Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa

Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa - szlak ten jest oznaczony kolorem niebieskim. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu szlaków na Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.). Jest to trasa łatwa, będąca praktycznym jednakże dość długim zejściem z Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB) i Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.) do doliny Kamienicy Nawojowskiej w miejscowości Łabowa. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe. Wiedzie częściowo przez odludne tereny Pasma Jaworzyny Czas pokonania tej trasy w proponowanym wariancie wynosi około 2.15 godziny.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa

Opis szlaku Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa

#1. Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa

Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa Szlak niebieski rozpoczynamy na Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.) w okolicach Schronisko Hali Łabowskiej ( 1061 m n.p.m.). Początkowo poruszamy się wraz z znakami czerwonymi Głównego Szlaku Beskidzkiego płasko w stronę wschodnią. Przy granicy lasu szlak niebieski skręca w lewo opuszczając główny grzbiet. Idziemy lasem świerkowym mając po swojej prawej stronie rezerwat przyrody Rezerwat przyrody Łabowiec ( 53,85 ha ). Obejmuje on obszar leja źródłowego i charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą osuwiskową. Teren pokrywa starodrzew jodłowo - bukowy, różnowiekowy, o przewadze drzew w wieku 140 lat. Dotarcie do górnej granicy rezerwatu zajmuje około 15 minut od Hali Łabowskiej.

Hala Łabowska Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej im. W. Stendery fot. halalabowska.pttk.pl
Dalej szlak prowadzi nas ciągle przez las świerkowy na zmianę z lasem mieszanym. Schodzimy cały czas łagodnie w dół aż do dolnej granicy rezerwatu Łabowiec. Docieramy do skrzyżowania kilku dróg. Po minięciu placu do składowania drewna docieramy do Doliny Potoku Łabowczańskiego ( 45 minut od Hali Łabowskiej ). Szlak niebieski wiedzie w kierunku północno wschodnim, po wygodnej asfaltowej drodze przez lasy mieszane. Mijamy po drodze kilka placów do składowania drewna oraz po prawej obszerny teren wyrębu drewna. Na wprost widoczny jest szczyt Pereslihy ( 806 m.n.p.m. ). Droga skręca w lewo mijając łąkę oraz pozostałość samotnego domu. Cała droga aż do samej Łabowej wiedzie w bliskiej odległość od Potoku Łabowczańskiego, stąd mijamy po drodze liczne mostki oraz bezimienne potoki wpływające do głównego potoku.

Panorama na pierwsze wzniesienia Beskidu Niskiego fot. AdamoKrzyś
Po około 1.15 godziny od Hali Łabowskiej docieramy do pierwszych zabudowań Łabowca ( 580 m.n.p.m.). Las ustępuje rozległym łąkom na obydwu stronach stoków doliny. Pierwsza grupa domów w Łabowcu oddzielona jest rozległymi łąkami, aby po pół kilometrze znowu oddać miejsce zabudowaniom. Na wprost widać pasma górskie Beskidu Niskiego, głównie grzbiet Tokarni. Szlak niebieski prowadzi wśród pól i domostw opadając nieznacznie w dół. Po minięciu większego mostku na Łabowczańskim Potoku docieramy do pierwszych zabudowań Łabowej, oddalonych o 25 minut od Łabowca. Na wprost widoczna jest Tokarnia oraz Sapalska Góra.

Wkraczamy w końcu wśród gęstą zabudowę Łabowej, mijając kościół oraz cerkiew, która znajduję się dalej na prawo. Przekraczamy most na Kamienicy Nawojowskiej i dochodzimy do szosy nr 75: Nowy Sącz - Krynica-Zdrój. Przystanek PKS znajduje się około 50 metrów w lewo, w kierunku Nowego Sącza.

Łabowa fot. mwg2016.eu

Informacje o szlaku Hala Łabowska - Łabowiec - Łabowa

Węzeł szlaków

Runek - Łabowska Hala GSB
Łabowska Hala - Pisana Hala - Rytro GSB
Piwniczna/Łomnica - Hala Łabowska

Szczyty na trasie

Hala Łabowska 1064 m n.p.m.