Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak turystyczny - pętla Krynica-Zdrój - Góra Parkowa - Huzary - Jaworzynka - Drabiakówka - Krynica-Zdrój

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Krynica-Zdrój - Góra Parkowa - Huzary - Jaworzynka - Drabiakówka - Krynica-Zdrój

Szlak okrężny wokół Krynicy jest oznaczony kolorem żółtym i wiedzie dookoła Krynicy-Zdroju. Rozpoczyna się i kończy jako pętla w centrum miasta od ul. Ebersa. Trasa wiedzie początkowo na szczyt Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.) wraz z niebieskim szlakiem, następnie rozdziela się w kierunku Huzar ( 864 m n.p.m.) skąd można podziwiać panoramę okolicy. Mija następnie Jakubik i Hawryłakówkę ( 780 m n.p.m.) stanowiąc odcinek bez większych wzniesień, idealny na odpoczynek. Przechodząc na najwyższy szczyt w tzw. Beskidzie Krynickim - Jaworzynkę ( 899 m n.p.m.) trasa następnie prowadzi przez drugi co do wielkości kompleks wyciągów narciarskich Słotwiny. Przełęcz Krzyżowa ( 770 m n.p.m.) to kolejny i ostatni punkt na trasie, skąd można kontynuować wędrówkę wokół Krynicy.

Trasa o umiarkowanym stopniu trudności, odpowiednia dla turystów o średniej kondycji fizycznej. Szlak oferuje różnorodne krajobrazy, od leśnych ścieżek po panoramiczne widoki na Krynicę-Zdrój i okoliczne pasma górskie. Jest to doskonała propozycja dla osób pragnących aktywnie spędzić czas i poznać walory przyrodnicze Beskidu Sądeckiego.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Krynica-Zdrój - Góra Parkowa - Huzary - Jaworzynka - Drabiakówka - Krynica-Zdrój
Opis szlaku Krynica-Zdrój - Góra Parkowa - Huzary - Jaworzynka - Drabiakówka - Krynica-Zdrój

#1. Krynica - Góra Parkowa - Huzary

Krynica Zdrój - Góra Parkowa Podejście na Górę Parkową  fot. beskidsadecki.eu

Trasę rozpoczynamy od pokonania początkowego odcinka wspólnych szlaków: niebieskiego i żółtego. Szlak rozpoczyna się w Krynicy-Zdroju, na głównym węźle szlaków turystycznych w centrum miasta. Pierwszym szczytem jest Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.), z licznymi atrakcjami. Wejście odbywa się licznymi i szerokimi ścieżkami a zejście w dalszym kierunku jest dość wygodne i wiedzie po szerokiej drodze z kostek. Po drodze mija się przystanki ścieżki przyrodniczej. Podejście na Huzary ( 864 m n.p.m.) jest dość strome. Jednak dzięki temu dość szybko nabiera się wysokości. Huzary są obecnie bardzo popularnym miejscem spacerów mieszkańców i odwiedzających Krynicę-Zdrój.
Ostatnie kilkadziesiąt metrów jest dość strome, i szlak dociera najpierw do punktu oznaczonego jako Pod Huzarami, aby osiągnąć za chwilę właściwy szczyt z oznaczeniami węzłowymi szlaków. Dystans to 4.2 km a czas przejścia 1:40 h.
Więcej o tym szlaku: Krynica Zdrój - Góra Parkowa - Huzary

Góra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.euGóra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.eu

#2. Huzary - Kopciowa - Drabiakówka

Huzary - Kopciowa - Drabiakówka

Polany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.eu Szlak kontynuuje trasę z Huzarów (864 m n.p.m.), gdzie znajduje się istotny punkt zbiegu kilku szlaków turystycznych. Całkowita długość tego odcinka wynosi około 9,4 km i prowadzi przez kilka wzniesień. Najwyżej położonym miejscem na trasie jest szczyt Jaworzynka ( 899 m n.p.m.). Pokonanie całej trasy zajmuje średnio około 3 godziny.

Szlak żółty fot. beskidsadecki.eu Początkowa część szlaku przebiega szeroką, leśną drogą i łagodnie opada w dół. Wzdłuż trasy znajdują się niewyraźne i niezbyt wybitne wzniesienia. Przejście od Huzarów do Kopciowej zajmuje około 1 godziny i 40 minut. W drodze na Jaworzynkę trzeba pokonać koloejne 170 metrów przewyższenia, co czyni ją najwyższym punktem na tym szlaku i jednocześnie najwyższym wzniesieniem w Beskidzie Krynickim. Po przebyciu około 9.4 km dociera się do szczytu Drabiakówka ( 894 m n.p.m.), gdzie następuje rozwidlenie szlaków - żółtego i niebieskiego.
Więcej o tym szlaku: Huzary - Kopciowa - Drabiakówka

Kopciowa fot. beskidsadecki.eu

#3. Drabiakówka - Krzyżowa - Krynica

Drabiakówka - Góra Krzyżowa - Krynica

Krynica-Zdrój - przełęcz Krzyżowa 770 m n.p.m. Szlak prowadzi ze szczytu Drabiakówka ( 894 m n.p.m.) a odcinek do Krynicy Zdrój ok 5 km. Szlak, wspólnie z trasą oznaczoną kolorem niebieskim, prowadzi przez kilka wzniesień, a jego pokonanie zajmuje około 1.20 h. Od szczytu teren jest stosunkowo równy, z łagodnym zejściem w stronę Przełęczy Krzyżowej. Trasa wiedzie wygodną leśną ścieżką, otoczoną drzewami liściastymi, mijając po drodze kilka leśnych przecinek.

Dotarcie do Przełęczy Krzyżowej z Drabiakówki zajmuje około 35 minut. Sama przełęcz to niewielka, otwarta przestrzeń otoczona gęstym lasem bukowym. Po jej przekroczeniu wąska ścieżka wiedzie na południe, przechodząc w szeroką, komfortową drogę, która prowadzi na szczyt Krzyżowa (812 m n.p.m.). Zejście w kierunku Krynicy-Zdroju początkowo przebiega ścieżką o podłożu ziemno-skalistym, a następnie przechodzi przez pierwsze zabudowania oraz osiedla mieszkalne. Miejski fragment szlaku jest dobrze oznakowany, co ułatwia orientację.
Więcej o tym szlaku: Drabiakówka - Krzyżowa - Krynica

Drabiakówka (894 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.euDrabiakówka (894 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu
Pod Huzarami fot. beskidsadecki.euPod Huzarami fot. beskidsadecki.eu
Zejście z Góry Parkowej w stronę Huzar fot. beskidsadecki.euZejście z Góry Parkowej w stronę Huzar fot. beskidsadecki.eu
Góra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.euGóra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.eu
Góra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.euGóra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.eu
Jaworzynka fot. beskidsadecki.euJaworzynka fot. beskidsadecki.eu
Jaworzynka ( 899 m n.p.m.)  fot. beskidsadecki.euJaworzynka ( 899 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu
Jaworzynka ( 899 m n.p.m.)  fot. beskidsadecki.euJaworzynka ( 899 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu
Polany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.euPolany pomiędzy szczytami Jaworzynka i Drabiakówka fot. beskidsadecki.eu
Przełęcz Krzyżowa fot. beskidsadecki.euPrzełęcz Krzyżowa fot. beskidsadecki.eu
Widok z Krzyżowej fot. gregnWidok z Krzyżowej fot. gregn
Jaworzyna Krynicka widziana spod Przełęczy Krzyżowej fot. WojtekBJaworzyna Krynicka widziana spod Przełęczy Krzyżowej fot. WojtekB
Drabiakówka (894 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.euDrabiakówka (894 m n.p.m.) fot. beskidsadecki.eu