Schroniska Beskidu Sądeckiego
Schronisko na Jaworzynie Krynickiej ( 1050 m n.p.m.) - (obecnie nazywane oficjalnie "Hotelem górskim") położone jest na wysokości 1050 m n.p.m., poniżej szczytu Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.)
w Beskidzie Sądeckim nad uzdrowiskiem Krynica Zdrój - Perłą Wód Polskich. Jaworzyna z hotelem górskim oraz mikroklimatem stwarza znakomite możliwości aktywnego wypoczynku latem (wycieczki piesze i rowerowe) i zimą (narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard). Schronisko posiadało 70 miejsc noclegowych, stylowo urządzoną jadalnię, budynek gospodarczy i niewielkie muzeum przyrodnicze. Nadano mu imię Józefa Piłsudskiego, który, według miejscowych przekazów, miał zasadzić limbę na stokach Jaworzyny, rosnącą do dnia dzisiejszego. Obiekt stał się atrakcją turystyczną, gościł tutaj m.in. Jan Kiepura, lotnicy z Szkoły Orląt oraz księżniczka Juliana, przyszła królowa Holandii, wraz z mężem Bernhardem.
GPS: N 49° 25' 16.393'' E 20° 53' 37.883''
Jaworzyna, 33-380 Krynica-Zdrój
Opis Schronisko na Jaworzynie Krynickiej
Obecnie schronisko jest piętrowe. Posiada 34 miejsca noclegowe. W budynku jest kuchnia z jadalnią na piętrze oraz kawiarnia na parterze. W przeciwieństwie do tradycyjnych schronisk ten oferuje noclegi jedynie z wyżywieniem. Obiekt posiada również saunę oraz salę konferencyjną. Rozległe panoramy ze szczytu i hotelu udostępniają krajobraz Tatr, Beskidów i gór słowackich, stanowiąc uzupełnienie bajkowej scenerii lasów i hal otaczających Jaworzynę.Ważniejsze atrakcje turystyczno krajoznawcze:
- rozległa panorama ze szczytu Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.); ciekawa nocna panoramo Krynicy-Zdroju i okolicznych miejscowości,Historia Schroniska
Myśl budowy schroniska na Jaworzynie Krynickiej ( 1114 m n.p.m.) zrodziła się już w 1928 r. w trakcie rozmów działaczy krynickiego Koła P.T.T. z Kazimierzem Sosnowskim. W ich wyniku, w dniu 29 grudnia 1928 r., podczas posiedzenia Międzyoddziałowej Komisji Zachodniobeskidzkiej PTT w Krynicy-Zdroju podjęto uchwałę określającą wielkość i koszt budowy schroniska na Jaworzynie Krynickiej, uzyskano również zapewnienie od płk. Juliusza Ulrycha, dyrektora Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, że PTT otrzyma subwencję na ten cel wysokości 20 000 zł. Pieniądze te wpłynęły na konto komitetu budowy schroniska, jednak zanim na Jaworzynie Krynickiej rozpoczęto budowę schroniska, przekazano je na wykończenie schroniska w Dolinie Chochołowskiej, w chwili zaś rozpoczęcia prac na Jaworzynie zwrócono dotację z nadpłatą. Uzyskawszy w 1929 r. samodzielność, Oddział Krynicki PTT przystąpił do realizacji wytyczonego zadania, wykupując grunt i pozyskując materiał budowlany.Informacje o Schronisko na Jaworzynie Krynickiej
Krynica - Jaworzyna Krynicka - Runek GSB |
- z Krynicy Zdrój 3.20 h (z powr. 2.20 h) - na Runek ( 1082 m n.p.m.) 1.05 h (z powr. 1.05 h) |
Muszyna - Jaworzyna Krynicka |
- z Muszyny 3.30 h (z powr. 2.20 h) |
Krynica - Jaworzyna Krynicka |
- z Krynicy Zdrój 3.00 h (z powr. 2.05 h) |