Loading...
BESKID SĄDECKI - Górskie ABC darmowe mapy online

Górskie ABC

Darmowe mapy online

Mapa jest obecna już od wczesnego dzieciństwa, w szkole, na wycieczkach czy w urzędach. Przydaje się w głównej mierze do planowania. Korzystają z niej turyści zwiedzający nowe miejsca, szukamy za jej pomocą sklepu, restauracji czy ulicy. Tematem jest oczywiście mapa. W łasce pozostaje ta tradycyjna, papierowa czy laminowana ale coraz bardziej do naszego życia wkracza mapa w wersji cyfrowej. Są plusy i minusy każdej z nich, każda z nich ma różne przeznaczenie oraz całkowicie inny rodzaj umiejętności do jej odczytania.

Poniżej zostały wyszczególnione te najczęściej użytkowane mapy online. Większość serwisów jest darmowa.

Serwisy on-line z mapami turystycznymi

Mapa Turystyczna

Bardzo przydatna aplikacja, nawet w wersji darmowej, którą można wykorzystać w domu do planowania trasy jak i w terenie, na smartfonie z GPS. Szlaki są na bieżąco poprawiane, dzięki zgłoszeniom samych użytkowników. Każdą trasę można nagrać w formie pliku .gpx, a w wersji premium ( płatnej ) można jej używać offline. Zarówno zaplanowane trasy jak i nagrane wycieczki zapisywane są na koncie użytkownika. Przelicznik punktów GOT, ułatwia śledzenie swojej aktywności górskiej, uzupełniania punktacji w Książeczce GOT. Wygodne w chodzeniu po górach (pokazuje gdzie jesteś na szlaku, czasy na konkretnych szlakach, sumy podejść i zejść, profil).

Więcej na .... mapa-turystyczna.pl
Aplikacja .... Mapa turystyczna

Serwisy on-line z mapami turystycznymi

Mapy.cz

Bardzo pomocna mapa. Wartościowe informacje (szlaki!), wyjątkowo czytelny i staranny rysunek kartograficzny z warstwicami oraz wydajne skalowanie. Także przydatne dodatkowe funkcje (profil terenu itp.) - tak w skrócie można opisać czeski serwis z mapami, który obejmuje również terytorium Polski południowej. W domyślnym widoku nie pokazuje szlaków, należy zmienić widok na mapę Outdoor ( Turystyczna ). Mamy wtedy podgląd na każdy typ szlaków. Przewagą na serwisem mapa-turystyczna.pl jest możliwość pobrania interesującego obszaru wraz z szlakami do pamięci telefonu, i działanie w trybie offline. Poza tym ... możliwość obliczenia tras poza szlakami, to równiez wartość dodana u czskiego operatora map.

Więcej na .... pl.mapy.cz
Aplikacja .... mapy.cz

Serwisy on-line z mapami turystycznymi

Mapy Sygnatura/Galileos/Compass

Mapy w wersji cyfrowej znanych marek zostały udostępnione za zgodą na partnerskich stornach internetowych. Wersje te są aktualne, działają tylko online, głównie w przeglądarce. Nie mają odpowiednika w aplikacji, jednakże są pomocne do planowania podróży w zaciszu domowym.

Galileos/Compass - Wraz z wrocławskim Studiem Plan i krakowskim wydawnictwem Compass mapy zostały przygotowane do przeglądania online na stronie: Góry i ludzie

Sygnatura - Z mapami turystycznymi gór wydawnictwa Sygnatura z łatwością zaplanujesz swoją wycieczkę w góry... Razem na szlaku

Podkład Compass + OpenStreetMap - Podkład główny Google Maps, oraz klikalne podkłady Compass, OSM oraz inne... Planeta Gór

Mapy Sygnatura/Galileos/Compass

Serwisy on-line z mapami turystycznymi

Szlaki PTTK

Mapy w wersji cyfrowej wykonane przez organizację PTTK, prezentują szlaki wytyczone przez PTTK w całej Polsce. Przegląd szlaków online, możliwość pobierania pliku .gpx, dane szczegółowe o przebiegu szlaku. Aplikacja mobilna Szlaki Małopolski została stworzona w ramach projektu o tej samej nazwie. Jest to praktyczne narzędzie dla nowoczesnego turysty, pozwalające na nawigację po szlakach turystycznych oraz dające dostęp do bogatej bazy informacji o najciekawszych miejscach położonych w ich pobliżu. Aplikacja korzysta z tych samych danych o obiektach i szlakach, które są prezentowane na stronie. Aplikacja wykorzystuje technologię GPS i działa w trybie offline.

Więcej na .... malopolska.szlaki.pttk.pl/
Aplikacja .... Szlaki turystyczne Małopolski