżek z licznymi altankami, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne i tor saneczkowy. Popularnym miejscem wypoczynkowym jest Polana Michasiowa. Na szczyt można wyjechać kolejką linowo-terenową wybudowaną w 1937, zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe S.A. Była to pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa. Na szczycie punkt widokowy, Rajskie Zjeżdżalnie, restauracja i wyciąg narciarski przystosowany dla dzieci. Na górze rośną licznie gatunki obcego pochodzenia takie jak: daglezja zielona, jodła kaukaska, żywotnik olbrzymi, choina kanadyjska, szydlica japońska, sosna wejmutka czy sosna wydmowa.
GPS: N 49° 25' 12.415'' E 20° 57' 39.051''

Obiekty w Parku Zdrojowym w Krynicy-Zdrój

Stawy - znajdujące się w Parku Zdrojowym w Krynicy to jeziorka osuwiskowe ( 4 stawy ). W nazewnictwie lokalnym nazwane są "Czaplimi Stawami" a największym z nich jest Staw Łabędzi. Zamieszkiwane są przez kaczki oraz łabędzie. Już od końca zimy zlatuję się tutaj wiele gatunków innych ptaków, które bytują do późnej jesieni.
Altany pochodzące z XIX wieku znajdują się w północnej części Parku Zdrojowego. Park otacza górę parkową również na północnych stokach, nad doliną Palenicy. Dwie drewniane altany mają swoje nazwy: "Wanda" i "Marzenie"
Statua Najświętszej Maryi Panny - to figura, która uważana jest za słynącą łaskami oraz Królową Krynickich Zdrojów. Z pobliskiej parafii zdrojowej podczas lata wychodzą procesję, a ich końcowym miejscem modlitwy jest statua. Gromadzą się przy niej głównie kuracjusze na odbywających się tutaj nabożeństw dziękczynno - błagalnych. Figurę zaprojektował Artur Grotter a została ona wzniesiona w 1864 roku. Fundatorem była fundacja opieki chorych i ubogich Seweryny hrabiny Badenii. Figurę Najświętszej Maryi Panny ogrodzono żelazną balustradą. W połowie XX wieku ustawione zostało nowe podmurowanie a przed figurą betonowy podest z schodami.
Ławeczka Kraszewskiego - znajduje się na tzw. Edwardówce na skraju Parku Zdrojowego i Góry Parkowej. Odsłonięto ją 1 sierpnia 1881 z okazji obchodzonego przez artystę 50-lecia twórczości upamiętniając jego pobyt. Pisarz, działacz społeczny, historyk Józef Ignacy Kraszewski przebywał w Krynicy w 1866 r. Owocem pobytu w uzdrowisku była powieść "Wielki nieznajomy", której akcja rozgrywa się waśnie w 1866 r. w uzdrowisku. Autorem pomnika jest Wojciech Gerson. Do kamiennej ławeczki dołączone zostało popiersie Kraszewskiego, wykonane z brązu. Elementami pomnika do dnia dzisiejszego jest więc ławeczka oraz centralnie umieszczony cokół z popiersiem. Pomnik ten posiada napis: "Zakątek J. I. Kraszewskiego" oraz trochę poniżej: "Pamiątka jego pobytu w roku 1866 uświęca Krynica podczas jubileuszu 1897 r."
Michasiowa Polana - znajduje się na trasie ścieżki spacerowej wokół Góry Parkowej. Doskonałe miejsce na odpoczynek dla kuracjuszy oraz spacerowiczów. Szczególnym obiektem na Polanie jest źródło wody mineralnej: " Bocianówka" które wytryska spod odlewu figurki bociana, który ma uczepione do swojej szyi dzieciątko. Na Polanie Michasiowej znajdują się dwa oczka wodne, na których w okresie godowym (wczesną wiosną) możemy zaobserwować zaloty miłosne kumaka górskiego, traszki górskiej i karpackiej.
Szczyt - jest miejscem, gdzie kończy się trasa kolejki linowow-terenowej. Oprócz górnej stacji znajduje się tam restauracja, o dość osobliwej nazwie: "U Babci Maliny". Dużą atrakcję stanowią Rajskie Ślizgawki, na które wchodzi się na wysoką wieże i zjeżdża się z niej kilkoma rynnami. W pogodny dzień ze szczytu roztacza się przepiękna panorama Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, a przy dobrej widoczności Tatr. Na górze rośną licznie gatunki obcego pochodzenia takie jak: daglezja zielona, jodła kaukaska, żywotnik olbrzymi, choina kanadyjska, szydlica japońska, sosna wejmutka czy sosna wydmowa.
Kolejka linowo-terenowa - w latach dwudziestych XX w. z inicjatywy profesora Akademii Rolniczej z Krakowa - E. Chodzickiego zmodernizowano cały Park Zdrojowy (poszerzono ścieżki, zasadzono egzotyczne drzewa, wykonano przecinki odsłaniające piękne widoki). Wtedy również wytyczono trasę kolejki terenowej. Pierwsi turyści mogli skorzystać z niej 17 grudnia 1937 r. W otwarciu uczestniczyła wdowa po Marszałku - Aleksandra Piłsudska. Krynicka kolejka była wtedy drugim tego typu obiektem w Europie. Na trasie długości 642 m pokonuje ona 142 m różnicy wzniesień. Dolna stacja kolejki znajduje się na tzw. Janówce, pomiędzy "Hydropatrią", a Hotelem "Prezydent".

Park Zdrojowy na Górze Parkowej fot. Mirosława Jankowiak Krynica-Zdrój Góra Parkowa fot. Sawos Dzika gęś fot. Adorb Krynica-Zdrój Góra Parkowa fot. Mariusz Rzepkowski
Staw Szczytowy na grzbiecie Góry Parkowej fot. Rafal PatrykStaw Szczytowy na grzbiecie Góry Parkowej fot. Rafal Patryk
Krynica-Zdrój, Góra Parkowa, Czarny Staw fot. SawosKrynica-Zdrój, Góra Parkowa, Czarny Staw fot. Sawos
Krynica-Zdrój, Góra Parkowa, Staw Szczytowy fot. SawosKrynica-Zdrój, Góra Parkowa, Staw Szczytowy fot. Sawos
Krynica-Zdrój, Góra Parkowa, Łabędzi Staw fot. SawosKrynica-Zdrój, Góra Parkowa, Łabędzi Staw fot. Sawos
Krynica-Zdrój, Kościół Zdrojowy fot.  SawosKrynica-Zdrój, Kościół Zdrojowy fot. Sawos
Krynica-Zdrój, Góra Parkowa fot. SawosKrynica-Zdrój, Góra Parkowa fot. Sawos
Góra Parkowa fot. Grzegorz 06Góra Parkowa fot. Grzegorz 06
U Babci Maliny fot. JaTinkaU Babci Maliny fot. JaTinka
górna stacja koleji linowo-terenowej fot.  Rafal PatrykGórna stacja koleji linowo-terenowej fot. Rafal Patryk
Kolej linowo-terenowa fot. YNPL- sweKolej linowo-terenowa fot. YNPL- swe
Kolej linowo-terenowa fot. Michał J.Kolej linowo-terenowa fot. Michał J.
Kolej linowo-terenowa fot. AdorbKolej linowo-terenowa fot. Adorb
Źródełko miłości - bocian z dzieckiem fot. AdorbŹródełko miłości - bocian z dzieckiem fot. Adorb
Altana Michasiowa  fot. mikuss-inds.plAltana Michasiowa fot. mikuss-inds.pl
Krynica - ryczący jelonek  fot. Janusz TodorskiKrynica - ryczący jelonek fot. Janusz Todorski
Statua Najświętszej Maryi Panny fot. Artur PuchalskiStatua Najświętszej Maryi Panny fot. Artur Puchalski
Zapomniana ławeczka na Górze Parkowej  fot. TeresaSpy - Spychała Zapomniana ławeczka na Górze Parkowej fot. TeresaSpy - Spychała
Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów fot. InemuriLeśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów fot. Inemuri
Statua Najświętszej Maryi Panny fot. AdorbStatua Najświętszej Maryi Panny fot. Adorb
Zakątek Józefa Ignacego Kraszewskiego fot.  fotozbynioZakątek Józefa Ignacego Kraszewskiego fot. fotozbynio