Loading...
BESKID SĄDECKI - Liskowa ( 959 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Liskowa ( 959 m n.p.m.)

Liskowa lub Liskowy Wierch (959 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w bocznym, najdłuższym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej. Grzbiet ten odbiega od Runka ( 1082 m n.p.m.) w południowo-zachodnim kierunku i poprzez Jaworzynkę ( 1001 m n.p.m.), Pustą Wielką ( 1061 m n.p.m.) i Wierch Zubrzy ( 860 m n.p.m.) opada do doliny Popradu w Żegiestowie-Zdrój. Liskowa nie znajduje się jednak bezpośrednio w tym grzbiecie, lecz w jego bocznej odnodze, która po południowej stronie Jaworzynki odgałęzia się we wschodnim kierunku. W tej bocznej odnodze oprócz Liskowej znajduje się wzniesienie Szczoby (838 m) i Czertezy (833 m). Wschodnie oraz północne stoki tej odnogi opadają do doliny potoku Szczawnik, zachodnie do doliny jednego z dopływów potoku Milik. Liskowa wznosi się na północ od doliny Popradu i drogi Piwniczna-Zdrój- Muszyna na wysokości Andrzejówki.
GPS: 49°24'26.0"N 20°50'50.9"E
Mapa szczytu Liskowa ( 959 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Liskowa ( 959 m n.p.m.)

Opis szczytu

Dawniej były to tereny należące do Łemków z miejscowości . Nazwa "liskowy" w języku łemkowskim oznacza "laskowy", tak więc nazwa tego szczytu pochodzi od leszczyny. Zachodnie stoki Liskowej i Czertezego, oraz przylegające do nich wschodnie stoki Pustej Wielkiej są w dużym stopniu bezleśne, zajęte przez łąki. Łemkowie zostali w 1947 r. wysiedleni, ale ich pola i łąki były używane przez nowych, polskich osiedleńców. Pod Czertezem (801 m n.p.m.) była bacówka i pasterstwo utrzymywało się tutaj dłużej, niż gdzie indziej. Dzięki temu tereny te są nadal trawiaste i widokowe. Obecnie na dawnych polach, łąkach i pastwiskach Łemków funkcjonują dwa wyciągi narciarskie ze Szczawnika (Szczawnik I i Szczawnik II). Wraz z 6 wyciągami z Wierchomli tworzą one 8-wyciągową Stację narciarską dwie doliny Muszyna- Wierchomla.

Liskowa objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Liskowa jest po części zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Przez szczyt nie przebiega żaden znakowany szlak turystyczny.