Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak spacerowy Krynica-Zdrój - Góra Parkowa

Szlaki spacerowe Beskidu Sądeckiego

Szlak spacerowy Krynica-Zdrój - Góra Parkowa

Szlak spacerowy Góra Parkowa - znajduje się na stokach Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.) w Krynicy-Zdrój, zaraz przy skrzyżowaniu alei Nowatorskiego i Nikifora. Sama ścieżka zaczynająca się przy deptaku składa się z 11 przystanków oraz tablicy na początku ścieżki, która otwiera naszą wiedze na temat przyrody góry. Każda tablica posiada informacje o wyjątkowej faunie i florze, unikalnej w skali kraju, przy której trzeba poświecić około 10 minut na zapoznanie się z informacjami. Na każdym przystanku umieszczono tablice ze zdjęciami objaśniającym co widać w danym fragmencie lasu. Pozwala to na zwiedzanie ścieżki bez przewodnika.

Szlak spacerowy Krynica-Zdrój - Góra Parkowa

Przystanek nr 1 - "Zakątek Kraszewskiego"

Pierwszy na trasie szlaku spacerowego na Górę Parkową jest Zakątek Kraszewskiego. Jak sama nazwa wskazuję upamiętnia on czasy, gdy w Krynicy przebywał pisarz. Był to rok 1866 a sam jego pobyt uważano za doniosłe wydarzenie kulturalne. Już w 1881 mieszkańcy uzdrowiska upamiętnili to wydarzenie stawiając pomnik zwany " Ławka Kraszewskiego ". Mieszkańcy szanując otaczająca przyrodę posadzili również magnolię drzewiastą oraz platana kloniastego, jako dekoracja do pomnika. Magnolia pochodzi ze wschodniej części USA a informacje dotyczące miejsca pochodzenia platana nie są znane ( niektórzy twierdzą, że jest to hodowla europejska. )

Góra Parkowa fot. Krynica.pl

Przystanek nr 2 - "Czapli Staw"

Kolejnym przystankiem jest wyjątkowo piękny staw, który swoja nazwę nosi od zwierząt żyjących w jego otoczeniu - czapli siwej. Ochronie w tym stawie objęte są również żaby trawne i ropuchy szare, którym pracownicy starając się zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju. Czynna ochrona płazów w tym miejscu przyczynia się również do występowania innych zwierząt. Droga wiodąca do kolejnego przystanku wiedzie przez malownicza alejkę spacerową.

Łabędzi staw fot. Adorb

Przystanek nr 3 - "Łabędzi Staw"

Trzeci przystanek to również staw, który jest poświęcony ptakom wodnym. Nie sa to gównie łabędzie, ale dominują tutaj kaczki krzyżówki, kurki wodne, cyraneczki czy łyski, które są przedstawicielami typowych ptaków wodnych. Występuje tutaj szczególny gatunek łabędzia: łąbędź niemy, który jest gatunkiem obcym, ale doskonale się przystosował, a przez kuracjuszy jest bardzo lubiany ze względu na jego nieprawdopodobne piękno. Przystanek ten jest szczególnym miejscem, gdyż oprócz wymienionych gatunków żyją tutaj liczne gęsi, pochodzące nawet z Afryki gęsi egipskie, czy kanadyjskie bernikle.

Wieża telekomunikacyjna na Górze Parkowej fot.Adorb

Przystanek nr 4 - "Polana Michasiowa"

Przystanek numer 4 daje nam trochę wytchnienia od zwierząt i pokazuje nam walony flory Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.). Jej duża powierzchnia, na której można odpocząć po początkowym fragmencie ścieżki przyrodniczej, posiadająca dwa małe oczka wodne, oraz otoczona przez stanowisko jodły kaukaskiej sprawia. Sama jodła występuje jedynie na Kaukazie Zachodnim, powyżej 800 metrów nad poziomem morza. Dzięki swojej dużej mrozoodporności i niezbyt dużych potrzebach pielęgnacyjnych doskonale czuje się na stokach Góry Parkowej. W okolicach Polany Michasiowej można spotkać również krewniaczkę naszej sosny pospolitej: sosnę wejmutkę, która pochodzi z Ameryk Północnej, z jej północno-wschodnich rejonów. Rośnie znacznie szybciej a w Polsce uprawiana jest od ponad 300 lat.

Łabędzi Staw fot. Sawos

Przystanek nr 5 - "Ciemny Las"

Jeżeli chcemy zobaczyć dość ciekawie wyglądające drzewo musimy udać się na przystanek numer 5. Rośnie tutaj bowiem żywotnik olbrzymi, którego wysokość może dochodzić nawet do 60 metrów. Jego wyjątkowość sprawia rudoczerwona kora, a majestatyczne konary sprawiają niesamowite wrażenie. Rośnie również bardzo szybko, a do Polski została sprowadzona w 1853 roku.

Czarny Staw fot. Sawos

Przystanek nr 6 - "Panorama Widokowa"

Przystanek 6 będący jednocześnie miejsce widokowym pozwala nam odkryć rozległe panoramy na sąsiednie Beskidy oraz, zwłaszcza zimą piękną panoramę Tatr. Wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek przed dalszym wędrowaniem ścieżką edukacyjną. W okolicach wierzy widokowej rośnie górska odmiana sosny wydmowej oraz stanowisko limby, która jest charakterystyczną roślina tatrzańską. Sosna wydmowa jest najbardziej popularna na wybrzeżu Oceanu Spokojnego w Ameryce Północnej.

Kościół Zdrojowy fot. Sawos

Przystanek nr 7 - "Staw Szczytowy"

Kolejny przystanek, który został zlokalizowany przy stawie jest również cennym siedliskiem lęgowym płazów. W czasie godów można spotkać tutaj żaby i ropuchy, traszki czy też kumaki.

Góra Parkowa fot. Sawos

Przystanek nr 8 - "Źródełko Miłości"

Wydobywająca się spod ziemi szczawa to woda węglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista odmiana szczaw karpackich. Taki skład wody pomaga w chorobach układu krążenia, chorobach centralnego układu nerwowego oraz w niektórych schorzeniach układu pokarmowego. Krążąca legenda, iż kto napije się z tego źródełka wkrótce spotka się z odwzajemnioną miłością jest często powtarzana wśród odwiedzających. Opuszczając to miejsce należy kierować się tą samą drogą aż do altanki "Janina" aby dalej dotrzeć do altanki "Wanda". Znaki są wyraźne i nie pozwolą nam zboczyć ze ścieżki, chociaż przejście tego odcinka zajmie dobre 20 minut.

Góra Parkowa (Krynica-Zdrój) fot. Jerzy Opioła

Przystanek nr 9 - "Stary Kamieniołom"

Jeżeli znudziliśmy się ożywiona przyrodą pora najwyższa poznać historię geologiczną Karpat. Stary Kamieniołom stanowi doskonały przykład, że coś zniszczone wcześniej przez człowieka, może być nie lada atrakcją i źródłem wiedzy. Kamieniołom, po jego zamknięciu jest poddawany "naprawczym" działaniom przyrody, która próbuje poradzić sobie, tworząc naturalną sukcesję gatunków, którym nie są straszne skrajne warunki. Dominują tutaj wierzby, brzozy czy wszędobylskie sosny.

Altana Michasiowa fot. fazi3294

Przystanek nr 10 - "Nad Pijalnią Jana"

Przedostatni przystanek to typowo roślinne miejsce. Wystepują tutaj niezliczone gatunki wszelkiego rodzaju drzew, począwszy od ogromnych okazów jedlicy, kończąc na lasotwórczych gatunków buka, świerka oraz jodły. Jedlica potrafi w swoim naturalnym środowisku osiągnąć wysokość nawet 100 metrów. Nie ustępuje jej jodła, chociaż ta odmiana górska osiąga zaledwie 40 metrów.

Ścieżka górska w śniegu fot. Inemuri

Przystanek nr 11 - "kaplica Przemienienia "

Końcowym przystankiem na trasie edukacyjnej Góry Parkowej jest Kaplica Przemienienia, którą wzniesiono w 1831 roku ze składek kuracjuszy ostatnich 6 lat. Centralnym kultem objęty jest obraz Przemienienia Pańskiego, obecnie na współpoświęcona Matce Boskiej Częstochowskiej. Okolicę Kaplicy stanowią okazy sosny czarnej, wejmutki oraz wiekowe głogi.

Altana Michasiowa fot. mikuss-inds.pl