Z psem do lasu
Psi zapach i hałaśliwe zachowanie psów mogą stresować dzikie zwierzęta, negatywnie wpływając na ich rozmnażanie i odpoczynek. Nawet gdy my nie widzimy zwierząt podczas spaceru, one mogą wyczuwać naszą obecność.
Pies, odstraszając je jako obcy "drapieżnik", mogą zmuszać je do szukania schronienia lub ucieczki, co może zagrażać ich młodym - nawet udomowiony pies zachowuje instynkty drapieżnika. Może gonić dzikie zwierzęta, narażając je na niebezpieczeństwo lub prowokując agresywne reakcje, które mogą skończyć się tragicznie zarówno dla psa, jak i dla ludzi.
Patrząc na mapę polskich lasów, większość obszarów pozwala na wchodzenie z psem. Lasami pokrywa się prawie jedna trzecia terytorium Polski (30,8%). W Polsce znajduje się 23 Parki Narodowe, z których nie wszystkie wprowadziły pełny zakaz wstępu z psem. Dotyczy to miejsc, gdzie przyroda jest wyjątkowo cenna, a zamieszkuje ją liczne gatunki dzikich zwierząt.
Przed wejściem do lasu sprawdź, czy jest to "zwykły" las gospodarczy bez większych ograniczeń czy obszar ścisłej ochrony, i dowiedz się, jakie zasady wstępu obowiązują na tym obszarze.
Przed wyjściem do lasu zaaplikuj psu preparat odstraszający kleszcze lub załóż mu specjalną obrożę o takim działaniu. Dodatkowo, zaopatrz go w adresownik z jego imieniem i twoim numerem telefonu, w razie nieoczekiwanej sytuacji, gdyby wyrwał się z rąk.
Pamiętaj również o zabraniu ze sobą butelki z wodą i miski, z której Twój pupil będzie mógł się napić. Po powrocie do domu dokładnie przejrzyj sierść psa, aby upewnić się, czy mimo zastosowanych środków ochronnych nie ukrył się w niej jakiś kleszcz.