Szlaki Beskidu Sądeckiego
Krynica-Zdrój - Jaworzyna Krynicka - Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej - Przełęcz Krzyżowa - Krynica-Zdrój - szlak turystyczny - pętla o długości ok. 15 km. Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.), będąca również najwyższym szczytem Pasma Jaworzyny Krynickiej. Cały szlak pętla przebiega po zachodniej stronie od miejscowości uzdrowiskowej Krynica Zdrój. Trasa jest bardzo widokowa, częściowo przebiega przez partie stokowe wykorzystywane zimą, oraz na odcinku od Krynicy do Jaworzyny przez Główny Szlak Beskidzki (GSB).
Szlak czerwony na Jaworzynę Krynicką rozpoczyna się w centrum Krynicy. Podąża on praktycznie przez całą miejscowość, rozpoczęcie pętli nastąpić może więc w każdym z miejsc na szlaku. W punkcie przecięcia szlaku czerwonego i niebieskiego poruszamy się na południe przez równy 1 km, wzdłuż głównej drogi. Skręcając w lewo, w stronę Czarnego Potoku na skrzyżowaniu ul. Granicznej i Halnej. Rozpoczyna się lekkie podejście wzdłuż zabudowań, już w mniejszym ruchu samochodowym. Po kolejnych 500 metrach szlak opuszcza asfaltową drogę i wkracza na łąki a następnie w granicę lasu, omijając z lewej strony szczyt Holica ( 697 m n.p.m.). Po godzinie od rozpoczęcia szlak osiąga pierwszy wyższy punkt trasy, aby rozpocząć schodzenie do Czarnego Potoku ( obszar hotelowy ). Po minięciu i przejściu na drugą stronę potoku o tej samej nazwie, szlak wiedzie na zachód, wśród mocno zagospodarowanego, zachodniego stoku Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.). Podążamy wraz z Ścieżka przyrodniczo - leśna na Jaworzynie Krynickiej.
Sam szlak na Jaworzynę Krynicką po stronie zachodniej wije się przez szerokie przecinki w lesie, podążając stokami narciarskimi. Ciekawsze obiekty spotkane na tym odcinku to m.in: Diabelski Kamień, tuż za skrzyżowaniem szlaków czerwonego i zielonego. Samo dojście na wierzchołek najwyższego szczytu Pasma Jaworzyny Krynickiej zajmuje nieco ponad 3 godziny i w tym czasie pokonuje się niecałe 8,5 km.
Więcej o tym szlaku: Krynica-Zdrój - Czarny Potok - Jaworzyna Krynicka (GSB)
Szlak zielony, który biegnie przez Jaworzynę Krynicką rozpoczyna się w Muszynie a kończy w Krynicy. Na wierzchołku Jaworzyny, gdzie łączy się z czerwonym szlakiem, podąża dalej na północ wspólnym przebiegiem. Po niespełna 500 metrach odłącza się jednak w kierunku wschodnim, tuż przy Schronisku na Jaworzynie Krynickiej ( 1050 m n.p.m.), skąd do schroniska tylko kilka minut, dość nachylonym stokiem. Podążając dalej, szlak zielony biegnie lasem, aby po chwili otworzyć panoramę na jedne z najpiękniejszych widoków na Beskid Krynicki i Góry Czerchowskie. Zawdzięczamy to przestrzeniom szlaku narciarskiego, po którym szlak zielony biegnie wspólnie z czerwonym niespełna pół kilometra.
W tym odcinku na chwilę wchodzi spowrotem do lasu ponownie odwiedzając Diabelski Kamień. Po minięciu rozwidlenia szlaków ostre zejście w dół, prawie 300 metrów przewyższenia na odcinku 1,5 km przez stok narciarski oraz las, aż do Czarnego Potoku ( 638 m.n.p.m. ), gdzie znajduje się dolna stacja kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką.
Ostatnim dość mocnym podejściem szlaku zielonego będzie wejście na Przełęcz Krzyżowa ( 770 m n.p.m.). Ścieżka wiedzie gęstym lasem, a naszym oczom ukazuje się już w pełni szczyt Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.), dzięki małemu skrawkowi terenu wolnego od rosnących drzew. Sama Przełęcz Krzyżowa jest to szeroki płaskowyż, pozbawiony walorów widokowych i gęsto porośnięty trawą, w otoczeniu lasu. Spotykają się tutaj 3 szlaki: żółty, zielony i niebieski.
Więcej o tym szlaku:Przełęcz Krzyżowa - Jaworzyna Krynicka
Wariant niebieski wiedzie w tym samym kierunku co żółty, jednak na trochę niższej wysokości, obydwa prowadzą wspólnie do centrum Krynicy Zdrój.
Cały czas poruszamy się lasem, mając po lewej stronie widok na dolinę Kryniczanki a po prawej stronie stoki szczytu Krzyżowa ( 812 m n.p.m.), na wprost stoku narciarskiego, który przecinamy. Połączenie szlaku niebieskiego i żółtego, który prowadził przez ten szczyt rozpoczyna miejską końcówkę pętli. Szlaki te prowadzą wspólnie aż do samej Krynicy Zdrój. Początkowo zabudowa jest lużna, pomiedzy polami uprawnymi aby na samym końcu wkroczyć w gęstą zabudowę uzdrowiska.
Więcej o tym szlaku:Przełęcz Krzyżowa - Krynica Zdrój
Informacje o szlaku Pętla Krynica - Jaworzyna Krynicka - Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej - Przełęcz Krzyżowa - Krynica
Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.) |
Holica ( 697 m n.p.m.) |