Loading...
BESKID SĄDECKI - Jaworzyna Krynicka - kolej gondolowa z dzieckiem

Sądecki z Dzieckiem - Przewodnik

Jaworzyna Krynicka - kolej gondolowa z dzieckiem

Kolej gondolowa, która ma długość 2211 m, prowadzi z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). W ciągu jednej godziny kolej gondolowa może wywieźć 1600 osób. Na szczycie znajduje się nowoczesny hotel oraz restauracje. Na tarasie widokowym, poza możliwością podziwiania pięknych panoram Beskidów, Tatr Słowackich, a nawet Bieszczadów, można również opalać się na dostępnych dla wszystkich leżakach. Na nowo otwartym tarasie widokowym na dachu górnej stacji kolejki znajdują się lunety widokowe. Dla dzieci dostępny jest plac zabaw oraz zjeżdżalnia grawitacyjna o długości kilkunastu metrów.
GPS: 49°25'04.6"N 20°53'43.8"E
Mapa szczytu Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Jaworzyna Krynicka - kolej gondolowa z dzieckiem

Opis

Szczyt ten stanowi doskonałą bazę wypadową na inne szlaki Beskidu Sądeckiego. Warto przejść się 4-kilometrową ścieżką przyrodniczo-edukacyjną o nazwie "Na stoku Jaworzyny" (z 14 przystankami). Ciekawostką jest jeden z pomników przyrody nieożywionej zwany Diabelskim Kamieniem. Poniżej szczytu znajduje się schronisko górskie, a obok niego mieści się muzeum turystyki górskiej. Do Jaworzyny Krynickiej można także dojechać rowerem.

W okresie letnim kolej działa codziennie w godzinach 10:00 - 18:00, natomiast w pozostałych miesiącach zaleca się sprawdzanie aktualnych godzin funkcjonowania na stronie internetowej. Dla rodziców istnieje możliwość zabrania wózka do kabiny kolejki, przy czym za złożony wózek nie pobiera się opłat, natomiast za niezłożony wózek naliczana jest opłata w wysokości 10 złotych w obie strony.

Platforma widokowa 360, znajdująca się na szczycie Jaworzyny Krynickiej, stanowi jedną z głównych atrakcji. W poprzednim roku rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem miejsca, z którego można podziwiać praktycznie wszystko, niezależnie od kierunku. Platforma widokowa 360 to właśnie to miejsce. Położona na wysokości 1122 m n.p.m., dominuje nad otoczeniem, oferując zapierające dech w piersiach widoki na dosłownie cztery strony świata, które skłonią cię do wielokrotnego powrotu i przeżywania tych wrażeń na nowo.

Dla tych, którzy chcą poznać świat jeszcze bardziej szczegółowo, dostępne są lunety widokowe, dzięki którym można przyjrzeć się górskim panoramom i wzgórzom. Teraz nie pozostanie już żadne miejsce nieodkryte. Tatry Wschodnie, Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki oraz Bieszczady są teraz praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dodatkową atrakcją na wyższym poziomie platformy jest kilkunastometrowa zjeżdżalnia grawitacyjna, przeznaczona przede wszystkim dla najmłodszych odwiedzających. Zapraszamy serdecznie!

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej - (obecnie "Hotel górski") położone jest na wysokości 1050 m n.p.m. Obecnie schronisko jest piętrowe. Posiada 34 miejsca noclegowe. W budynku jest kuchnia z jadalnią na piętrze oraz kawiarnia na parterze. W przeciwieństwie do tradycyjnych schronisk ten oferuje noclegi jedynie z wyżywieniem.

Jaworzyna Krynicka - schronisko fot. Janusz Todorski

Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej

Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej - pomnik przyrody nieożywionej, usytuowany na wschodnim stoku Jaworzyny Krynickiej. Jest on łatwo dostępny, ponieważ w jego pobliżu przebiegają dwa szlaki piesze: czerwony i zielony. Diabelski Kamień jest znany również jako "magiczna skała" i otoczony jest licznymi legendami.

Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej fot. Jerzy Opioła

Główny Szlak Beskidzki (GSB)

Główny Szlak Beskidzki (GSB) - szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 500 km długości - na odcinku Beskidu Sądeckiego ma długość 67,4 km, co stanowi 12,5% całości szlaku.

Główny Szlak Beskidzki (GSB)

Węzeł szlaków

Krynica - Jaworzyna Krynicka - Runek GSB
- z Krynicy Zdrój 3.20 h (z powr. 2.20 h)
- na Runek ( 1082 m n.p.m.) 1.05 h (z powr. 1.05 h)
Muszyna - Jaworzyna Krynicka
- z Muszyny 3.30 h (z powr. 2.20 h)
Krynica - Jaworzyna Krynicka
- z Krynicy Zdrój 3.00 h (z powr. 2.05 h)
Jaworzyna Krynicka Jaworzyna Krynicka Jaworzyna Krynicka
Schronisko na Jaworzynie Krynickiej ( 1050 m n.p.m.) Schronisko PTTK na
Jaworzynie Krynickiej z 1967 r.
Schronisko na Jaworzynie Krynickiej ( 1050 m n.p.m.)
Platforma widokowa 360 Na szczycie Jaworzyny Krynickiej Platforma widokowa 360