Loading...
BESKID SĄDECKI - Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.)

Wierch nad Kamieniem (1084 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Jest najwyższym punktem głównego grzbietu, pomiędzy Halą Pisaną ( 1044 m n.p.m.) a Halą Łabowską ( 1064 m n.p.m.).
GPS: 49°29'05.0"N 20°47'38.0"E
Mapa szczytu Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.)

Opis szczytu

Po południowej stronie góra kończy się na dolinie Łomniczanki. Z drugiej strony, od północnego wschodu, biegnie długi grzbiet, który oddziela dwie doliny: Składziszczańskiego Potoku oraz potoku Feleczyn. Obydwa potoki spływają do doliny Kamienicy Nawojowskiej. Sam odchodzący grzbiet jest dość stromy, poza początkowym odcinkiem. Wierch jest doskonale widoczny z doliny Kamienicy Nawojowskiej oraz drogi Krynica-Zdrój - Nowy Sącz na wysokości Maciejowej.

Wierch nad Kamieniem objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Atrakcją Wierchu nad Kamieniem są jego strome fragmenty, które od strony północnej zakończone są wychodniami piaskowcowymi. Znaną wychodnią jest Czarci Kamień, Czarcia Skała oraz Skamieniała Córka. Od tych skał pochodzi sama nazwa szczytu. Poza tymi obiektami, pod północnym stokiem zlokalizowana jest Jaskinia Niedźwiedzia, będąca największą jaskinią Beskidu Sądeckiego. Nie ma zbyt imponujących parametrów, ale 28 metrów głębokości oraz 611 metrów długości korytarzy stanowi pewną atrakcję. Poza tym sam szczyt jest zalesiony, jedynie w halach grzbietowych można podziwiać panoramę ( na Hali Barnowskiej ( 1066 m n.p.m.)

Węzeł szlaków


Hala Łabowska - Wierch nad Kamieniem - Hala Pisana - Rytro GSB
-z Rytra 3.20 h (2.20 h)
-z Hali Łabowskiej 0.20 h (z powr. 0.20 h)

Wierch nad Kamieniem.
Widok z Hali Łabowskiej
Wierch nad Kamieniem widok Wierch nad Kamieniem.
Widok z Hali Pisanej
W drodze na Halę Łabowską Czarci Kamień W beskidzkim lesie
W okolicach Wierchu nad Kamieniem W okolicach Wierchu nad
Kamieniem ( 1084 m n.p.m.)
W okolicach Wierchu nad Kamieniem
Wierch nad Kamieniem Wierch nad Kamieniem
( 1084 m n.p.m.)
Wierch nad Kamieniem
Widok z Czarciego Kamienia na
Wierchu nad Kamieniem
Widok z Czarciego Kamienia na
Wierchu nad Kamieniem
( 1084 m n.p.m.)
Widok z Czarciego Kamienia na
Wierchu nad Kamieniem