Loading...
BESKID SĄDECKI - Bradowiec ( 770 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Bradowiec ( 770 m n.p.m.)

Bradowiec (770 m.n.p.m.) - to niewysoki szczyt znajdujący się w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Położony jest w długim paśmie, które ciągnie się od Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.) w Krynicy-Zdrój przechodząc następnie w Szalone ( 829 m n.p.m.) aż do Bradowca ( 770 m n.p.m.). Kończy się schodząc w dół do miejscowości Powroźnik. Północno-zachodnie stoki góry opadają do doliny płynącego obok potoku Bradowiec. Południowo - zachodnia część Brodowca opada do doliny potoku, który nazywa się Szczawiczne Potoki.
GPS: 49°24'04.0"N 20°48'37.0"E
Mapa szczytu Bradowiec ( 770 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Bradowiec ( 770 m n.p.m.)

Opis szczytu

Bradowiec Szczyt ten nie miał nazwy aż do wydania map po 1930 roku. Wierzchowinowe tereny szczytu po stronie południowo - zachodniej zajmował przysiółek Mirjancze. Okoliczne tereny były zamieszkiwane przez Łemków, którzy jak z pozostałych terenów zostali po wojnie wysiedleni. Obecnie przysiółek nie istnieje, a nazwę Brodowiec utworzono od przepływającego potoku. Szlak przechodzący niegdyś przez rozległe polany zarósł lasem i nie prezentuje żadnych walorów krajobrazowych.

Jedynym fragmentem skąd roztaczają się widoki m.in. na Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.) i masyw Dubnego ( 904 m n.p.m.) są dolne odcinki łąk. Gdy już podejdziemy na szczyt, np. od strony Powroźnika warto udać się ze szczytu ścieżką przyrodniczą na wschód, schodząc do Tylicza.
Obecnie na północno-wschodnich stokach Brodowca funkcjonuje Stacja narciarska Tylicz, z której można podziwiać tą małą miejscowość. Działają tutaj 4 wyciągi narciarskie a z jej górnej stacji doskonale widoczna jest Lackowa i Busov.

Węzeł szlaków


Powroźnik - Krynica Zdrój
- z Powroźnika 1.20 h (z powr. 0.50 h)
- do Krynicy-Zdrój 2.05 h (z powr. 2.20 h)
Huzary, Bradowiec, Góra Parkowa fot. sportowieckrynica.pl Widok z Jaworzyny ;; fot. Jerzy Opioła, licencja: [CC BY-SA 4.0] https://pl.wikipedia.org/ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/) Bradowiec
Huzary, Bradowiec, Góra Parkowa Widok z Jaworzyny Bradowiec